Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Żylaki powrózka nasiennego – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:31

Żylaki powrózka nasiennego – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Żylaki powrózka nasiennego – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
pixabay.com

Żylaki powrózka nasiennego – czym są?

Żylaki powrózka nasiennego są dolegliwością dotykającą głównie młodych mężczyzn. Jest to poszerzenie i wydłużenie żył splotu wiciowatego, który ma swój początek w mosznie. Schorzenie to może powodować zmniejszoną produkcję i obniżenie jakości nasienia, co w niektórych przypadkach może prowadzić do bezpłodności.

Żylaki powrózka nasiennego mogą mieć kilka stopni zaawansowania. Wyróżnia się:

  • 1 stopień: żylaki są niewielkie i mogą być niewyczuwalne nawet podczas badania, można je dostrzec dopiero w pozycji stojącej, zwłaszcza podczas napinania mięśni brzucha,

  • 2 stopień: żylaki mogą być słabo widoczne, ale można wyczuć je podczas badania palpacyjnego,

  • 3 stopień: żylaki są widoczne i łatwo można je rozpoznać.

Żylaki powrózka nasiennego – przyczyny

Żylaki powrózka nasiennego powstają na skutek uszkodzenia zastawek żył jądrowych. Dochodzi do tego z powodu podwyższenia temperatury w mosznie – krew nie jest odpowiednio dotleniona i zostaje zakłócone jej swobodne krążenie. Przyczynia się to do spadku jakości nasienia, zmniejszeniu ulega liczebność plemników oraz ich zdolność do zapłodnienia. Zazwyczaj żylaki występują po lewej stronie, rzadziej obustronnie.

Żylaki powrózka nasiennego – objawy

Zwykle żylaki powrózka nasiennego nie dają żadnych objawów i wykrywane są przypadkowo podczas badania USG jąder lub badania urologicznego. W przypadku dużego zaawansowania choroby, pacjenci mogą skarżyć się na dolegliwości bólowe w okolicach pachwiny lub moszny. Często dochodzi do diagnozy w momencie, gdy para stara się o potomstwo i zaczyna się diagnozować po próbach nieudanego poczęcia dziecka.

Ponadto do typowych objawów należy ból odczuwany w trakcie wzwodu, uczucie ciepła w mosznie, ból jąder czy opuchlizna moszny.

Żylaki powrózka nasiennego – leczenie

Przy rozpoznaniu żylaków powrózka nasiennego zazwyczaj stosuje się badanie palpacyjne w pozycji stojącej. Specjalista tą metodą ocenia stopień zaawansowania choroby. Poza tym stosuje się badanie USG, podczas którego analizowany jest przepływ krwi w naczyniach.

Podstawą leczenia żylaków powrózka nasiennego jest zabieg chirurgiczny. Wykonywany jest on pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym metodą trakcyjną oraz laparoskopową. W trakcie operacji lekarz podwiązuje żyłę jądrową w jej środkowym odcinku, niekiedy wspólnie z tętnicą jądrową. Na zmniejszenie dolegliwości bólowych stosuje się okłady z lodu i leki przeciwbólowe.

Tagi:
Polecane