Czego nie mówić osobie z depresją i jak ją wspierać?
Depresja to najczęściej występujące schorzenie psychiczne na świecie. Choroba ta jest ciężka zarówno dla chorego, jak i dla pozostałych członków rodziny. Jeśli nasz bliski zmaga się z depresją, warto wiedzieć, jak go wspierać i jakich zachowań unikać. Chcąc pomóc choremu możemy bowiem nieświadomie pogorszyć jego samopoczucie.
Jak pomóc osobie z depresją?
Osoba z depresją potrzebuje dużo wsparcia, zrozumienia i cierpliwości. Okazujmy jej zainteresowanie i pytajmy o samopoczucie. Jeśli nie będzie miała ochoty na rozmowę, po prostu przy niej bądźmy i dajmy poczucie, że nie jest sama. Pamiętajmy, że dobre rady często mają skutek odwrotny od zamierzonego i mogą jeszcze bardziej dołować chorego. W komunikacji z osobą dotkniętą depresją należy wystrzegać się moralizatorskiego tonu i uszczypliwych uwag. Nie sugerujmy, że wyolbrzymia swoje problemy i że „inni mają gorzej”. Nie pomoże to ulżyć jej w cierpieniu, a jedynie wywoła poczucie winy.
Musimy mieć świadomość, że depresja wiążę się z niemożnością kontrolowania samopoczucia. Takiej osobie ciężko jest zmienić nastawienie i zacząć się uśmiechać. Nie próbujmy na siłę wyciągać jej na spotkania towarzyskie. Zachęcajmy ją do kontaktu z bliskimi, ale nic na siłę. Dobrym pomysłem będzie propozycja wspólnego spaceru w parku.
Depresja często uniemożliwia codzienną aktywność i wykonywanie nawet najprostszych obowiązków. Próbujmy nakłaniać chorego do ich podejmowania i służyć pomocą. Pamiętajmy jednak, żeby całkowicie go nie wyręczać, aby nie pozbawiać go aktywności. Dobrym pomysłem będzie wspólne wykonywanie czynności domowych, np. wspólne gotowanie.
Depresja to choroba i wymaga specjalistycznej pomocy. Warto zasugerować choremu wizytę u psychologa lub psychiatry oraz zaoferować swoją pomoc przy poszukiwaniu specjalisty. Jeśli odmówi, nie napierajmy, ale za jakiś czas powróćmy do tematu.
Jeśli chory będzie wspominać o samobójstwie, nie można tego bagatelizować. Należy poinformować o tym lekarza oraz inne bliskie osoby. Nieleczona depresja nierzadko prowadzi do prób samobójczych i samobójstw. „Myślenie o samobójstwie jest jednym z objawów depresji i większość chorych mówi o tym, że taka myśl się pojawia. Kiedy jednak stan jest coraz gorszy, chory już nie tylko myśli o samobójstwie, ale zaczyna je planować. Warto więc szybko podejmować działania diagnostyczne i terapeutyczne, aby poziom objawów nie był tak nasilony.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.
Depresja to nie tylko ciągłe uczucie smutku. Alarmujące są także te objawy Pierwsze, alarmujące objawy anoreksji. Mogą wyglądać niewinnie i nie budzić żadnych podejrzeńOsobie z depresją NIE należy mówić:
- „Weź się w garść”
- „Inni mają gorzej”
- „Przesadzasz”
- „Mnie też nie jest łatwo”
- „To przez lenistwo”
- „Wyjdź do ludzi, przejdzie Ci”
- „Wmawiasz to sobie”
- „Przestań się nad sobą użalać”
- „Sam jesteś sobie winien/winna”
Osobie z depresją warto mówić:
- „Nie jesteś sam/a”
- „Nie opuszczę Cię”
- „Widzę, że bardzo cierpisz”
- „Jesteś dla mnie ważny/a”
- „Zaufaj mi, chcę Ci pomóc”
- „Jestem tu, aby Cię wspierać”
- „Nie poddawaj się, wyjdziesz z tego”
- „Zawsze możesz na mnie liczyć”
- „Pomogę Ci przetrwać ten trudny czas”
- „Może zrobimy coś razem?”
- „Jak mogę Ci pomóc?”
- „Każdy ma prawo do słabości”