Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Istnieje wiele chorób nadnerczy. Jak je rozpoznać i wyleczyć?
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:30

Istnieje wiele chorób nadnerczy. Jak je rozpoznać i wyleczyć?

Istnieje wiele chorób nadnerczy. Jak je rozpoznać i wyleczyć?
pixaby.com

Choroby nadnerczy – guz chromochłonny

Guz chromochłonny najczęściej diagnozowany jest u osób pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Jest on przyczyną nadciśnienia wtórnego. Przyczyna powstawania guza nie jest do końca znana. Wiadomo o nim, że w niektórych przypadkach jego rozwój ma związek z rodzinnym występowaniem nowotworów innych narządów wewnętrznych. Guz ujawnia się w momencie, kiedy rdzeń nadnerczy produkuje nadmierną ilość adrenaliny i noradrenaliny.

Objawy guza chromochłonnego to:

nieustający głód,kołatanie serca po wysiłku,odczuwanie niepokoju i nerwowości.

Dodatkowo, u chorego można stwierdzić nadciśnienie tętnicze o charakterze napadowym, któremu towarzyszy ból głowy oraz zlewne poty na skutek stresu, wysiłku fizycznego czy stosunku płciowego.

Leczenie polega na tym, że chory przyjmuje leki obniżające ciśnienie i normujące pracę serca. Po dwutygodniowej terapii przeprowadzona zostaje operacja usunięcia guza.

Choroby nadnerczy – zespół Cushinga

Zespół Cushinga to schorzenie związane z podwyższonym poziomem kortyzolu we krwi. Podłożem wzmożonej aktywności gruczołu może być gruczolak i rak nadnerczy lub gruczolak przysadki mózgowej wydzielający hormon ACTH, który stymuluje wydzielanie kortyzolu (postać ta nosi nazwę choroby Cushinga).

Objawy zespołu Cushinga to:

twarz chorego wyraźnie zaokrągliła się, ale kończyny dolne i górne pozostają szczupłe,wzrost wagi prowadzący do otyłości,pacjent łatwo się męczy, nie ma siły do aktywności fizycznej,chory ma zaburzenia emocjonalne,u mężczyzn – problemy z erekcję, u kobiet – z miesiączką.

Sposób leczenia zespołu Cushinga zależy od czynnika, który go wywołał. Jeśli jest to guz, przeprowadza się operację.

Choroby nadnerczy – Hiperaldosteronizm

O hiperaldosteronizmie mówimy, kiedy kora nadnerczy wydziela nadmierną ilość aldosteronu. Hormon ten powoduje, że nerki wydalają więcej potasu, a mniej wody i sodu. Schorzenie to jest typowe dla kobiet w wieku 30-50 lat.

Na skutek nadmiernego stężenia aldosteronu drętwieją kończyny. Dodatkowo, osoba chora odczuwa duże pragnienie i często oddaje mocz. Niskie stężenie potasu powoduje osłabienie mięśniowe, a wysokie stężenie sodu – nadciśnienie.

Leki, które stosuje się w przypadku tej choroby, mają na celu powstrzymanie wydzielania hormonu i obniżenie ciśnienia. Pacjent powinien jeść produkty bogate w potas, aby uzupełnić niedobór tego pierwiastka. Dodatkowo, chory musi się systematycznie ważyć, ponieważ duży przyrost wagi w ciągu doby oznacza, że organizm zatrzymuje zbyt dużo wody.

Choroby nadnerczy – choroba Addisona

Choroba Addisona, inaczej nazywana pierwotną niedoczynnością kory nadnerczy, jest chorobą autoimmunologiczną. Niewydolność nadnerczy powoduje niedobór hormonów produkowanych przez korę.

Objawy choroby Addisona związane są z osłabieniem organizmu. Są to:

pacjent nie ma siły mięśniowej,pacjent ma skłonność do zasłabnięć,brak apetytu,wymioty poprzedzone nudnościami,spadek wagi,drażliwość.

Osoba cierpiąca na chorobę Addisona musi przyjmować leki uzupełniające niedobór hormonów.

Tagi: