Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wstydliwy problem – jak sami sobie szkodzimy?
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 09.09.2021 02:00

Wstydliwy problem – jak sami sobie szkodzimy?

brzydkie zęby od papierosów
brzydkie zęby od papierosów

Palenie papierosów to problem stale obecny w naszym społeczeństwie. Wielu palaczy można rozpoznać już na pierwszy rzut oka. 

Jest to problem nie tylko dla samych nałogowców. Także osoby z ich otoczenia domowego czy środowiska pracy cierpią z powodu ich uzależnienia. Już na pierwszy rzut oka nałogowego palacza można rozpoznać m.in. po:

  • przebarwieniach zębów, skóry dłoni, wąsów i brody,

  • złym stanie włosów i skóry,

  • przykrym oddechu,

  • brzydkim zapachu dłoni i odzieży,

  • przewlekłym kaszlu,

  • osłabionym powonieniu i smaku,

  • gorszej kondycji,

  • nadmiernym rozdrażnieniu.

Problem z nałogiem został dostrzeżony również przez ustawodawcę. Kolejno wprowadzane w Polsce przepisy mają doprowadzić do znacznego zmniejszenia liczby palaczy. Mimo tego, że przepisy  są zaostrzane w dość szybkim tempie, nadal jest stosunkowo dużo palaczy zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku i z różnym wykształceniem.

Do tej pory wprowadzono w naszym kraju zakaz palenia w miejscach publicznych i nakaz umieszczania na opakowaniach papierosów komunikatów ostrzegawczych i zdjęć ilustrujących grożące palaczom choroby. Najnowsze dyskusje toczą się wokół palenia papierosów na balkonach oraz wysokości akcyzy na wyroby nowatorskie i produkty innowacyjne. Nowe zakazy skłoniły wielu palaczy do poszukiwania alternatywy. Na popularności zyskały wyroby nowatorskie np. podgrzewacze tytoniu, z których na ten moment można korzystać w miejscach publicznych oraz papierosy elektroniczne, dzięki którym możliwy jest alternatywny proces dostarczania nikotyny do organizmu. Bardzo szybko pojawiła się jednak mniej kontrowersyjna alternatywa, czyli produkty, które jedynie podgrzewają tytoń, zamiast go spalać. Aktualnie w przestrzeni publicznej dość wyraźnie można zauważyć konsumentów korzystających z podgrzewaczy takich jak np. glo hyper, którzy kontynuują swój nałóg obchodząc w ten sposób obostrzenia, do których muszą stosować się zwolennicy produktów tradycyjnych. 

Nałogowi palacze w liczbach

Według raportu dla GIS*, w 2019 roku 6% Polaków było narażonych na bierne palenie papierosów w miejscu swojego zamieszkania. Warto zaznaczyć, że mieszkanie z osobą palącą to nie tylko szkoda dla zdrowia, lecz także dyskomfort, a często również powtarzające się sytuacje konfliktowe, które  wpływają na pogorszenie relacji międzyludzkich.

W tym samym raporcie czytamy też, że liczba palaczy w Polsce z roku na rok maleje, ale „w dalszym ciągu znacząca część Polaków w wieku 15 i więcej lat – niemal jedna piąta (21%) – regularnie (codziennie) pali tytoń.” Dane z raportu wskazują, że papierosy palą częściej mężczyźni, niż kobiety, a nałóg ten dotyka więcej osób z wykształceniem zawodowym i podstawowym niż z wyższym. 

„Najwyższy odsetek nałogowych palaczy jest w grupie posiadającej wykształcenie zasadnicze zawodowe (32% wśród mężczyzn, 26% wśród kobiet) oraz podstawowe – w tej grupie do palenia przyznaje się 22% mężczyzn oraz 22% kobiet. Najrzadziej nałogowo palą kobiety i mężczyźni z wykształceniem wyższym – odpowiednio 11% i 18%”.

Analizując ten sam raport można zauważyć pewien paradoks. „Im gorsza jest sytuacja materialna badanych, tym częściej deklarują oni regularne palenie papierosów.” A przecież łatwo można policzyć ile pieniędzy przepada i co można byłoby kupić zamiast szkodliwych papierosów. Najwyraźniej także w sferze finansowej nałóg zwycięża nad rozsądkiem. 

Co palą Polacy?

Według raportu dla GIS*, w 2019 roku większość palaczy paliła tytoń w postaci papierosów tradycyjnych.

co palą Polacy GIS
co palą Polacy GIS

Co ciekawe już dwa lata temu 1% ankietowanych deklarowało korzystanie z podgrzewaczy tytoniu będących wtedy nowością na rynku. Aktualnie podgrzewacze są dość łatwo dostępne. Zarówno wśród osób 40+, jak i młodszych panuje moda przechodzenia z popularnych, ale mających złą sławę, papierosów tradycyjnych na alternatywy. 

Korzyści z rzucenia palenia papierosów

Wiele osób przechodzi z palenia papierosów tradycyjnych na wapowanie (ang. vaping) lub inne alternatywy, takie jak: plastry, gumy, saszetki nikotynowe traktując to, jako krok do całkowitego zerwania z nałogiem palenia.

Zerwanie z nałogiem stanowi pierwszy krok do::

  • podreperowania zdrowia i kondycji,

  • poprawienia swojego wyglądu, 

  • lepszego zarządzania domowym budżetem,

  • pielęgnowania dobrych relacji w domu i w pracy.

Źródło: https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2018/04/Postawy-Polak%C3%B3w-do-palenia-tytoniu_Raport-Kantar-Public-dla-GIS_2019.pdf 

Tagi: