Ciała obce w przełyku mogą być bardzo niebezpieczne. Jak się je leczy?
Ciała obce w przełyku
Ciała obce dostają się do przełyku zazwyczaj przez przypadek. Problem ten zwykle dotyczy dzieci, chociaż zdarza się czasami także dorosłym. Specjaliści twierdzą, że u osób dorosłych najczęściej dochodzi do uwięźnięcia w przełyku kęsów pokarmu. U dzieci natomiast dominują fragmenty zabawek bądź monety.
Ciała obce w przełyku – objawy
Ciała obce w przełyku najczęściej wywołują takie objawy jak:
napady kaszlu,dolegliwości bólowe w miejscu zalegania ciała obcego,wymioty,nudności,trudności w połykaniu,ślinotok,zachłystywanie się śliną.
Objawy ciała obcego w przełyku często przypominają dolegliwości uwięźnięcia ciała obcego w drogach oddechowych. Pojawia się wówczas krztuszenie czy duszności. W momencie, kiedy pojawia się ślinotok i brak możliwości mówienia, oznacza to całkowite zablokowanie przełyku.
Warto pamiętać, że czasami obecność ciała obcego w przełyku może nie dawać żadnych objawów. Jeśli jednak pozostanie w nim dłużej, powstać może obrzęk. Dodatkowo, mogą pojawić się dolegliwości, które wskazywałyby na perforację ściany przełyku.
Perforacja odcinka szyjnego wywołać może ból, naciek zapalny na szyi oraz odmę podskórną na szyi. Natomiast perforacja występująca na wysokości drugiego zwężenia przełyku wywołuje ostry ból w klatce piersiowej nasilający się podczas przełykania lub oddychania.
Ciała obce w przełyku – diagnostyka
Aby prawidłowo zdiagnozować występowanie ciała obcego w przełyku, lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad lekarski. Dodatkowo, konieczne zazwyczaj okazuje się przeprowadzenie badania laryngologicznego oraz innych badań dodatkowych.
Jeśli istnieje podejrzenie występowania ciała obcego, lekarz podejmuje decyzję o wykonaniu badania RTG klatki piersiowej. Obejmuje ono również szyję i nadbrzusze. Dzięki temu badaniu możliwe jest uwidocznienie obecności ciała obcego w przełyku oraz ewentualne przedziurawienie ściany przełyku.
Drugim badaniem diagnostycznym jest tomografia komputerowa, którą wykonuje się w sytuacjach niejasnych. Pozwala ona ocenić lokalizację ciała obcego w przełyku oraz sąsiadujących struktur i tkanek miękkich.
U chorych, u których wynik badania radiologicznego był ujemny bądź negatywny, zaleca się uzupełniająco endoskopowe badanie przełyku.
Ciała obce w przełyku – leczenie
Leczenie osób z ciałem obcym w przełyku powinno być wdrażane jak najszybciej, gdyż im dłużej przedmiot znajduje się w przełyku, tym większe jest ryzyko powikłań. W leczeniu najczęściej wykorzystuj się bezpośrednią wizualizację światła przełyku za pomocą endoskopu sztywnego lub elastycznego.
Warto pamiętać, że zanim wdrożona zostanie stosowna terapia, należy wziąć pod uwagę lokalizację ciała obcego oraz jego wielkość i kształt, a także wiek pacjenta.