Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Biodro trzaskające
Agata Wiencierz
Agata Wiencierz 19.03.2022 01:33

Biodro trzaskające

Biodro trzaskające
pixabay

Czym jest biodro trzaskające (przeskakujące)?

Zespół biodra trzaskającego charakteryzuje się słyszalnym lub wyczuwalnym „trzaskaniem” czy „przeskakiwaniem” podczas ruchu stawu biodrowego. Najczęściej trzaskanie można usłyszeć podczas przywodzenia kolana do brzucha lub skręcania nogi w stawie biodrowym. Biodro trzaskające może mieć wiele przyczyn i jest klasyfikowane na ich podstawie.

Zespół biodra trzaskającego jest bardzo powszechny. Szacuje się, że może występować nawet u 1/5 populacji. Diagnozuje się go najczęściej u osób między 15. a 40. rokiem życia.

Jaki jest powód pojawienia się trzaskającego biodra?

Wyczuwalne tarcia, przeskakiwania i trzeszczenia biodra są spowodowane tarciem miękkich struktur biodra o struktury kostne. Zespół biodra przeskakującego został scharakteryzowany jako zewnętrzny i wewnętrzny.

W przypadku zewnętrznego zespołu trzaskającego biodra przyczyną jest zbyt duża siła, z jaką pasmo biodrowo-piszczelowe tkanki łącznej jest przyparte do krętarza większego kości udowej. Wraz ze wzmożonym tarciem w tej okolicy pojawia się stan zapalny kaletki maziowej. Ból pojawia się na bocznej (zewnętrznej) stronie biodra, czasem promieniując aż do kolana.

Przyczyną wewnętrzną jest z kolei napięcie mięśnia biodro-lędźwiowego, zginającego staw biodrowy. Napięcie to powoduje tarcie o krętarz mniejszy kości udowej oraz o głowę kości udowej i wyniosłość biodrowo-łonową, a ból jest wyczuwalny w pachwinie.

Przyczyny napięć przy biodrze trzaskającym

Najczęstszą przyczyną pojawienia się zespołu biodra przeskakującego jest nadmierna eksploatacja struktur biodra, np. przy intensywnym uprawianiu sportów. Oprócz tego, powodem pojawienia się zespołu może być przeciążenie pourazowe lub przeciążenie związane z wadami postawy. Czasami napięcia mogą też wynikać z przeprowadzonych interwencji chirurgicznych lub iniekcji w mięśnie pośladkowe.

Diagnostyka i leczenie zespołu biodra trzaskającego

Z dolegliwościami bólowymi przy trzaskaniu biodra należy zwrócić się do specjalisty ortopedy lub reumatologa, by postawił on diagnozę i dobrał leczenie. Jeśli przy trzaskaniu i wysiłku fizycznym nie występują bóle, najczęściej nie ma powodów do obaw.

Diagnozę stawia się na podstawie badania fizykalnego, podczas którego lekarz z pomocą pacjenta porusza jego kończyną, by wywołać trzaskanie. Dodatkowo można wykonać zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego oraz badania krwi – pomoże to w diagnostyce różnicowej.

W zależności od stopnia nasilenia bólu, możliwe są różne terapie.

Ćwiczenia rozciągające i odpoczynek są opcją dla osób, które rzadko miewają problemy z zespołem biodra trzaskającego. W takich wypadkach zaleca się unikanie biegania, wspinaczek czy wykonywania ćwiczeń takich jak pajacyki lub przysiady. Odpoczynek w połączeniu z łagodnym rozciąganiem napiętych partii mięśni dwa razy dziennie mogą pomóc w powrocie do aktywności. Najlepiej jednak udać się na zbiegi fizjoterapeutyczne pod okiem specjalisty.

W przypadku poważniejszych dolegliwości bólowych i problemów z poruszaniem się niezbędne mogą okazać się serie zastrzyków lub operacja połączone z rehabilitacją.

Terapia iniekcyjna zwykle koncentruje się na kaletce biodrowo-lędźwiowej. W zastrzykach wykorzystuje się kortykosteroidy, jednak efekty utrzymują się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Ponadto działania niepożądane kortykosteroidów mogą obejmować zwiększenie masy ciała, osłabienie otaczających tkanek, a nawet osteoporozę przy regularnym stosowaniu. W przyszłości ważną rolę może odegrać terapia komórkowa, chociaż obecnie nie ma badań potwierdzających jej skuteczność.

Leczenie operacyjne z kolei obejmuje artroskopię, czyli wziernikowanie stawu – w przypadku zespołu biodra trzaskającego stosowana jest do uwolnienia mięśnia biodrowo-lędźwiowego (zespół wewnętrzny).

Tagi: