Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja

Archiwum październik 2021

250096495 594902191862918 6753978578635741150 n
29.10.2021 02:00 Agencja DDOB wspiera wyzwanie #10za10 Fundacji DKMS

Co 27 sekund na świecie ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór. Choć dla większości z nas jest to scenariusz trudny do wyobrażenia, nie oznacza to, że problemy zdrowotne innych ludzi to obcy świat za szklaną ścianą. Chorzy na nowotwory krwi nie muszą pozostawać sami na placu boju, bo pomóc im może prawie każdy z nas.Fundacja DKMS po raz kolejny inicjuje kampanię digitalową o nazwie #10za10 we współpracy z influencerami takimi jak: Ola Kot, Kasia Szklarczyk, Majkelso, Ania Bardowska, Olga Kalicka, Karol Kłos, Łukasz Podliński, Mikołaj Sondej, Dodoknitter i Hania Es. Akcja trwa przez dziesięć dni od 20 do 29 października br., a jej przygotowaniem zajmuje się Agencja DDOB. Influencerzy mają na Instagramie za zadanie zachęcić jak najliczniejsze grono odbiorców do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS.Dlaczego sytuacja osób chorych na nowotwór układu krwiotwórczego jest tak dramatyczna? Sytuację wyjaśnia Marlena Dudzic z Fundacji DKMS:- Często jedyną szansą na zdrowe życie dla chorych na nowotwory krwi jest przeszczepienie komórek macierzystych lub szpiku od niespokrewnionego Dawcy. A nie jest łatwo go znaleźć. Na całym świecie jest ponad 38 milionów potencjalnych Dawców szpiku, ale nadal nie wszyscy Pacjenci znajdują swojego „bliźniaka genetycznego”.Z bazy potencjalnych dawców szpiku co roku wykluczonych jest 10 tysięcy zarejestrowanych osób. Powody są od nich niezależne - może być to zmiana stanu zdrowia, wyjazd za granicę lub przekroczenie maksymalnego wieku pozwalającego na dawstwo szpiku. Dla chorych oznacza to jedno - mniejsze prawdopodobieństwo znalezienia swojego “genetycznego bliźniaka” i malejące szanse na powrót do zdrowia. Ideą wyzwania #10za10 jest zachęcenie 10 tys. osób do rejestracji w bazie dawców szpiku. To właśnie one pomogą zapełnić lukę po potencjalnych dawcach, którzy nie mogą już pomagać innym. Choć w naszej akcji biorą udział znane osoby pokazujące, że przynależność do bazy dawców szpiku jest bezpieczna i bezpłatna, to najważniejsze jest to, byś sobie uświadomił, że Twoja gotowość do pomocy ma sens.Jeśli jesteś zdrowy, jesteś w wieku 18-55 lat i masz chwilę, by przejść przez krótki, darmowy proces rejestracji - nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dołączył do zacnego grona potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS. Ciekawość zaspokoić mogą krótkie Instastories twórców oraz ich 10-sekundowe filmiki (zachęcamy do śledzenia ich kont na Instagramie!), którzy pokazują, jak przebiega rejestracja w bazie.By zarejestrować się do bazy Fundacji DKMS i przekonać się, jak wiele osób dołącza codziennie do rodziny Fundacji DKMS, wejdź na stronę http://dkms.pl/10za10. I pamiętaj o najważniejszym - wielkie zmiany zaczynają się od małych kroków.

Jaki aparat ortodontyczny jest dla ciebie?
25.10.2021 02:00 Prosty sposób na piękny uśmiech - jaki aparat ortodontyczny jest dla ciebie?

Krzywe zęby to częsta przyczyna wielu przykrych doświadczeń w życiu osobistym i zawodowym. Korekta wady zgryzu wpłynie pozytywnie nie tylko na piękny uśmiech. Co więcej można zyskać?

Czego skutkiem są owrzodzenia goleni i jak wspomóc ich leczenie?
20.10.2021 02:00 Czego skutkiem są owrzodzenia goleni i jak wspomóc ich leczenie?

Owrzodzenia żylne goleni dotyczą około 1% populacji oraz stanowią istotny problem kliniczny, który wymaga kompleksowego podejścia. Co należy wiedzieć o owrzodzeniu goleni? Czy istnieje możliwość wsparcia żywieniowego w przypadku wystąpienia tej dolegliwości?

Jaka dieta będzie najlepsza dla Ciebie
18.10.2021 02:00 Jaka dieta będzie najlepsza dla Ciebie?

Wegańska, paleo, śródziemnomorska, Atkinsa, płynna, niskowęglowodanowa, niskotłuszczowa… Moglibyśmy tak wymieniać chyba w nieskończoność. Istnieje bardzo wiele różnych diet. Są specjaliści, którzy zajmują się tylko jednym sposobem żywienia. Są książki kucharskie z przepisami z poszczególnych diet. Tylko skąd masz wiedzieć, która dieta jest najlepsza dla Ciebie?Ludzie często skupiają się na tym, by być na określonej diecie. Lubimy kategoryzować. Taka nasza natura. Widzimy, że znajomy jest na diecie paleo i zaczynamy się zastanawiać, czy może też jej nie spróbować. Skoro na kogoś zadziałała, to na nas pewnie też, prawda? No, nie do końca.Pomyśl o tym jak różni jesteśmy. Wysocy, niscy, szczupli, umięśnieni, pracujący fizycznie, pracujący przy komputerze, weganie, miłośnicy mięsa. Jeśli tak bardzo się różnimy, jaka dieta może być najlepsza dla każdego z nas? Co sprawi, że w końcu doczekasz się swojej metamorfozy?Zanim odpowiemy jednak na te pytania, dowiedzmy się więcej na temat najpopularniejszych rodzajów żywienia.

Badania prenatalne NIPT
15.10.2021 02:00 Badania prenatalne NIPT

Okres ciąży, który dla wielu kobiet jest przede wszystkim czasem radosnego oczekiwania na malucha, może wiązać się także ze zwiększonym niepokojem o jego zdrowie i właściwy rozwój. Z pomocą zaniepokojonym mamom przychodzą jednak nowoczesne badania diagnostyczne. Nieinwazyjne badania prenatalne (badanie wolnego DNA płodu) umożliwiają wczesne wykrycie ewentualnych zaburzeń genetycznych oraz wdrożenie leczenia już na etapie życia płodowego. Najczęściej jednak stanowią potwierdzenie, że dziecko rozwija się prawidłowo, skutecznie redukując stres u przyszłych rodziców.

przyzwyczajenia palaczy
06.10.2021 02:00 Czy zmiany przepisów mogą doprowadzić do zmiany przyzwyczajeń palaczy?

Kolejne obostrzenia związane z zakazem palenia wprowadzane są w kolejnych krajach Europy. Na Litwie od 1 stycznia 2021 nie wolno już palić papierosów nawet na własnych balkonach. Jak będzie w Polsce? Jak wskazuje raport* przygotowany dla GIS, ankietowani częściej wskazywali na modę, którą to kierowali się zamieniając papierosy tradycyjne na e-papierosy. Jak czytamy na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego:“Najczęściej wskazywanym powodem palenia e-papierosów jest moda na ich palenie (28%). 17% ankietowanych jako powód wskazało chęć dbania o zdrowie, a 14% oszczędność pieniędzy. 13% badanych chciało w ten sposób rzucić palenie papierosów tradycyjnych.”Źródło: https://www.gov.pl/web/gis/postawy-polakow-wobec-palenia-tytoniu--raport-2017 Zdaniem specjalistów, uwzględniając trendy wzrostu cen, w 2027 roku za paczkę papierosów będzie trzeba zapłacić aż 23 zł.Źródło: https://info.newseria.pl/?show_news=1891629405&t=988d5ea8be3af17b57e13d45adb1826a