Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Bladość – jakie są jej przyczyny?
Agata Wiencierz
Agata Wiencierz 19.03.2022 01:33

Bladość – jakie są jej przyczyny?

Bladość – jakie są jej przyczyny?
pixabay

Dlaczego możemy być bladzi?

Bladość może być uwarunkowana genetycznie i jako zwyczajna cecha osobnicza jest zupełnie nieszkodliwa. Jednak może też wynikać z toczącego się procesu chorobowego. Bladość jest wynikiem zmniejszonej ilości oksyhemoglobiny w naczyniach krwionośnych skóry lub błon śluzowych. Czasami wynika z głębszego ich położenia w skórze właściwej.

Chwilowa bladość nie jest raczej powodem do niepokoju, ale powinna wzbudzać zainteresowanie, gdy jest uogólniona – blade są zarówno powłoki skórne jak i błony śluzowe.

Bladość odróżnia się od hipopigmentacji. Jak już wspomniano wyżej, ta pierwsza wynika ze zmniejszonej ilości oksyhemoglobiny w naczyniach krwionośnych, natomiast ta druga jest wynikiem niedoboru melaniny w naskórku.

Co może być przyczyną bladości?

Jeśli bladość nie jest genetyczna, może być oznaką chorobową. Stany powodujące bladość to m.in.: anemia, hipoglikemia, niedoczynność tarczycy, zaburzenia odżywiania, wstrząs, białaczka i inne nowotwory, wyziębienie. W wymienionych przypadkach bladość jest jednym z objawów, więc warto zastanowić się, czy oprócz jaśniejszego niż zwykle odcienia skóry, obserwujemy inne symptomy.

Oprócz wielu chorób, przyczyną bladości mogą być zwykłe stany emocjonalne takie jak strach czy zaskoczenie. Przewlekły stres również przyczynia się do zmiany odcienia cery.

Bladość w anemii

Bladość jest jednym z objawów anemii, czyli zmniejszonej liczby czerwonych krwinek lub niewystarczającej ilości hemoglobiny we krwi. Istnieje wiele rodzajów i przyczyn anemii, ale głównymi jej objawami (oprócz bladości) mogą być: gorsze samopoczucie, zmęczenie, zawroty głowy i senność. Wynika to z zaburzenia jednej z najważniejszych funkcji krwi w przebiegu anemii – utrudnieniu ulega transport tlenu przez krwinki czerwone. Jedną z wielu przyczyn powstawania anemii może być niedobór żelaza lub witaminy B12, kwasu foliowego, a także nagła utrata krwi. Leczenie wymaga zdiagnozowania źródła anemii oraz podjęcia odpowiedniego leczenia. Jeśli bladość była wynikiem anemii, po jej wyleczeniu powinna zniknąć.

Bladzi cukrzycy

Bladość jest jednym z niespecyficznych objawów hipoglikemii, czyli spadku poziomu cukru we krwi poniżej 70 mg/dl. Hipoglikemia jest niezwykle niebezpieczna dla życia, ponieważ cukier jest niezbędny do funkcjonowania mózgu. Gdy jest go za mało, pojawiają się nudności, niepokój, nerwowość i osłabienie. W skrajnych przypadkach dochodzi do zaburzeń mowy i koordynacji ruchowej, śpiączki, a w skrajnych przypadkach do śmierci. Z tego względu, gdy zauważymy bladość u znajomego cukrzyka, warto zadbać, by sprawdził poziom cukru i zaoferować mu pomoc.

Tagi: