Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja

Archiwum wrzesień 2021

Jak wyjść z błędnego koła uzależnienia od palenia?
30.09.2021 02:00 Jak wyjść z błędnego koła uzależnienia od palenia?

Wielu palaczy nieraz próbowało zerwać z kosztownym nałogiem palenia papierosów. Jak to zwykle bywa w walce z nałogiem, większość ich starań nie przyniosła pożądanych efektów. Jaki sposób może okazać się pomocny w tej trudnej sytuacji?Zdaniem specjalistów, uwzględniając trendy wzrostu cen, w 2027 roku za paczkę papierosów będzie trzeba zapłacić aż 23 zł.Źródło: https://info.newseria.pl/?show_news=1891629405&t=988d5ea8be3af17b57e13d45adb1826a Według „Raportu z ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu” wykonanego w 2019 roku dla Głównego Inspektoratu Sanitarnego, 16% palaczy w ciągu ostatniego roku podjęło próbę rzucenia palenia, a 13% planowało zerwać z nałogiem w niedalekiej przyszłości. Źródło: https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2018/04/Postawy-Polak%C3%B3w-do-palenia-tytoniu_Raport-Kantar-Public-dla-GIS_2019.pdf [str. 46]

palenie na balkonach
30.09.2021 02:00 Toczą się coraz gorętsze dyskusje na temat palenia na balkonach

Zakaz palenia na balkonach został już wprowadzony m.in. na Litwie. W Polsce objął do tej pory ogromną przestrzeń publiczną. Polacy narzekają na dokuczający im dym palących sąsiadów. Jakie są możliwe rozwiązania?Zdaniem specjalistów, uwzględniając trendy wzrostu cen, w 2027 roku za paczkę papierosów będzie trzeba zapłacić aż 23 zł.Źródło: https://info.newseria.pl/?show_news=1891629405&t=988d5ea8be3af17b57e13d45adb1826a Palenie na balkonach to nie jedyny problem związany z nieprzyjemnym nałogiem. Gryzący dym i brzydki zapach przeszkadza osobom niepalącym (szczególnie chorym, kobietom ciężarnym i dzieciom). Wielu palaczy, pomimo wyznaczonych kar, lekceważy przepisy lub znajduje sposoby na ich obejście (o nich poniżej).

Wypowiedzi specjalistów dają dużo nadziei
24.09.2021 02:00 Wypowiedzi specjalistów dają dużo nadziei

Pojawia się coraz większa nadzieja dla osób uzależnionych od palenia papierosów. W artykule przytaczamy wypowiedzi specjalistów, z których może wynikać, że warto zrezygnować z tradycyjnego palenia tytoniu. Ale jak?Z wielu krajów UE dochodzą nas głosy mówiące o alternatywach dla papierosów tradycyjnych. Należy wziąć pod uwagę, że głównym celem większości osób korzystających z alternatywnych form „palenia” jest całkowite zerwanie z nałogiem i zminimalizowanie ryzyka utraty zdrowia, jednak także moda ma duże znaczenie przy wyborach i decyzjach palaczy*. *Źródło: http://www.federacja-konsumentow.org.pl/p,1715,cfdc7,epapierosy-i-podgrzewacze-tytoniu-jako-alternatywy-dla-papierosow-tradycyjnych.pdf

braki witaminy B12
24.09.2021 02:00 Kontroluj poziom witaminy B12! Najlepsze źródło witaminy B12 w diecie wegetariańskiej

Dieta wegetariańska z każdym kolejnym rokiem zdobywa coraz większą popularność. Służy ona nie tylko detoksykacji, ale i zrzuceniu zbędnych kilogramów. Niestety jednak wyłączenie jedzenia z jadłospisu pozbawia organizmu wielu substancji – w tym witaminy B12. Jej brak może wywołać w organizmie spore zamieszanie. Na szczęście żeście jednak z pomocą przychodzi suplementacja. Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego to takie ważne. Podpowiadamy również, jak uzupełniać braki witaminy B12 na diecie wegetariańskiej.

Alternatywa dla osób chcących zerwać z nałogiem
16.09.2021 02:00 Alternatywa dla osób chcących zerwać z nałogiem

Na stronie Federacji Konsumentów pojawił się raport, dzięki któremu możemy dowiedzieć się, dlaczego palacze decydują się zamienić papierosa tradycyjnego na podgrzewacze tytoniu. Raport został przygotowany przez agencję Maison and Partners i jest on podsumowaniem badań przeprowadzonych dla Federacji Konsumentów w maju i lipcu br. “Celem głównym badania było dostarczenie informacji na temat postrzegania papierosów oraz produktów alternatywnych (e‐papierosów i podgrzewaczy tytoniu)”Ciekawe, że nawet jeśli podczas dostarczania nikotyny do organizmu nie zachodzi proces spalania, a jedynie podgrzewanie tytoniu, to palacze korzystający z podgrzewaczy tytoniu nadal używają utartych określeń typu “czy mogę zapalić? zapalę sobie” itp. zamiast bardziej dosłownych sformułowań „podgrzeję sobie”. Widać więc, jak podgrzewacze tytoniu zastąpiły tradycyjne papierosy.

wyniki badań
10.09.2021 02:00 Normy laboratoryjne to nie wszystko. Jak odczytywać wyniki badań?

Regularne wykonywanie badań profilaktycznych to podstawa dbania o zdrowie – takie stwierdzenie każdy pacjent słyszał zapewne nie raz. Wiemy, że trzeba się badać, często rezygnujemy jednak z omówienia z lekarzem otrzymanych wyników, zwłaszcza gdy mieszczą się one w granicach podanej przez laboratorium normy. Czy słusznie?Z tego, że badania laboratoryjne, takie jak morfologia krwi, poziom TSH czy próby wątrobowe, warto wykonywać regularnie, zdaje sobie sprawę każdy, kto troszczy się o swoje zdrowie. Wiele podstawowych badań profilaktycznych polega na poddaniu analizie próbki krwi pobranej z żyły łokciowej. Nie wymaga to od pacjenta dużego zaangażowania – w większości przypadków musi on jedynie stawić się na pobranie w godzinach porannych, na czczo i po przespanej nocy.Wyniki badań laboratoryjnych sporo mówią o kondycji organizmu, pozwalają wykryć nieprawidłowości i zdiagnozować choroby na ich wczesnym etapie. Niemający specjalistycznego przygotowania pacjent nie zawsze jest jednak w stanie właściwie zinterpretować to, co widzi.

brzydkie zęby od papierosów
09.09.2021 02:00 Wstydliwy problem – jak sami sobie szkodzimy?

Palenie papierosów to problem stale obecny w naszym społeczeństwie. Wielu palaczy można rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Jest to problem nie tylko dla samych nałogowców. Także osoby z ich otoczenia domowego czy środowiska pracy cierpią z powodu ich uzależnienia. Już na pierwszy rzut oka nałogowego palacza można rozpoznać m.in. po:przebarwieniach zębów, skóry dłoni, wąsów i brody,złym stanie włosów i skóry,przykrym oddechu,brzydkim zapachu dłoni i odzieży,przewlekłym kaszlu,osłabionym powonieniu i smaku,gorszej kondycji,nadmiernym rozdrażnieniu.Problem z nałogiem został dostrzeżony również przez ustawodawcę. Kolejno wprowadzane w Polsce przepisy mają doprowadzić do znacznego zmniejszenia liczby palaczy. Mimo tego, że przepisy są zaostrzane w dość szybkim tempie, nadal jest stosunkowo dużo palaczy zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku i z różnym wykształceniem.Do tej pory wprowadzono w naszym kraju zakaz palenia w miejscach publicznych i nakaz umieszczania na opakowaniach papierosów komunikatów ostrzegawczych i zdjęć ilustrujących grożące palaczom choroby. Najnowsze dyskusje toczą się wokół palenia papierosów na balkonach oraz wysokości akcyzy na wyroby nowatorskie i produkty innowacyjne. Nowe zakazy skłoniły wielu palaczy do poszukiwania alternatywy. Na popularności zyskały wyroby nowatorskie np. podgrzewacze tytoniu, z których na ten moment można korzystać w miejscach publicznych oraz papierosy elektroniczne, dzięki którym możliwy jest alternatywny proces dostarczania nikotyny do organizmu. Bardzo szybko pojawiła się jednak mniej kontrowersyjna alternatywa, czyli produkty, które jedynie podgrzewają tytoń, zamiast go spalać. Aktualnie w przestrzeni publicznej dość wyraźnie można zauważyć konsumentów korzystających z podgrzewaczy takich jak np. glo hyper, którzy kontynuują swój nałóg obchodząc w ten sposób obostrzenia, do których muszą stosować się zwolennicy produktów tradycyjnych.