Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Bóle w nadbrzuszu – przyczyny, diagnostyka, leczenie
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:34

Bóle w nadbrzuszu – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Bóle w nadbrzuszu – przyczyny,  diagnostyka, leczenie
pixabay

Bóle w nadbrzuszu – charakterystyka dolegliwości

Bóle w nadbrzuszu to dolegliwości bólowe zlokalizowane w górnej części jamy brzusznej, w okolicy pępka. Mogą one pojawiać się w nadbrzuszu lewym, prawym lub środkowym, w szczególnych przypadkach mogą promieniować w stronę pleców – kręgosłupa lędźwiowego lub piersiowego.

W okolicy nadbrzusza znajduje się wiele ważnych narządów wewnętrznych, m.in. żołądek, dwunastnica, trzustka oraz śledziona. Tylko dzięki dokładnej, indywidualnej analizie dolegliwości i diagnostyce obrazowej można określić dokładną przyczynę bólu tego obszaru.

Bóle w nadbrzuszu – przyczyny

Tego typu dolegliwość bólowa najczęściej jest kojarzona z chorobami układu pokarmowego, z niestrawnością. Przeważnie bóle w nadbrzuszu powodują: refluks, zgaga, choroba wrzodowa i zapalenie trzustki. Ból w nadbrzuszu może się jednak pojawić także w przebiegu chorób niezwiązanych z układem pokarmowym.

     Bóle w nadbrzuszu – choroby układu pokarmowego

Refluks żołądkowo–przełykowy charakteryzuje się silnym pieczeniem w przełyku i bólem za mostkiem. Spowodowane jest to cofaniem się treści żołądka do przełyku, a nawet zwracaniem pokarmów.

Zgaga natomiast charakteryzuje się uczuciem palenia w przełyku, kwaśnym odbijaniem, a także cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Zgaga jest jednym z objawów wspomnianego już refluksu.

Chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, czyli ubytkom i stanowi zapalnemu błony śluzowej, towarzyszą: przewlekły ból w nadbrzuszu, uczucie pieczenia, ból w klatce piersiowej (w tzw. dołku podsercowym), ból pod prawym łukiem żebrowym. Dolegliwości te pojawiają się najczęściej do dwóch godzin po posiłku, choć mogą również występować także w nocy i na czczo. Do tego występują: zgaga, nudności i wymioty, spadek masy ciała i ogólne zmęczenie.

Zapalenie trzustki charakteryzuje się uporczywym i silnym bólem w nadbrzuszu, występują nudności i wymioty. Najczęściej jest wywołane nadmiernym spożywaniem alkoholu lub kamicą żółciową.

Bóle w nadbrzuszu a inne schorzenia

Bóle w nadbrzuszu mogą być elementem powikłań u osób chorujących na cukrzycę. Dochodzi wówczas do uszkodzenia nerwów kontrolujących pracę przewodu pokarmowego (neuropatia autonomiczna), przez co następuje spowolnione opróżnianie żołądka z wystąpieniem nudności i wymiotów.

Przyczyną zaburzeń spowolnionego opróżniania żołądka może być też niedobór hormonów tarczycy. Objawami niedoczynności tarczycy mogą być: nadmierna senność, dyskomfort termiczny polegający na częstym odczuwaniu zimna, występowanie zaparć i obniżenie nastroju.

Tagi:
Polecane