W tych godzinach umiera najwięcej osób. Po czym poznać, że chory odchodzi?
Choć tak naprawdę ciężko jest przewidzieć, kiedy nadejdzie śmierć, istnieje kilka dowodów na to, że w danych godzinach umiera najwięcej ludzi na całym świecie. O jaką porę dnia chodzi?
Po czym poznać, że chory umiera? Symptomy zbliżającej się śmierci mogą wystąpić na kilka godzin, dni, a nawet tygodni przed odejściem pacjenta.
O tej porze jest najwięcej zgonów
Najwięcej zgonów wśród populacji na całym świecie obserwuje się w godzinach między 4 a 6 rano. Jak wyjaśnić to zjawisko? Istnieje kilka powodów.
Według American Cancer Society i CDC, w rytmie biologicznym człowieka, o tej porze organizm jest najbardziej osłabiony. Późną nocą i w bardzo wczesnych godzinach porannych, stężenie kortyzolu i innych hormonów stresu jest najniższe, niezależnie od tego czy śpimy, czy jesteśmy aktywni.
W tej sytuacji reakcja organizmu na zawał serca czy udar mózgu jest słabsza. Ponadto, o tej porze serce pracuje wolniej, przez co organizm jest bardziej podatny na powikłania sercowo-naczyniowe, m.in. zaburzenia rytmu serca.
Nimfa kleszcza - dlaczego jest bardzo niebezpieczna i jak ją rozpoznać? 7 tys. zł dla każdego, bez względu na dochody i wiek. Ten zasiłek w końcu wzrastaNad ranem umiera więcej pacjentów chorych na raka
Jak podaje portal twojezdrowie.rmf24.pl, badania wykazały, że nad ranem obserwuje się większą liczbę zgonów wśród pacjentów onkologicznych, co może mieć związek z rytmami dobowymi, które wpływają na immunologię i rozwój komórek nowotworowych.
Inną, tym razem praktyczną przyczyną dużej liczby zgonów w godzinach nocnych i wczesnoporannych jest to, że o tych porach pacjenci mają ograniczony dostęp do opieki medycznej w szpitalach.
Przeczytaj też: 36,6 to już nie jest norma. Temperatura ciała się zmienia
Jakie sygnały organizm wysyła przed śmiercią?
U chorego pacjenta symptomy zbliżającej się śmierci mogą wystąpić na kilka godzin, dni, a nawet tygodni przed jego odejściem. Umieranie ma zazwyczaj kilka etapów, które mogą się przeplatać.
Symptomy zbliżającej się śmierci mogą być następujące:
- spłycony oddech i coraz silniejsze duszności,
- pojawiające się bezdechy (momenty, kiedy pacjent przestaje oddychać i nagle zaczyna oddychać ponownie),
- rzężenie przedśmiertne, czyli charczący oddech (pojawia się tuż przed śmiercią),
- zasinienie palców u rąk i stóp,
- sinoczerwone przebarwienia na nogach, plecach lub w okolicy krzyżowej,
- bardzo zimne ręce i stopy,
- osłabienie i nadmierna senność,
- utrata apetytu i pragnienia.
- niepokój i lęki,
- zaburzenia świadomości,
- majaczenie.
Przeczytaj też:
Zmarła na korytarzu SOR, jej śmierć “przeoczono”
Te rodzaje śmierci są najbardziej bolesne. Oto co czuje człowiek, kiedy umiera
To najczęstsza przyczyna śmierci nastolatków w Polsce. Wstrząsające dane