Chorujesz przewlekle? Należą Ci się dodatkowe pieniądze z ZUS. Nawet 1780 zł miesięcznie
Wielu Polaków cierpi na choroby przewlekłe, ale niewielu z nich wie, że w przebiegu niektórych chorób należą im się dodatkowe pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o rentę chorobową, która może wynosić nawet 1780 złotych.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobom uznanym za całkowicie lub częściowo niezdolne do podjęcia pracy ze względów zdrowotnych. Przy tych chorobach można ubiegać się o takie świadczenie.
Renta chorobowa – jakie choroby?
Mnóstwo Polaków cierpi na choroby odbierające sprawność. Chodzi nie tylko o te związane ze szkieletem czy mięśniami, ale również z układem nerwowym, nadmierną masą ciała czy układem krążenia.
Z ustaleń Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że główną przyczyną zgonów w Polsce w 2023 roku były
choroby sercowo-naczyniowe
, które odpowiadały za 34,8 proc. zgonów. Na drugim miejscu tego niechlubnego zestawienia znalazły się nowotwory złośliwe. Wśród Polaków między 15. a 24. rokiem życia drugą najczęstszą przyczyną śmierci młodych Polaków było samobójstwo – wielu z nich chorowało na
depresję
, zaburzenia lękowe lub zmagało się z zespołem stresu pourazowego (PTSD).
Piszemy o tym dlatego, że każda ze wspomnianych chorób
może uprawniać do renty chorobowej
, jeśli zaistnieje całkowita lub częściowa zdolność do pracy. Pieniądze pozyskane w ten sposób można przeznaczyć na rehabilitację, na leczenie albo po prostu – na życie.
1780 zł
to niewiele, ale zawsze coś.
Choroby, które mogą uprawniać do renty chorobowej:
- choroby sercowo-naczyniowe,
- choroby układu nerwowego,
- choroby płuc,
- choroby oka,
- zaburzenia psychiczne,
- choroby psychiczne ,
- nowotwory złośliwe,
- choroby dermatologiczne,
- przewlekłe choroby układu ruchu,
- choroby zakaźne,
- choroby pasożytnicze,
- choroby tkanki łącznej.
Choroby zawodowe a renta
Choroby zawodowe to schorzenia wymienione w wykazie chorób zawodowych dla konkretnych zawodów oraz spowodowane przez szkodliwe cynniki występujące w miejscu pracy lub związane ze sposobem jej wykonywania. Takie choroby mogą uprawniać do renty.
Choroby zawodowe – przykłady:
- pylica płuc,
- gorączka metaliczna,
- ostre rakcje alrgiczne,
- ostre lub przewlekłe zatrucia chemikaliami,
- choroby opłucnej lub osierdzia wynikające z kontaktu z azbestem,
- astma,
- beryloza,
- byssinoza.
"Chorobę zawodową można stwierdzić również po zakończeniu pracy w narażeniu zawodowym. Okres, w którym wystąpienie objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej, zależy od choroby i jest podany w rozporządzeniu w sprawie chorób zawodowych"
– czytamy na stronie ZUS.
Jak zachować zdrowie na dłużej? Porady lekarza
Praca odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Kiedy odbywa się w środowisku obciążającym psychicznie lub fizycznie, płacimy za to wysoką cenę – czasami cenę zdrowia. Z drugiej strony jest mnóstwo osób, które właśnie z powodu chorób nie mogą podjąć pracy. O to, jak zadbać o zdrowie, by móc pracować i nie skazywać się na niczyją łaskę, zapytaliśmy lekarza.
– Podstawą zdrowego stylu życia są zdrowa dieta, unikanie palenia papierosów i regularny wysiłek fizyczny. Z tym ostatnim ja osobiście trochę przesadzam, bo bieganie w maratonach to nie jest rzecz najzdrowsza. Ale wszystkim polecam choćby godzinę intensywnej aktywności 3-4 razy w tygodniu – mówi w rozmowie z Pacjentami prof. Piotr Ponikowski, wybitny kardiolog, rektor wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zdaniem lekarza mnóstwo Polaków ma złe nawyki żywieniowe, pochodzące często jeszcze z czasów tzw. komuny. Kardiolog krytycznie patrzy na ilości czerwonego mięsa zjadane przez nas na obiadach czy grillach. Nie jest też zwolennikiem picia alkoholu.
– Niezdrowe jedzenie to nasze niechlubne dziedzictwo. Sądzę, że musi przeminąć jedno, dwa pokolenia Polaków, dopóki ludzie nie zrozumieją, że
wczesna profilaktyka
, taka prowadzona już od wieku przedszkolnego, jest skutecznym sposobem zwalczania chorób serca i naczyń
– tłumaczy.
– Bez wyrobienia odpowiednich nawyków żywieniowych i behawioralnych nigdy nie zwyciężymy z
miażdżycą
i jej następstwami. Składa się na to i
aktywność
, i prowadzenie zdrowego trybu życia. No i należy bezwzględnie rzucić palenie papierosów. W przeciwnym wypadku, prędzej czy później, u olbrzymiej większości palaczy skończy się to nowotworem płuc lub zawałem serca –
ostrzega kardiolog.
Zobacz też:
Co uzależnia bardziej – piwo czy wódka? Zapytaliśmy o to eksperta
Ten lek pomaga rzucić palenie. Jest na receptę i kupisz go w każdej aptece
Laura Łącz o samotności. “Łatwo jest uwiesić się na mężczyźnie finansowo”