Pacjenci.pl Żywienie Babka płesznik zawiera więcej błonnika niż siemię lniane. To ratunek na nadwagę
Fot. Canva/Svetlana Lazhko

Babka płesznik zawiera więcej błonnika niż siemię lniane. To ratunek na nadwagę

7 października 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Babka płesznik to roślina, która zdobywa coraz większą popularność dzięki swoim właściwościom wspierającym zdrowie jelit i odchudzanie. Jej nasiona są bogatym źródłem błonnika, a ich regularne spożywanie może pomóc nie tylko w regulacji wypróżnień, ale także w kontroli wagi.

Jej nasiona kryją w sobie sekret, o którym wiele osób zapomina – zawierają więcej rozpuszczalnego błonnika niż popularne siemię lniane czy płatki owsiane! Związki zawarte w nasionach działają jak naturalny środek na zaparcia, ale to nie jedyna ich zaleta. Badania sugerują, że babka płesznik może również wpierać regulowanie poziomu cukru we krwi i łagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Co takiego kryje w sobie babka płesznik?

Nasiona babki płesznik to prawdziwa bomba błonnikowa. W kontakcie z wodą tworzą żel, który pęcznieje w jelitach, wspomagając pracę przewodu pokarmowego. Dzięki tym właściwościom babka płesznik nie tylko reguluje wypróżnienia, ale także może przyczynić się do zmniejszenia objawów zespołu jelita nadwrażliwego (IBS), bólów brzucha i biegunek. Dodatkowo babka płesznik zawierają niewielkie ilości białka, tłuszcze i związki mineralne (m.in. wapń i potas), a zawarte w jej nasionach fitosterole pomagają obniżyć poziom cholesterolu, wpierając zdrowie serca . Pamiętajmy że w suplementacji istotną role odgrywają wyłącznie łuski nasion, które można kupić w aptekach, sklepach zielarskich i sklepach ze zdrową żywnością w formie proszku, tabletek lub kapsułek.

Fot. Canva/Irina Petrakova, Getty Images

To zwykłe mity o nadciśnieniu tętniczym. Polacy w nie wierzą, a potem jest problem
Nowy Covid XEC już jest w Polsce. Jakie powoduje objawy?

Jak babka płesznik działa na nadwagę?

Babka płesznik to prawdziwy sprzymierzeniec w walce z dodatkowymi kilogramami. Rozpuszczalny błonnik, który pęcznieje w żołądku, daje uczucie sytości na dłużej, dzięki czemu łatwiej możemy kontrolować apetyt. Włączenie babki płesznik do diety może przyspieszyć proces redukcji masy ciała, szczególnie u osób, które borykają się z nadwagą. Odpowiednia ilość błonnika w diecie jest istotna szcza u osób borykających się z typowymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takimi jak zaparcia, wzdęcia i bóle brzucha. Regularne spożywanie nasion babki wpływa zatem korzystnie na metabolizm i zdrową pracę jelit.

Wykazano, że spożywanie błonnika z nasion roślin babkowatych wpływa na:

  • większe uczucie sytości i zmniejszenie uczucia głodu, co przekładało się na spożywanie mniej kalorycznych posiłków i utratę wagi
  • obniżenie stężenia cholesterolu u osób z ich podwyższonym poziomem
  • obniżenie ciśnienia krwi
  • obniżenie stężenia glukozy we krwi

Jak bezpiecznie stosować babkę płesznik?

Babka płesznik, ale też inne rośliny babkowate, uznawane są za bezpieczne. Praktycznie nie stwarzają ryzyka wystąpienia skutków ubocznych co więcej, mogą je - w mniejszych porcjach - przyjmować również dzieci . Łuski nasion babki płesznik można dodawać do codziennych posiłków, takich jak jogurty, koktajle, a nawet zupy. Zaleca się spożywanie 10 gramów dziennie w kilku porcjach, 20 minut przed posiłkiem. W razie potrzeby można spożyć nawet więcej, ale nie przekraczając 25 g dziennie. Obowiązkowo nasiona łączymy z dużą ilością wody! Dlaczego? Dzięki niej błonnik będzie mógł prawidłowo pracować w jelitach. Zazwyczaj rekomenduje się każde 5 g produktu popić szklanką wody , początkowo zaleca się zacząć od mniejszych porcji dziennie, tak aby uniknąć niespodziewanych dolegliwości jelitowych i przyzwyczaić organizm do zmiany.

Źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Zobacz także:

Antybiotyki mogą prowadzić do nieswoistych zapaleń jelit. Są nowe badania

Osoby z ADHD i autyzmem częściej zmagają się z nadwagą. Psychoterapeutka wyjaśnia dlaczego

To mięso to skarbnica wartości odżywczych. Polacy boją się je jeść

Pijesz kawę o tej porze? Lekarka alarmuje, że to niedopuszczalne, jeśli dbasz o zdrowie
Katarzyna Skrzynecka schudła 10 kilogramów. Zrezygnowała z tych trzech produktów
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko