Wypowiedzi specjalistów dają dużo nadziei
Pojawia się coraz większa nadzieja dla osób uzależnionych od palenia papierosów. W artykule przytaczamy wypowiedzi specjalistów, z których może wynikać, że warto zrezygnować z tradycyjnego palenia tytoniu. Ale jak?
Z wielu krajów UE dochodzą nas głosy mówiące o alternatywach dla papierosów tradycyjnych. Należy wziąć pod uwagę, że głównym celem większości osób korzystających z alternatywnych form „palenia” jest całkowite zerwanie z nałogiem i zminimalizowanie ryzyka utraty zdrowia, jednak także moda ma duże znaczenie przy wyborach i decyzjach palaczy*.
Głosy specjalistów
Specjaliści są zgodni w swoich negatywnych opiniach na temat tradycyjnych papierosów, których palenie odpowiada za zwiększenie zachorowalności na wiele chorób (w tym chorób układu krążenia i nowotworowych). Można zauważyć tendencję do wskazywania papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich i produktów innowacyjnych jako mniej szkodliwych rozwiązań.
Tzw. mniejsze zło wybiera również dr Filip Szymański, kierownik Pracowni Prewencji Chorób Sercowo-Naczyniowych Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: „Pacjentom, którzy mieli zawał i nie mogą zerwać z nałogiem palenia, mówię, że mają dwie opcje: albo będą dalej palili i mieli kolejny zawał, POChP lub raka płuca, bądź zastosują alternatywę, która też jest zła, ale w mniejszym stopniu”.
Źródło: https://www.medexpress.pl/redukcja-ryzyka-czyli-mniejsze-zlo/71306
Czym są alternatywy dla palaczy?
Alternatywne formy palenia tradycyjnych papierosów to łatwo dostępne dla osób pełnoletnich produkty takie jak plastry i saszetki nikotynowe, e-papierosy (na rynku obecne są produkty takie jak np. Vuse ePen), podgrzewacze tytoniu, gumy do życia. We wszystkich wymienionych produktach nie dochodzi do szkodliwego procesu spalania tytoniu, dzięki czemu nikotyna jest dostarczana do organizmu w mniej szkodliwy sposób.