Bruce Willis jest nieuleczalnie chory. Nowe zdjęcia aktora chwytają za serce
Bruce Willis, jedna z największych gwiazd kina akcji, zrezygnował w zeszłym roku z kariery kinowej na skutek choroby – otępienia czołowo-skroniowego będącego jednym z rodzajów demencji. Od tamtej pory aktor pozostaje pod opieką kochającej rodziny. Niedawno w sieci pojawiły się jego nowe zdjęcia.
Niestety stan aktora od chwili diagnozy nie uległ poprawie. Aktor nadal ma trudności z komunikacją, obniżony nastrój, nie jest w stanie czytać, ani pisać. Dobrą wiadomością jest to, że choroba nie rozwija się gwałtownie, a Willis nadal się uśmiecha, co widać na jego zdjęciach z urodzin córki.
Dramatyczna diagnoza Bruce'a Willisa
W marcu 2022 roku rodzina Bruce'a Willisa ogłosiła w mediach społecznościowych, że aktor kończy karierę ze względów zdrowotnych . "Nasz Nasz ukochany Bruce doświadcza pewnych problemów zdrowotnych i niedawno zdiagnozowano u niego chorobę zwaną afazją, która wpływa na jego zdolności poznawcze. W rezultacie, po głębokim rozważeniu, Bruce rezygnuje z kariery, która tak wiele dla niego znaczyła" – czytamy w oświadczeniu.
Afazja
jest zaburzeniem mowy i funkcji językowych. Polega na
utracie zdolności do tworzenia i rozumienia wypowiedzi
. Zdarza się, że chorzy nie są w stanie czytać, ani pisać. –
Osoba z afazją przypomina kogoś, kto nie zna naszego języka - nie rozumie, co do niej mówimy i nie potrafi nazwać podstawowych przedmiotów czy czynności
– wyjaśnia w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Ewa Uścińska.
W niektórych przypadkach afazja jest odwracalna. Niestety, jeśli chodzi o Bruce'a Willisa, jego stan ulega pogorszeniu. W lutym 2023 roku żona aktora Emma Heming Willis zdradziła, że aktor usłyszał diagnozę –
otępienie czołowo-skroniowe (FTD)
.
"Niestety problemy z komunikacją to tylko jeden z objawów choroby, z którą zmaga się Bruce"
– napisała na Instagramie. Tematu choroby Willisa nie unikają też jego dzieci.
–
Jego stan się nie zmienia, co, jak się nauczyłam, jest najlepszą rzeczą, o jaką w takim przypadku można prosić. Kiedy z nim jestem, widzę miłość w jego oczach. To wciąż mój tata, który mnie kocha. [...] Często siedzimy razem i słuchamy muzyki, napawając się tą energią miłości. To naprawdę wyjątkowe
– mówiła córka aktora Talluhah (jej mamą jest Demi Moore) w programie "The Drew Barrymore Show".
Bruce Willis – nowe zdjęcia aktora
Co jakiś czas w mediach pojawiają się nowe zdjęcia znanego aktora. 1 kwietnia, kiedy jego córka Mabel obchodziła 12. urodziny, w sieci pojawił się uroczy filmik. Widać na nim jak uśmiechnięty 69-letni aktor obejmuje czule córkę i przyjmuje od niej lekcje tańca. Wcześniej sieć obiegły zdjęcia jak Bruce Willis jeździ na rowerze i odwiedza fryzjera. Wydaje się więc, że aktor nadal czerpie radość z życia, choć doniesienia medialne są nieco inne.
Z relacji magazynu "Closer" wynika, że Bruce Willis nie poznaje swojej byłej żony Demi Moore . Przypomnijmy, że para pobrała się w 1987 roku i była małżeństwem przez 13 lat. Niegdyś najgorętsza para Hollywood doczekała się trzech córek. Chociaż związek nie przetrwał próby czasu, Willis i Moore pozostali w dobrych relacjach. Aktorka ma być wstrząśnięta tym, że Bruce jej nie poznaje.
Z informacji podawanych przez amerykańskie media wynika jednak, że
aktor rozpoznaje swoje dzieci i obecną żonę
– młodszą o 24 lata modelkę i przedsiębiorczynię Emmę Heming Willis. Warto dodoać, że od kiedy u Willisa zdiagnozowano otępienie skroniowo-czołowe jego partnerka zaangażowała się w szerzenie świadomości na temat demencji. Wspiera fundację Hilarity for Charity i rodziny, w których wystąpiła choroba.
Otępienie skroniowo-czołowe (FTD) – na co choruje Bruce Willis?
Otępienie czołowo-skroniowe (FTD, ang. frontotemporal dementia) to choroba neurodegeneracyjna objawiająca się zaburzeniem funkcji poznawczych, mowy i zachowania. Choroba jest nieuleczalna, powoduje trwałe uszkodzenie nerwów , ma postępujący charakter. Przyczyny FTD nie są do końca znane. Zauważono jednak, że za gromadzenie szkodliwego białka powodującego niszczenie nerwów, odpowiada mutacja genów.
Objawy otępienia czołowo-skroniowego różnią się w zależności od lokalizacji uszkodzonej części mózgu. Wielu chorych zmaga się z behawioralną formą choroby polegającej na kłopotach z koncentracją, utratą zainteresowań, pojawieniu się depresji , lęku. Niektórzy prezentują zachowania obsesyjne, np. powtarzają czyjeś słowa, gesty. Częste jest też zapominanie słów, a nawet mutyzm (zaprzestanie mowy).
Do tej pory nie opracowano skutecznej metody leczenia FTD . Terapia ma na celu spowolnienie procesów neurodegeneracyjnych w mózgu i zmniejszenie nasilenia objawów. W tym celu stosuje się leki przeciwdepresyjne , przeciwpsychotyczne i przeciwdrgawkowe. Pomocne są też metody niefarmakologiczne, zwłaszcza terapia mowy, a także wsparcie psychologiczne – to jest potrzebne nie tylko choremu, ale również jego rodzinie.
Zobacz też:
Początkowe objawy Alzheimera. Widać je nawet na twarzy i w zachowaniu
Te 3 rzeczy prowadzą do demencji. Nowe wyniki badań
Pierwsze objawy demencji u młodych. Nie tylko problem z pamięcią