Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czerniak oka – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:29

Czerniak oka – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Czerniak oka – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie
pixaby.com

Czerniak oka – przyczyny

Czerniak oka najczęściej rozpoznaje się u osób, u których w rodzinie występowały przypadki tego nowotworu. Do grupy podwyższonego ryzyka należą również osoby, które już wcześniej chorowały na czerniaka skóry. Jak się okazuje, głównym czynnikiem są tu predyspozycje genetyczne.

Innym czynnikiem ryzyka jest szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego. Dodatkowo, ryzyko zachorowania zwiększają takie czynniki, jak jasna karnacja, jasna tęczówka, znamiona na oku, palenie papierosów, nadmierne opalanie się.

Czerniak oka – objawy

Nawet w 80% przypadków zdarza się, że czerniak oka umiejscowiony jest w naczyniówce. Tego typu nowotwór może długo nie dawać objawów. Często rozpoznawany jest on przypadkowo lub w momencie, kiedy jest już w zaawansowanym stadium i pojawiają się problemy ze wzrokiem.

Jeżeli czerniak zajmuje tęczówkę lub spojówkę, przybiera wówczas postać widocznego z zewnątrz brunatnego guzka, który niestety ma tendencję do powiększania się.

Najrzadsza postać czerniaka oka to czerniak ciała rzęskowego. Rośnie on za tęczówką, przemieszcza soczewkę i może powodować astygmatyzm. W zaawansowanym stadium mogą mu towarzyszyć takie objawy jak ból gałki ocznej i zaburzenia widzenia.

Objawami, które powinny zaniepokoić są poszerzone naczynia krwionośne, słabsza ostrość widzenia, zmiany tęczówki oka i jej obrębu, pojawienie się po zmroku świetlistych kul w polu widzenia czy ograniczone pole widzenia.

Czarniak oka – diagnozowanie

Pierwszym etapem na drodze do rozpoznania czerniaka oka jest ocena oczu przy pomocy lampy szczelinowej oraz wziernikowanie. Z kolei kolejnym etapem jest wykonanie badania USG w celu określenia granic guza. Dalsza diagnostyka obejmuje obejmuje rezonans magnetyczny dla uzyskania dokładniejszego obrazu oka oraz sprawdzenie innych organów w celu wykluczenia potencjalnych przerzutów.

Czerniak oka – leczenie

Sposób leczenia tej dolegliwości zależy od umiejscowienia guza, jego wielkości i stopnia zaawansowania choroby. W przypadku czerniaka oka terapia zwykle zaczyna się od miejscowej radioterapii.

Niekiedy konieczne okazuje się usunięcie gałki ocznej, jest to jednak ostateczne rozwiązanie.

Tagi: