Pacjenci.pl
Wypowiedzi specjalistów dają dużo nadziei

Canva

Wypowiedzi specjalistów dają dużo nadziei

24 Września 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Pojawia się coraz większa nadzieja dla osób uzależnionych od palenia papierosów. W artykule przytaczamy wypowiedzi specjalistów, z których może wynikać, że warto zrezygnować z tradycyjnego palenia tytoniu. Ale jak?

Z wielu krajów UE dochodzą nas głosy mówiące o alternatywach dla papierosów tradycyjnych. Należy wziąć pod uwagę, że głównym celem większości osób korzystających z alternatywnych form „palenia” jest całkowite zerwanie z nałogiem i zminimalizowanie ryzyka utraty zdrowia, jednak także moda ma duże znaczenie przy wyborach i decyzjach palaczy*. 

*Źródło: http://www.federacja-konsumentow.org.pl/p,1715,cfdc7,epapierosy-i-podgrzewacze-tytoniu-jako-alternatywy-dla-papierosow-tradycyjnych.pdf 

Głosy specjalistów

Specjaliści są zgodni w swoich negatywnych opiniach na temat tradycyjnych papierosów, których palenie odpowiada za zwiększenie zachorowalności na wiele chorób (w tym chorób układu krążenia i nowotworowych). Można zauważyć tendencję do wskazywania papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich i produktów innowacyjnych jako mniej szkodliwych rozwiązań. 

Tzw. mniejsze zło wybiera również dr Filip Szymański, kierownik Pracowni Prewencji Chorób Sercowo-Naczyniowych Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: „Pacjentom, którzy mieli zawał i nie mogą zerwać z nałogiem palenia, mówię, że mają dwie opcje: albo będą dalej palili i mieli kolejny zawał, POChP lub raka płuca, bądź zastosują alternatywę, która też jest zła, ale w mniejszym stopniu”. 

Źródło: https://www.medexpress.pl/redukcja-ryzyka-czyli-mniejsze-zlo/71306

Czym są alternatywy dla palaczy?

Alternatywne formy palenia tradycyjnych papierosów to łatwo dostępne dla osób pełnoletnich produkty takie jak plastry i saszetki nikotynowe, e-papierosy (na rynku obecne są produkty takie jak np. Vuse ePen), podgrzewacze tytoniu, gumy do życia. We wszystkich wymienionych produktach nie dochodzi do szkodliwego procesu spalania tytoniu, dzięki czemu nikotyna jest dostarczana do organizmu w mniej szkodliwy sposób. 

Barbara DaszutaAutor

Copywriter. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

Zdrowie

Wrzody żołądka - wywiad z ekspertem. Jak rozpoznać wrzody żołądka? Jakie są objawy? Jak leczyć wrzody? Czy jest to choroba uleczalna? Co jeść, a czego unikać?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy małpia ospa jest groźna? Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >

Zdrowie

AIDS - wywiad z ekspertem. Czym różni się AIDS od HIV? Czy AIDS jest uleczalny? Jakie są rokowania dla pacjenta?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Efekt jojo - wywiad z ekspertem. Co to jest? Jak zatrzymać efekt jojo?

Czytaj więcej >
Wirus HIV - ojbawy, leczenie, powikłania

Zdrowie

Wirus HIV - wywiad z ekspertem. Objawy, jak można się zarazić, szczepionka, HIV a AIDS

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zespół jelita drażliwego a dieta - jak się odżywiać?

Czytaj więcej >