Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Znasz zasadę 10 tys. kroków dziennie? Kardiolog zdradza, że to zwykły mit
fot.freepik

Znasz zasadę 10 tys. kroków dziennie? Kardiolog zdradza, że to zwykły mit

27 września 2024

Nie ma osoby, która nie słyszałaby o zasadzie 10 tys. kroków dziennie, która ma zapewnić nam zdrowie i dłuższe życie. Kardiolog ma obalił jednak ten mit. Ile kroków dziennie powinniśmy spacerować według jego teorii? Sprawdźmy.

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla zachowania zdrowia. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na regularne ćwiczenia i wizyty na siłowni. W takich przypadkach warto choćby przeznaczyć trochę czasu na spacery. Ile kroków dziennie powinniśmy zrobić?

Kardiolog obala zasadę 10 tys. kroków dziennie

Doktor Stefan Waller, specjalista kardiologii , obala zasadę 10 tys. kroków dziennie. Jego zdaniem wystarczy zaledwie 6-9 tys. kroków dziennie, by zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia o 40-50 proc. Zastrzega jednak, że im więcej kroków, tym lepiej, i mniejsze ryzyko zachorowania.

Dodał również, że wystarczy od 4 do 6 minut energicznych ćwiczeń, podzielonych na trzy sesje dziennie, a zmniejszymy ryzyko śmierci z powodu chorób serca nawet o połowę, a z innych przyczyn nawet o 40 proc.

fot.freepik

Osoby z ADHD i autyzmem częściej zmagają się z nadwagą. Psychoterapeutka wyjaśnia dlaczego
W takich ziemniakach aż roi się od bakterii. W większości polskich domów się to praktykuje

Czy lepiej ćwiczyć rano czy wieczorem?

Kardiolog podzielił się również wnioskami z badania, które zostały opublikowane w "European Journal of Preventive Cardiology". Badaczom udało się wykazać, że ludzki organizm dużo lepiej reaguje na poranną aktywność. Warto więc wstać wcześniej – przed szkołą czy pracą – i postawić na ćwiczenia przed obowiązkami.

Ogromną zaletą porannych ćwiczeń jest to, że w nocy organizm zużył już rezerwy energetyczne w postaci glikogenu, więc od samego początku treningu zaczynamy spalać tłuszcze. O tej porze dnia zwiększamy też metabolizm, dzięki czemu spalamy większą ilość kalorii w ciągu dnia.

Jaki trening jest najlepszy dla serca?

Treningi dobre na serce to ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze wzmacniają mięsień sercowy i zwiększają jego wydolność. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości – wystarczy spacer czy nordic walking. Nie liczy się konkretna aktywność fizyczna, a ruch sam w sobie i regularność w działaniu. Warto wiedzieć, że ryzyko śmierci u osób, które nie są aktywne, jest o 20–30 proc. wyższe w porównaniu z osobami, które są aktywne fizycznie.

Zobacz też:

To prawdziwe żelazko na zmarszczki. Kosztuje złotówkę, ale ty już masz je w kuchni

Papież Franciszek znów podupadł na zdrowiu. Odwołano audiencje, a co z podróżą?

To jeden z najbardziej bolesnych raków. Bagatelizujemy jego pierwsze objawy

Masz takie objawy? To zrób gastroskopię. Wiek nie ma znaczenia
To pierwsze objawy guza mózgu. Nic sobie z nich nie robimy, a to poważny błąd
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko