Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Badania słuchu – na czym polega, rodzaje badań
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Badania słuchu – na czym polega, rodzaje badań

Badania słuchu – na czym polega, rodzaje badań
pixabay.com

Badania słuchu – dla kogo badanie słuchu?

Badania słuchu – rodzaje

Badania słuchu – dla kogo badanie słuchu?

Kto powinien zdecydować się na badanie słuchu? Okazuje się, że nie tylko starsze osoby po skończonym 50. roku życia powinny poddać się badaniu. Badanie chociaż raz w życiu powinien wykonać każdy w celach profilaktycznych. Przede wszystkim, na badanie, powinni udać się ci, którzy zauważyli odczuwalne pogorszenie słuchu. Objawy pogorszenia słuchu to zazwyczaj szumy uszne oraz niedosłuch. Co więcej, udanie się do lekarza laryngologa będzie też dobrą decyzją przed doborem odpowiedniego aparatu słuchowego.

Skierowanie na badanie słuchu w ramach NFZ można otrzymać u lekarza internisty. Jeśli nie chcemy lub nie możemy długo czekać na badanie, możemy wykonać je prywatnie u lekarza laryngologa. Ceny podstawowych badań zazwyczaj wahają się od 40 do 60 złotych.

Badania słuchu – rodzaje

Badanie słuchu zawsze powinno rozpocząć się badaniem drożności kanałów słuchowych. Bardzo często przyczyną pogorszenia słuchu, jest zaleganie w kanale słuchowym wydzieliny. Po oczyszczeniu kanałów słuchowych problem niedosłyszenia znika. Jednak, jeśli przyczyna leży gdzieś głębiej, a wydzielina w uchu nie jest powodem pogorszenia słuchu, należy wykonać badanie specjalistyczne.

Badanie słuchu można podzielić na dwa główne rodzaje: 1. Badanie słuchu obiektywne, które polega na badaniu pacjenta za pomocą przyrządów, 2. Badanie słuchu subiektywne. To typ badania z udziałem pacjenta, np. audiometria totalna lub prosty test słuchu.

Badanie słuchu obiektywne zazwyczaj przeprowadza się w szpitalu na oddziale laryngologicznym lub w innych specjalistycznych placówkach. Wśród tego rodzaju badania słuchu można wyróżnić metodę zwaną tympanometrią, która często wykorzystywana jest przy badaniu dzieci, ponieważ charakteryzuje się ją jako metodę nieinwazyjną.

Tympanometria polega na użyciu sondy, która pozwala zmierzyć odbicie fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Badanie diagnozuję stan pracy błony bębenkowej, ocenę funkcji trąbki słuchowej, diagnostykę wysiękowego zapalenia ucha środkowego, diagnostykę otosklerozy oraz ocenia objaw wyrównania głośności.

Kolejnym rodzajem obiektywnego badania słuchu jest BERA. To badanie, które ocenia potencjał słuchowy pnia mózgu. Ustala także miejsce uszkodzenia słuchu. Jak przebiega to badanie? Sprzęt bada słuch przez elektrody podłączone do głowy pacjenta; elektrody te rejestrują reakcję mózgu na dane dźwięki, a analiza pozwala ocenić funkcję słuchu chorego. Co ciekawe, badanie to przeprowadzane jest we śnie.

Z kolei badanie słuchu subiektywne wyróżnia taką metodę jak audiometria totalna, czyli badanie audiometryczne, które polega na informacji zwrotnej od pacjenta na temat głośności i jakości usłyszanych dźwięków. Badanie przeprowadza się w wyciszonym pomieszczeniu. Relację z badania rejestruje audiogram. Jeśli wynik będzie pozytywny, a lekarz zdiagnozuje u pacjenta duże ubytki słuchu, wykonywane jest jeszcze jedno badanie, jakim jest audiometria mowy, aby sprawdzić, na jakim poziomie chory rozumie słowa. Podczas audiometrii mowy, pacjent słucha słów ułożonych w listy, podawanych z różnych nagłośnieniem, raz ciszej raz głośniej. Jego zadaniem jest powtórzenie sowa, które usłyszał, a wynik badania pokazuje wykres z krzywą, która zapisuje wyniki badania i pozwala lekarzowi postawić celną diagnozę.

Tagi: