Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Cierpisz na trądzik różowaty? Przyczyną może być Helicobacter pylori
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 23.01.2024 18:56

Cierpisz na trądzik różowaty? Przyczyną może być Helicobacter pylori

trądzik różowaty
canva.com

Trądzik różowaty, zwany “trądzikiem dorosłych” to przewlekła zapalna choroba skóry, objawiająca się silnym, stale utrzymującym się zaczerwienieniem twarzy oraz występowaniem krostek i grudek. Chorują częściej kobiety, a największe nasilenie zmian występuje zazwyczaj po 40. roku życia. Trądzik różowaty uwarunkowany jest różnymi czynnikami. Zaobserwowano związek między nim a infekcją Helicobacter pylori. U 89% pacjentów z trądzikiem różowatym stwierdzano obecność tej bakterii w błonie śluzowej żołądka.

Trądzik różowaty - objawy

Trądzik różowaty to specyficzna odmiana trądziku, występująca u osób między 20. a 50. rokiem życia, z nasileniem objawów wieku 40-50 lat. Stąd też nazywany jest „trądzikiem dorosłych”. Ten rodzaj trądziku częściej dotyka kobiety, jednak u mężczyzn przebiega w cięższej postaci.

Trądzik różowaty, mimo iż cechuje się występowaniem grudek i krostek, nie ma bezpośredniego podłoża łojotokowego, tak jak pozostałe odmiany trądziku. W tym przypadku nie obserwuje się zaskórników, które są typowe dla trądziku łojotokowego. Zdarzają się przypadki współistnienia obu rodzajów trądziku, co znacznie utrudnia rozpoznanie i postępowanie terapeutyczne.

Objawy trądziku różowatego:

  • zapalne grudki i krostki występujące w środkowej części twarzy;
  • często pojawiający się rumień i zaczerwienienie w centralnej części twarzy (nos, policzki, broda, czoło), na szyi i dekolcie;
  • pajączki bądź widoczne rozszerzone naczynia;
  • nadwrażliwość skóry; 
  • uczucie pieczenia skóry;
  • przy przewlekłym stanie zapalnym - przerost tkanki łącznej i gruczołów łojowych policzków i nosa (rhinophyma). 

Projekt bez nazwy - 2024-01-23T171637.278.png

Dlaczego trądzik młodzieńczy tak często nawraca u dorosłych? Wywołuje wrzody, ale i raka żołądka. Ta bakteria jest groźniejsza niż myśleliśmy!

Helicobacter pylori jako jedna z przyczyn trądziku różowatego

Bezpośrednia przyczyna trądziku różowatego nie została jeszcze dokładnie poznana. Jest on uwarunkowany różnymi czynnikami. Należą do nich m.in. predyspozycje genetyczne, dysfunkcja układu odpornościowego, nadmierna reaktywność nerwowo – naczyniowa i zmiany hormonalne.

Pacjenci wykazują tendencję do wzmożonej reakcji naczyniowo – ruchowej na obszarze twarzy wskutek działania różnych bodźców, takich jak m.in. emocje, używki, gorąco. Odpowiedź immunologiczna na stymulujące czynniki środowiskowe ma dominujący wpływ na rozwój trądziku różowatego. 

U znacznej części pacjentów obserwuje się współistnienie przewlekłego nieżytu żołądka, zaburzeń wydzielania żółci oraz zakłóceń fizjologicznej flory przewodu pokarmowego. Przypuszcza się rolę dwóch drobnoustrojów: pasożyta nużeńca Demodex foliculorum oraz bakterii Helicobacter pylori.

Istotne jest, aby na wstępnym etapie diagnostyki wykluczyć infekcję wspomnianą bakterią i pasożytem, a w razie ich wykrycia zastosować odpowiednią terapię. 

Helicobacter pylori - co to za bakteria?

Helicobacter pylori to gram-ujemna bakteria o spiralnym kształcie, która kolonizuje się w błonie śluzowej żołądka. Dzięki produkcji swoistego enzymu - ureazy, przystosowana jest do kwaśnego środowiska żołądka. Bakteria ta znana jest z tego, że uszkadza błonę śluzową żołądka, powodując choroby, takie jak m.in. wrzody trawienne czy zapalenie żołądka. 

Według badań, zakażenie Helicobacter pylori jest odpowiedzialne za około 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy.

Jak można się zarazić Helicobacter pylori?

Zakażenie Helicobacter pylori jest bardzo powszechnych zjawiskiem i dotyczy większej części społeczeństwa. Nie każdy jednak choruje. Infekcja Helicobacter pylori nie zawsze wiążę się z wystąpieniem objawów chorobowych. 

„W Polsce zakażonych jest około 66% osób dorosłych i 30% dzieci.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow. 

 „Najczęściej zakażamy się nią w okresie dziecięcym drogą kropelkową z pokarmem bądź też poprzez kontakt z zakażoną glebą czy wodą.” - dodał lek. med. Jacek Kowerzanow.