Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Dlaczego nie możesz schudnąć? 10 najczęstszych błędów
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 11.04.2024 16:56

Dlaczego nie możesz schudnąć? 10 najczęstszych błędów

10 błędów przy odchudzaniu
Fot. Canva

Jeśli próbujesz schudnąć, a waga nieubłaganie stoi w miejscu lub szybko wraca do pierwotnej liczby, to znaczy, że coś robisz źle. Przyczyn tego, że nie możesz schudnąć może być wiele - od złych nawyków żywieniowych po poważne choroby, które czasem trudno zdiagnozować. Sprawdź, co należy zmienić, żeby waga ruszyła w dół. 

1. Złe nawyki żywieniowe

W pierwszej kolejności przyczyną braku utraty wagi lub szybkiego powrotu do wagi pierwotnej są złe nawyki żywieniowe i powrót do nich. Odchudzanie to proces - niewskazane są głodówki, gdyż po nich łatwo o efekt jo-jo. Z kolei pisząc o złych nawykach żywieniowych mamy na myśli przede wszystkim podjadanie między posiłkami, najadanie się na noc, omijanie śniadanie, a także spożywanie produktów wysokoprzetworzonych i tłustych.

Najkorzystniejszą formą odchudzania jest po prostu zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze. W tym celu najlepiej przejść na dietę śródziemnomorską lub dietę DASH. Uwzględniają one spożycie dużej ilości warzyw, produktów pełnoziarnistych, a także ryb i chudego mięsa. Te diety uznane są za najzdrowsze i są także dobrą profilaktyką rozwoju chorób cywilizacyjnych. 

2. Za dużo kalorii

Musisz znać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, żeby spożywać określoną liczbę kalorii. Wtedy nie przytyjesz - a jeśli się odchudzasz to należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o około 200 mniej, niż potrzebujesz. Wtedy odchudzanie będzie efektywne i dodatkowo - zdrowe. Głodówki narażają tylko na utratę wody i cennych substancji odżywczych.

Wzór na obliczenie całkowitej przemiany materii to: CPM = PPM x PAL; gdzie PAL to poziom aktywności fizycznej, a PPM to wartość podstawowej przemiany materii.

PAL zgodnie z raportem FAO/WHO/UNU przyjmuje się następujące wartości:

● 1,4 – 1,69 — osoby o niskiej aktywności fizycznej;

● 1,7 – 1,99 — osoby średnio aktywne lub aktywnie fizycznie;

● 2,0 – 2,4 — osoby o wysokiej i bardzo wysokiej aktywności fizycznej.

PPM obliczany najpopularniejszym wzorem Harrisa-Benedicta:

  • PPM dla kobiet = 655,0955 + 9,5634 x masa (w kg) + 1,8496 x wzost (w cm) + 4,6756 x wiek (w latach);
     
  • PPM dla mężczyzn = 66,473 + 13,7561 x masa (w kg) + 5,0033 x wzost (w cm) + 6,755 x wiek (w latach).

3. Brak ruchu

Żeby schudnąć i żeby cieszyć się dobrym zdrowiem należy się ruszać. 45 minut aktywności fizycznej każdego dnia pomoże nie tylko w poprawie metabolizmu i spalaniu kalorii, ale także poprawi samopoczucie, ułatwi zasypianie i pomoże w walce z bezsennością. 

4. Odwodnienie

Jeśli chcesz schudnąć musisz koniecznie dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. W tym celu należy pić dużo wody - nawet 3 litry dziennie. Inne napoje, jak kawa czy herbata, nie nawadniają tak skutecznie jak woda. A słodkie napoje i soki powinny być mocno ograniczone, nie tylko w czasie odchudzania. 

5. Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy powoduje obniżony metabolizm, a więc ciężko schudnąć. Dodatkowo pojawić się może nadmierna senność, uczucie osłabienia, szybkie marznięcie, obrzęki powiek lub dłoni, a także problemy z koncentracją. Jeśli podejrzewasz problem z tarczycą skonsultuj się z lekarzem - niezbędne będą badania krwi z oznaczeniem hormonów tarczycy. 

6. Cukrzyca

Choroby metaboliczne powodują problemy z wagą. Jedną z takich chorób jest cukrzyca typu 2, która objawia się także zwiększonym pragnieniem, wielomoczem, a także napadami łaknienia. Celem diagnozy należy wykonać doustny test obciążenia glukozą. Również insulinooporność i zespół policystycznych jajników mogą powodować problemy z utratą wagi. 

7. Brak regeneracji

Czyli inaczej - brak snu. Jeśli cierpisz na bezsenność, często wybudzasz się w nocy, twój sen jest płytki, a ty ciągle zmęczona, to zaczynają działać hormony. I to wcale nie na korzyść odchudzania. Brak snu prowadzi do podniesienia poziomu kortyzolu w organizmie i obniżenia poziomu leptyny. Wysoki poziom leptyny to sygnał, że organizm jest syty - a jak poziom spada, to ciągle odczuwasz głód i podjadasz. Wtedy też żołądek wytwarza więcej greliny, która jest hormonem wzmagającym łaknienie. 

8. Stres

Podobnie działa życie w stresie - znów podnosi się poziom kortyzolu, a więc czujesz głód. Wysoki poziom kortyzolu odpowiada także za pojawienie się otyłości brzusznej. 

9. Leki

Niektóre leki mogą powodować trudności przy odchudzaniu. Zaliczamy do nich kortykosteroidy, antydepresanty, beta-blokery i antykoncepcję hormonalną. Jeśli zażywasz te środki farmaceutyczne porozmawiaj z lekarzem lub dietetykiem o odchudzaniu. 

10. Podjadanie między posiłkami

Na sam koniec zostawiliśmy informację, że podjadanie między posiłkami, a tych powinno być 5 dziennie, sprzyja tyciu. Jeśli podjadasz, nawet po skutecznym odchudzaniu - niestety szybko wrócisz do wagi pierwotnej. Między posiłkami należy pić wodę, ale nie podjadać. Niekorzystnie na odchudzanie działają także nieregularne pory jedzenia oraz unikanie jednego z posiłków - np. pomijanie śniadania. Śniadanie powinno być spożyte do 2 godzin od przebudzenia. 

Polecane