Pacjenci.pl Żywienie Czy czarne jagody wyleczą biegunkę? W tej formie mogą pomóc
Fot. Pacjenci/Marta Uler

Czy czarne jagody wyleczą biegunkę? W tej formie mogą pomóc

25 czerwca 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Jagody to jedne z naszych ulubionych letnich owoców. Trudno byłoby znaleźć kogoś, kto nie lubi jagodzianek, czy pierogów z jagodami! Są nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

Zawierają mnóstwo witaminy C, poprawiają wzrok, wspomagają pracę układu krążenia, ale najbardziej znane są ze swoich właściwości bakteriobójczych. Od wieków jagody stosuje się w zatruciach pokarmowych. A czy naprawdę pomagają na biegunkę?

Czy można legalnie zbierać jagody?

Jagody, czarne jagody, borówki czarne, czy borówki czernice (łac. Vaccinium myrtillus) zna każdy. Drobne krzewinki, obsypane czarno-granatowymi owocami gęsto porastają lasy, szczególnie iglaste – sosnowe lub świerkowe. Właśnie obserwujemy ich prawdziwy wysyp. Wystarczy wejść do lasu i po chwili zbierania możemy mieć cały słoiczek.

Korzystajmy więc z tych dobrodziejstw, pamiętając jednak o pewnych przepisach. Jagody możemy zbierać legalnie, podobnie jak poziomki, czy grzyby, jednak nie tam, gdzie jest wyraźny zakaz , np. w parkach narodowych, rezerwatach i miejscach, gdzie owoce są pokarmem dla zwierząt. Za zbiór w takim miejscu możemy dostać nawet mandat do 250 złotych lub karę nagany (nie wolno także sprzedawać jagód z lasu bez ważnych atestów, wydawanych przez sanepid).

Poza tymi wyjątkami jagody są po prostu dla nas. Lasy Państwowe zachęcają wręcz do zbiorów. Pamiętajmy tylko, by nie jeść jagód prosto z krzaczka, nieumytych. To grozi zakażeniem bąblowicą, chorobą przenoszoną przez lisy.

Takie powinno być idealne ciśnienie krwi. Są nowe normy
Czy mleko i ogórki to zawsze mieszanka wybuchowa? Lekarz obala powtarzany mit

Jagody – moc witamin i minerałów

W jagodach kryje się wiele dobrego dla naszego zdrowia . Są one doskonałym dodatkiem do deserów, jogurtów, koktajli, da się z nich robić dżemy i soki. Nadają się również do suszenia i w tej formie można je przechować na zimę, zachowując większość ich wartości odżywczych.

Czarne jagody są nie tylko pyszne, ale i zdrowe. Zawierają witaminy: C, z grupy B, karotenoidy i mnóstwo soli mineralnych. Oto ich właściwości zdrowotne:

  • Są bogate w antyoksydanty, takie jak antocyjany, które nadają im charakterystyczny kolor. Antyoksydanty pomagają w walce z wolnymi rodnikam i, co może zmniejszać ryzyko chorób serca, nowotworów oraz opóźniać procesy starzenia.
  • Antocyjany wspierają także zdrowie oczu , poprawiają widzenie i zmniejszają ryzyko chorób, takich jak np. zwyrodnienie plamki żółtej.
  • Wysoka zawartość witaminy C wspomaga układ odpornościowy , chroniąc organizm przed infekcjami, przyspiesza także gojenie ran.
  • Włókna pokarmowe w czarnych jagodach pomagają w trawieniu , zapobiegając zaparciom i wspierając zdrową mikroflorę jelitową.
  • Jagody pomagają w regulacji poziomu cukru we krwi , co jest korzystne dla osób z cukrzycą.
  • Rozszerzają naczynia wieńcowe i uszczelniają ściany naczyń włosowatych.
  • Spożywanie czarnych jagód może wspierać także funkcje poznawcze, poprawiając pamięć i koncentrację dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym.

Czarne jagody na niestrawność i biegunkę

Jagody słyną z tego, że pozytywnie wpływają na pracę układu pokarmowego, pomagają w przypadku bólów brzucha i biegunki (działanie przeciwbakteryjne, niszczą gronkowce i paciorkowce). Warto tu jednak wiedzieć, że – takie działanie wykazują jedynie suszone jagody lub ich liście.

Kiedy cierpisz na zatrucie pokarmowe , męczy cię biegunka, sięgnij więc po garść suszonych owoców borówki czernicy lub przygotuj napar z jej liści. Liście także są bogate w garbniki, antocyjany, flawonoidy, irydoidy, związki triterpenowe,  procyjanidyny i sole mineralne. Na nasz układ pokarmowy działają kojąco i regulująco. Ponadto obniżają poziom cholesterolu i zmniejszają, podobnie jak owoce, stężenie cukru we krwi.

Natomiast surowe owoce działają zupełnie odwrotnie niż suszone – rozwalniająco. W tej formie są idealne w przypadku zaparć. Warto zdawać sobie z tego sprawę, bo kiedy objemy się pierogami z jagodami, a następnie nieco szybciej pobiegniemy do toalety, wcale nie będzie to oznaczać, że coś nam zaszkodziło. Tak działają jagody.

Fot. Pacjenci/Marta Uler

Zobacz także:

Polskie owoce jagodowe to prawdziwy skarb! Dlaczego warto je jeść? Dietetyk tłumaczy

Czy owoce jagodowe są bezpieczne dla cukrzyków? Dietetyk odpowiada

Czy mleko i ogórki to zawsze mieszanka wybuchowa? Lekarz obala powtarzany mit

Po tym poznasz, że możesz mieć tasiemca. Zdradzi go jeden objaw na skórze
Dodatek do emerytury od ZUS. 324 zł dla seniorów bez składania wniosków
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko