Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Badanie na boreliozę – jak przebiega i kto powinien wykonać badanie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:25

Badanie na boreliozę – jak przebiega i kto powinien wykonać badanie

Badanie na boreliozę – jak przebiega i kto powinien wykonać badanie
pixabay.com

Badanie na boreliozę – kto powinien wykonać badanie

Borelioza to choroba ogólnorozwojowa, zwana także krętkowicą kleszczową. Ta wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana jest przez bakterie należące do krętków. Najczęściej genogatunkami które są czynnikiem etiologicznym są: Borrelia burgdorferi sensu stricto, Borrelia garinii i Borrelia afzelii, przenoszona na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes.

Badanie na boreliozę powinni wykonać przede wszystkim ci, którzy po ugryzieniu kleszcza zaobserwowali u siebie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu choroby. Badanie na boreliozę powinni zrobić także pacjenci, którzy mają niespecyficzne objawy, które mogą sugerować ugryzienia przez kleszcza w przeszłości i pojawienie się skutków choroby w późniejszych latach. Testy na obecność boreliozy pozwalają potwierdzić lub zaprzeczyć chorobie, a dzięki nim wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że rozpoznanie boreliozy nie jest proste. Dzieje się tak ze względu na szereg złożonych objawów choroby. Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest wędrujący rumień. W przypadku pojawienia się go na ciele, nie należy wykonywać badań diagnostycznych, ponieważ już sam ten objaw jasno świadczy o wystąpieniu boreliozy. W momencie gdy rumień nie został rozpoznany, lekarze zalecają szereg badań diagnostycznych na boreliozę. Badanie na boreliozę wykonuje się około cztery tygodnie po ukąszeniu przez kleszcza. To bardzo ważne, ponieważ wcześniejsze badanie może dać wynik fałszywie ujemny. Dlaczego badanie na boreliozę wykonuje się cztery tygodnie po możliwym ukąszeniu? Tyle czasu zajmuje organizmowi wytworzenie przeciwciał przeciwko boreliozie.

Badanie na boreliozę – jak przebiega badanie

Badanie na boreliozę ma na celu wykrycie, czy dana osoba nie zapadła na tę chorobę i nie została zarażona krętkami Borrelii. Diagnostyka w kierunku boreliozy jest dość skomplikowana i polega na szeregu badań. Jednym z nim są testy serologiczne, które charakteryzują się oznaczaniem metodą ELISA. Dotyczą przeciwciał igG oraz igM w surowicy człowieka. Jeśli to badanie nie wystarcza i wynik jest wątpliwy, lekarz często zleca inny test – test Western-Blot, który potwierdza uzyskany wcześniej wynik. Ze względu na to, że ani jedna metoda ani druga nie daje stuprocentowej skuteczności, wykonywane razem są niemalże nieomylne i wzajemnie się uzupełniają. Test Western-Blot także opiera się na oznaczeniu poziomu przeciwciał przeciwko krętkom boreliozy klasy IgM i IgG, ale w tym przypadku możliwe jest wykluczenie wyników fałszywych, tj. fałszywie ujemnych i fałszywie dodatnich. Warto wiedzieć, że w przypadku wyniku nieokreślonego, należy powtórzyć  badanie. Powinno się to jednak odbyć nie wcześniej niż za cztery tygodnie.

Badanie na boreliozę – cena badania

Badanie w kierunku boreliozy zazwyczaj ma stałą cenę. W innych przypadkach chorób specjalistycznych, cena badania różni się w zależności od miasta, w którym wykonujemy badanie. Panuje zasada, że w większych miastach badania są droższe niż te wykonywane w mniejszych miejscowościach. W przypadku badania na obecność boreliozy cena zaczyna się od 100 złotych, ale można natrafić także na przypadki klinik i przychodni, które oferują to badanie w nieco większej cenie.

Tagi: