Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Askorbinian sodu – co to jest, właściwości, dawkowanie
Sylwia Kropiewnicka
Sylwia Kropiewnicka 19.03.2022 01:29

Askorbinian sodu – co to jest, właściwości, dawkowanie

Askorbinian sodu – co to jest, właściwości, dawkowanie
pixaby.com

Askorbinian sodu – co to jest?

Askorbinian sodu, nazywany jest solą sodową kwasu askorbinowego i oznaczany jako E301. Jest to organicznym związek chemiczny z grupy askorbinianów. Otrzymuje się go poprzez fermentację glukozy oraz utlenianie.

Askorbinian sodu ma postać bezzapachowego, krystalicznego proszku o białej, czasem żółtawej barwie. Charakteryzuje się lekko słonawym smakiem i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Nie kumuluje się w organizmie, ponieważ jego nadmiar wydalany jest wraz z moczem.

Askorbinian sodu – właściwości

Suplement diety posiada właściwości witaminy C. Oddziałuje on wzmacniająco na układ odpornościowy, naczynia krwionośne, kości i chrząstek, zębów, dziąseł i skóry oraz układ nerwowy.

Dodatkowo, zwiększa przyswajalność żelaza, zmniejsza uczucie zmęczenia, chroni komórki przed stresem oksydacyjnym.

Askorbinian sodu – dawkowanie

Warto wiedzieć, że witaminy C nie da się przedawkować. Jej nadmiar nie wywołuje negatywnych skutków, każdego dnia jest bowiem wydalany z organizmu. Mimo to nie należy przekraczać zalecanej dawki, bo przyjmowanie zwiększonej ilości preparatu, to jego marnowanie; nie przydaje się organizmowi. Zalecana w ulotce dawka to 1000 mg dziennie do rozpuszczenia w wodzie lub soku. Obecność soku zwiększa przyswajalność witaminy C dzięki obecności naturalnych bioflawonoidów.

Askorbinian sodu – przeciwwskazania

Przeciwwskazań do przyjmowania tego preparatu właściwie nie ma. Tylko osoby wykazujące nadwrażliwość na witaminę C lub sód, powinny zrezygnować z zażywania go. Dodatkowo, nie zaleca się stosowania dużych dawek przez osoby chorujące na kamicę dróg moczowych oraz z nadmiernym wydalaniem szczawianów przez nerki.

Tagi:
Polecane