Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Biopsja prostaty – jak przebiega badanie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:25

Biopsja prostaty – jak przebiega badanie

Biopsja prostaty – jak przebiega badanie
pixabay.com

Biopsja prostaty – co to jest prostata

Prostata to narząd mięśniowo-gruczołowy, jest częścią męskiego układu płciowego. Prostata wytwarza mętną ciecz o białym zabarwieniu i charakterystycznym zapachu. To ona odpowiada za transport plemników z spermie i nadaje jej zapach. Budowa prostaty składa się z dwóch płatów: prawego i lewego, które są połączone węziną. Prostata w swoim kształcie przypomina jadalnego kasztana. Barierę ochronną prostaty tworzy torebka stworzona z mięśni gładkich, które kurczą się podczas ejakulacji. Prostata ma swoje umiejscowienie poniżej pęcherza moczowego w miednicy mniejszej, dlatego na skutek jej powiększenia pojawia się problem z oddawaniem moczu i naciskiem na pęcherz. Prostata umiejscowiona jest bezpośrednio przy odbytnicy, lekarz podczas podstawowego badania prostaty wkłada palec przez odbyt.

undefined

Biopsja prostaty – kto powinien wykonać badanie

Biopsja prostaty zostaję zlecona przez lekarza specjalistę pacjentowi, u którego wyniki badań mogą wskazywać na raka prostaty. Przykładowe badania, które mogą na to wskazywać to podwyższony wynik badania PSA, wykrycie nieprawidłowości w badaniu per rectum, nieprawidłowości w obrazie z rezonansu magnetycznego prostaty lub w momencie, gdy wcześniejsza biopsja wykazała prawidłowy wynik histopatologiczny, ale stężenie PSA jest nadał podwyższone. Badanie to może być zlecone także, gdy wcześniejsza biopsja nie wykazała komórek nowotworowych, ale wykryto nieprawidłową ich budowę lub gdy wyniki SelectMDX płynnej biopsji wykazały wysokie ryzyko wystąpienia nowotworu.

undefined

Biopsja prostaty – jak przygotować się do badania

Do biopsji prostaty pacjent nie potrzebuje szczególnego przygotowania. Jedynie w przypadku biopsji przezodbytniczej. Na konsultacji lekarskiej przed badaniem lekarz specjalista przepisuje pacjentowi odpowiedni antybiotyk, który trzeba przyjmować według zaleceń, zazwyczaj jest to od 3 do 7 dni, łącznie z dniem, w którym będzie wykonywany zabieg. W przypadku biopsji przezkroczowej nie wymagane jest przyjmowanie antybiotyku. Na konsultacji przed badaniem pacjent jest zobowiązany poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, szczególnie o tych, które mają wpływ na krzepnięcie krwi. Musi poinformować także o alergiach na leki, rozruszniku serca, zastawkach w sercu lub innych zabiegach wykonywanych na sercu. Najważniejsze, aby poinformować lekarza o przyjmowaniu takich leków jak: polocard, ticlo, plavix, aclotin, acard, aspiryna, polopoiryna lub sintrom. Leki te mają związek z krzepliwością krwi, która ma bardzo duże znaczenie przy biopsji prostaty. Lekarz prowadzący dostosuje przyjmowanie wymaganych leków, tak aby nie kolidowało to z badaniem.

undefined

Biopsja prostaty – przebieg badania

Biopsję prostaty wykonuje się w przypadku podejrzenia wystąpienia u pacjenta raka prostaty. Lekarz przed badaniem podaję miejscowe znieczulenie, po którym pacjent nie odczuwa żadnych niedogodności wynikających z badania. Dzięki temu pacjent nie musi mieć żadnych obaw. Po wstrzyknięciu znieczulenia, przez odbytnicę zostaje wprowadzona specjalna sonda USG wraz z igłą biopsyjną, którą pobierany jest niewielki fragment tkanki niezbędny do przeprowadzenia analizy. Cały ten zabieg jest możliwy dzięki wykorzystaniu sondy. To dzięki niej lekarz ma możliwość podglądu tkanek. Po uzyskaniu niezbędnego materiału następuje usunięcie sondy z odbytnicy o czym lekarz informuje pacjenta odpowiednio wcześniej tak, aby mógł się do tego  przygotować. Materiał zostaje poddany analizie histopatologicznej. Warto zwrócić uwagę na to, aby na biopsję prostaty udać się do dobrego specjalisty i kliniki, ponieważ przy tym rodzaju badań zwiększa się ryzyko zakażenia.

Tagi:
Polecane