Pierwsze objawy demencji u młodych. Nie tylko problem z pamięcią
Demencja u osób młodych jest rzadkością, dlatego wielu z nas nie zna jej objawów i nie zgłasza się do lekarza. Przeważnie pierwsze symptomy przypisywane są innych chorobom. Znajomość wczesnych objawów demencji umożliwia szybsze wdrożenie leczenia i opóźnienie postępu choroby. Jak więc je rozpoznać?
Czym jest demencja?
Demencja jest zespołem objawów wywołanych przez chorobę mózgu, przeważnie przewlekłą lub o przebiegu postępującym. Powoduje zaburzenie funkcji korowych np. myślenia, pamięci, orientacji, liczenia, rozumienia i zdolności do uczenia. Często towarzyszą temu zaburzenia emocjonalne i motywacji.
Im człowiek jest starszy, tym większe pojawia się ryzyko wystąpienia choroby. Demencja rzadko dotyka młode osoby – wczesny początek otępienia występuje między 30. a 65. rokiem życia i często jest niezauważony. Pierwsze objawy mylnie przypisuje się np. depresji, przewlekłemu stresowi i menopauzie.
Demencja starcza – przyczyny, objawy, leczenie Demencja pourazowa – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenieDemencja u ludzi młodych
Na łamach brytyjskiego „The Mirror” naukowcy wskazali, że charakterystyczną cechą demencji u młodych ludzi wcale nie są problemy z pamięcią. W ich przypadku pierwszymi symptomami choroby są częściej:
- zmiana osobowości,
- wahania nastroju,
- utrata zdolności umysłowych,
- utrata zdolności fizycznych.
Eksperci stwierdzili, że wczesnymi sygnałami demencji mogą być:
- problemy ze znalezieniem odpowiednich słów i problemy z wysławianiem,
- nagła zmiana poczucia humoru,
- brak chęci do nawiązywania kontaktów towarzyskich,
- problemy z równowagą,
- stany depresyjne,
- obniżony poziom koncentracji,
- problemy z podejmowaniem decyzji,
- problemy ze wzrokiem.
Jak rozpoznać demencję?
Osoby, które dostrzegają u siebie pierwsze objawy choroby, powinny zgłosić się do lekarza POZ. Wcześniej dobrze też przygotować listę z niepokojącymi zachowaniami i objawami. W tym celu można skonsultować się np. z neurologiem. Po pomoc można udać się także do psychiatry. W diagnozowaniu demencji stosuje się test MMSE lub test zegara. Wykrycie przyczyny choroby bez specjalistycznych badań jest często niemożliwe.
Chcesz podzielić się swoją historią na portalu Pacjenci.pl? Opisz ją dla nas i innych pacjentów. Możesz dołączyć swoje zdjęcie. A jeśli wolisz pozostać anonimowa lub anonimowy, zaznacz to :) Kontakt: [email protected]