Pacjenci.pl Zdrowie Psychiczne Zoraya poddała się eutanazji. 29-letnia Holenderka odeszła tak, jak planowała
Fot. RTL NIEUWS

Zoraya poddała się eutanazji. 29-letnia Holenderka odeszła tak, jak planowała

24 maja 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Zoraya Ter Beek poddała się eutanazji - zmarła 24 maja 2024 roku. Wszystkie przebiegło zgodnie z jej planem i, jak podaje portal AD.nl zmarła na oczach swojego chłopaka we własnym domu.

Zoraya Ter Beek poddała się eutanazji

Po 3 latach oczekiwania na zgodę na tzw. śmierć wspomaganą, czyli eutanazję, Zoraya Ter Beek, 29-letnia Holenderka odeszła. Zmarła 24 maja 2024 roku, w swoim domu. Prosiła, aby po śmierci jej ciało poddano kremacji, a prochy rozsypano w lesie. Jak podaje portal AD.nl, jej chłopak był przy jej eutanazji. Sama Zoraya mówiła jeszcze przed śmiercią, że nie ma nic przeciwko, aby na czas podawania jej zastrzyku zatrzymującego pracę serca wyszedł.

Dlaczego Zoraya zdecydowała się odejść?

Zoraya cierpiała na problemy psychiczne: przewlekłą depresję, stany lękowe, traumę i nieokreślone zaburzenia osobowości. W ciągu swojego życia próbowała każdego dostępnego leczenia, odbyła nawet 30 sesji elektrowstrząsów , jednak leczenie nie przyniosło poprawy. Cierpienie psychiczne było dla kobiety nie do zniesienia, dlatego postanowiła poddać się eutanazji.

W jednym z wywiadów mówiła, że po samobójczej śmierci koleżanki wiedziała, że nie chce odchodzić zabijając się , nie chce zostawiać w ten sposób bliskich. Dlatego w grudniu 2020 roku złożyła wniosek o śmierć wspomaganą.

Otrzymała pozytywną decyzję i poddała się planowanej eutanazji.

Gdzie szukać pomocy?

W Holandii eutanazja jest legalna, jeśli dana osoba doznaje cierpienia, a jej stan nie ma szans na poprawę. Uzyskanie zgody na eutanazję nie było łatwe i wymagało oceny zespołu lekarskiego, a także przedstawienia dowodów na nieudane leczenie.

W Polsce nie ma możliwości poddania się eutanazji w żadnym wypadku.

Co robić, jeśli doświadczasz problemów psychicznych?

W Polsce funkcjonuje bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla młodzieży: 116 111 oraz dorosłych: 116 123. Obie linie są czynne całodobowo, siedem dni w tygodniu.

Zobacz też:

Stare narzędzia medyczne - czy rozpoznasz do czego służyły? Sprawdź się w naszym quizie

Te choroby zabijają 10 tysięcy osób dziennie w Europie. Jak im zapobiegać?

Jesteś po czterdziestce? Tych objawów nie bagatelizuj, wskazują na choroby

W tych godzinach umiera najwięcej osób. Po czym poznać, że chory odchodzi?
Widzisz w ten sposób? Kardiolog: To może być jeden z objawów udaru
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja