Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Czy grozi nam kolejna pandemia? W 16 krajach wykryto groźną bakterię – jest już w Europie
Fot. Pixabay/coyot

Czy grozi nam kolejna pandemia? W 16 krajach wykryto groźną bakterię – jest już w Europie

10 sierpnia 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed zagrożeniem, które stawia przed ludzkością niebezpieczna bakteria oporna na antybiotyki. Klebsiella pneumoniae, określana mianem patogenu "wysokiego ryzyka" może wywołać kolejną pandemię.

Na liście chorób, jakie powoduje ta bakteria, jest, m.in., zapalenie płuc, zapalenie układu pokarmowego, moczowego i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Niebezpieczna bakteria oporna na antybiotyki

WHO ostrzega przed śmiertelnym niebezpieczeństwem, jakie być może grozi nam ze strony nowej bakterii opornej na antybiotyki. To Klebsiella pneumoniae, a konkretnie hiperwirulentny szczep hvKp, w tym jego podtyp ST23-K1, należący do typu sekwencyjnego ST23. Hiperwirulentny, czyli wyjątkowo zjadliwy, cechujący się wysoką zdolnością do wywoływania chorób , a także ich ciężkich powikłań.

Klebsiella pneumoniae określana jest przez specjalistów patogenem "wysokiego ryzyka", a więc takim, który jest zdolny do wywołania pandemii. Rośnie liczba państw, w których został wykryty, dotarł już do Europy.

Substancje, którymi nasączają odzież, szkodzą płodności. Chiński gigant wstrzymał sprzedaż
Nie nadaje się na patelnię, a smażymy na nim kotlety. Ten olej po rozgrzaniu jest jak trutka

Klebsiella pneumoniae – jak bardzo jest niebezpieczna?

Klebsiella pneumoniae, pałeczka zapalenia płuc, do niedawna była kojarzona z zakażeniami szpitalnymi, jednak nowy szczep może wywoływać zakażenia także u osób zdrowych, z silnym, normalnie pracującym układem odpornościowym, poza środowiskiem szpitalnym. Superbakteria rozprzestrzenia się błyskawicznie i jest zdolna do wywoływania wielu chorób. Powoduje:

Pałeczką Klebsiella pneumoniae można zarazić się dwiema drogami: kropelkową lub pokarmową, np. przez spożycie zakażonego posiłku lub nieumycie rąk. Na zakażenia najbardziej narażone są osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca , przewlekła obturacyjna choroba płuc, czy alkoholizm.

Niebezpieczeństwo związane z tą bakterią potęguje fakt, że jest ona oporna na antybiotyki, w tym także na karbapenemy, czyli antybiotyki "ostatniej szansy", oraz wszystkie dostępne antybiotyki beta-laktamowe. To znacząco utrudnia leczenie zakażeń.

Groźna bakteria już w 16 krajach

Nowa bakteria stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi na całym świecie, a należy tu dodać, że infekcje , które wywołuje, charakteryzują się wysoką śmiertelnością. Niepokojące jest tempo jej rozprzestrzeniania się.

Klebsiella pneumoniae wykryto już w 16 krajach – w Algierii, Argentynie, Australii, Kanadzie, Kambodży, Chinach, Indiach, Iranie, Japonii, Omanie, Papui Nowej Gwinei, Filipinach, Tajlandii, ale także w USA, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Póki co, Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała globalne ryzyko w sprawie superodpornej bakterii jako umiarkowane. Podkreśla się jednak konieczność wzmocnienia systemów nadzoru, zwiększenia możliwości diagnostycznych laboratoriów oraz wzmocnienia świadomości, co może pomóc skutecznie zarządzać tym zagrożeniem.

Zobacz także:

2 zgony i 28 hospitalizacji po zakażeniu listerią. Źródłem bakterii wędlina

Niebezpieczne bakterie w fontannach. Tam nie szukaj ochłody

Groźna bakteria z Chin dotarła do Europy? Chińczycy znów będą nosić maseczki

Dodatkowe 324 zł dla seniorów co miesiąc. Decyzja jest przesądzona
Legendarne serum do twarzy na zmarszczki. Efekt botoksu za 30 zł
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko