Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ból sromu – przyczyny i leczenie bólu okolic intymnych
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:34

Ból sromu – przyczyny i leczenie bólu okolic intymnych

Ból sromu – przyczyny i leczenie bólu okolic intymnych
pixabay

Ból sromu – charakterystyka dolegliwości

Srom (łac. vulva) to kobiecy narząd płciowy zewnętrzny składający się z warg sromowych większych oraz warg sromowych mniejszych, wzgórka łonowego, łechtaczki, napletka łechtaczki i ujścia pochwy. Srom oraz owłosienie znajdujące się na wzgórku łonowym pełnią funkcję ochronną dla pochwy, a także wspierają funkcje reprodukcyjne. Łechtaczka umożliwia kobietom odczuwanie silniejszych doznań seksualnych ze względu na ogromną ilość zakończeń nerwowych.

Ból sromu – przyczyny

Wśród najczęstszych przyczyn bólu sromu znajdują się:

  • Stan zapalny okolic intymnych – może być wywołany przez grzyby, baterie lub wirusy – rozróżnienia, jaki drobnoustrój wywołuje dane objawy powinien dokonać ginekolog, który dobierze odpowiednie leczenie. Infekcji towarzyszą: ból, pieczenie, świąd okolic intymnych, upławy, nieprzyjemny zapach, suchość pochwy, dyskomfort podczas oddawania moczu. Zdarza się, że ból i stan zapalny sromu wywołuje wirus opryszczki (herpes, HSV) przenoszony drogą płciową. Mówimy wówczas o opryszczce narządów płciowych objawiającej się bólem sromu na skutek powstawania i pękania pęcherzy tworzących owrzodzenia.

  • Stan zapalny dolnych dróg moczowych – zapalenie układu moczowego to częsta przypadłość kobiet, spowodowana przez bakterie. Objawy ZUM nazywa się objawami dysurycznymi, są to: pieczenie podczas mikcji, częste oddawanie moczu, bolesne parcie na pęcherz, bóle podbrzusza, mogą pojawić się również bóle sromu.

  • Żylaki sromu – występują najczęściej w ciąży i po porodzie, bardzo często obok żylaków odbytu. Są one spowodowane zaburzonym krążeniem żylnym w obrębie miednicy mniejszej, którego objawem są znacznie poszerzone żyły w górnej części ud i okolicach sromu. Objawy, które temu towarzyszą to ból sromu, obrzęk warg sromowych, zaparcia oraz problemy z oddawaniem moczu.

  • Zapalenie gruczołów Bartholina – są to dwa gruczoły przedsionkowe większe znajdujące się po obu stronach przedsionka pochwy; ich głównym zadaniem jest wydzielanie śluzu podczas podniecenia seksualnego. Stan zapalny gruczołu Bartholina wywoływany jest przez bakterie i objawia się silnym bólem sromu nasilającym się podczas siedzenia, ruchu czy zakładania nogi na nogę. Przy wejściu do pochwy wyczuwalny jest niewielki guzek (ropień), wargi sromowe są zaczerwienione i opuchnięte, może pojawić się podwyższona temperatura ciała.

  • Liszaj twardzinowy sromu – to zgrubienie, wysuszenie i pękanie skóry w okolicy sromu, powodujące ból, które pojawia się u kobiet po menopauzie. Nieleczony może przekształcać się w zmiany nowotworowe.

  • Wulwodynia – to schorzenie, którego przyczyna wciąż nie jest poznana, najczęściej mówi się o czynnikach genetycznych i uszkodzeniu nerwów. Przy wulwodynii pojawia się ból okolic intymnych, w tym ból sromu, bez występowania jakichkolwiek zmian skórnych czy zmian w budowie narządów płciowych. Dolegliwości mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie oraz uniemożliwiać współżycie. Mogą towarzyszyć kobiecie w określonych sytuacjach, np. przy dotyku, podczas uprawiania sportu, lecz mogą również występować nieprzerwanie.

Ból sromu – diagnostyka i leczenie

Podstawowym badaniem diagnostycznym przy odczuwaniu bólu sromu jest badanie ginekologiczne. Lekarz dokonuje oceny wizualnej zewnętrznych narządów płciowych, następnie zakłada wziernik i ocenia wygląd pochwy oraz szyjki macicy, a na końcu wykonuje tzw. badanie dwuręczne, aby zbadać jajniki, jajowody oraz macicę. Konieczne może być również przeprowadzenie wymazu z pochwy. Rzadziej lekarz może zlecić USG transwaginalne (przezpochwowe).

Leczenie bólu sromu uzależnione jest od przyczyny, w przypadku infekcji obejmuje ono przede wszystkim stosowanie antybiotyków (doustnie lub dopochwowo). W celu uniknięcia dolegliwości tego typu istotna jest właściwa pielęgnacja miejsc intymnych łagodnymi, naturalnymi środkami myjącymi.

Tagi:
Polecane