Pacjenci.pl Zdrowie psychiczne Czy można spać z psem w łóżku? Lekarz mówi wprost
fot. canva/evablancophotos

Czy można spać z psem w łóżku? Lekarz mówi wprost

28 lipca 2024
Autor tekstu: Kamila Sabatowska

Wiele właścicieli psów nie wyobraża sobie, by nie wpuścić pupila do łóżka. Są przekonani, że spanie z czworonogiem wpływa pozytywnie na ich nastrój i zacieśnia ich relację. Jednak jak na to zaparują się lekarze? Zdanie specjalistów nie spodoba się wszystkim miłośnikom zwierząt.

Czy wpuszczać psa do łóżka?

Nie da się zaprzeczyć, że spanie z psem w łóżk u może być naprawdę przyjemnym doświadczeniem. Czworonożny przyjaciel również nierzadko czerpie z tego satysfakcję, jednak bardziej wrażliwi na kwestie zdrowotne opiekunowie zastanawiają się, czy aby na pewno jest to bezpieczne, a może niektórzy powinni z tej praktyki zrezygnować.

Z medycznego punktu widzenia, towarzystwo psa podczas snu ma swoje wady i zalety . Wśród lekarzy można znaleźć zarówno zwolenników, jak i przeciwników tego zwyczaju. W pierwszym z przypadków dopatrują się pozytywnych czynników wpływających na człowieka, w drugim podkreślają, że może to być niehigieniczne i odbić się na zdrowiu . Jak jest naprawdę?

Dojeżdżasz do pracy rowerem? W ten sposób zmniejszasz ryzyko przedwczesnej śmierci
Robią ci się zajady? To może być brak tej witaminy

Spanie z psem - wady i zalety

Niewątpliwie zaletą spania w towarzystwie psa jest wzmocnienie więzi pomiędzy nim a opiekunem. Oprócz tego dowiedziono, że w organizmie człowieka wzrasta wtedy poziom oksytocyny, która wspomaga zasypianie i sprawia, że rzadziej budzi się w nocy. To także redukuje stres , wpływa na polepszenie samopoczucia i zwiększa empatię. Towarzystwo czworonoga w łóżku, którego temperatura ciała jest zazwyczaj wyższa, sprawia również, że opiekun czerpie z jego obecności dodatkowe korzyści w postaci futrzanego termofora.

Przeciwnicy tej praktyki tłumaczą jednak, że spanie z psem nie jest higieniczne . Nie mają wątpliwości, że na swojej sierści zwierzęta te przenoszą bakterie i zarazki, a nawet żywe insekty. Ich wypadająca sierść rozsiewa alergeny , co może być problematyczne zwłaszcza dla alergików i osób zmagających się z astmą.

pies w łóżku
fot. canva/studiorussia

Wątpliwości nie podlega, że każdy, kto zdecyduje się na spanie w łóżku z psem, powinien szczególnie zadbać o jego higienę . Obowiązkiem powinny być również jego szczepienia oraz zabezpieczenie przed pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi. W takim wypadku warto także pamiętać o częstszej zmianie i wietrzeniu pościeli.

Czy pozwalać psu spać w łóżku z dzieckiem?

Merdający ogonem pupil nierzadko najchętniej spędza czas z młodszymi członkami rodziny . Równie ochoczo towarzyszy im podczas spania. Nic dziwnego, że rodzice zastanawiają się, czy aby na pewno powinni na to zezwalać. W tej kwestii głos zabrała dr Anna Krysiukiewicz-Fenger, lekarz pediatra.

Wiele dzieci uwielbia zwierzęta i nie ma nic przeciwko, aby pies, z którym spędzają niemal każdą chwilę, towarzyszył im również w nocy w łóżku. Niektórzy rodzice nie widzą nic przeciwko temu, inni natomiast obawiając się o kwestie zdrowotne, zdecydowanie tego zakazują. Czy mają rację?

Dr Anna Krysiukiewicz-Fenger wyjaśnia, kiedy pies na pewno nie powinien mieć wstępu do łóżka dziecka:

Jeżeli dziecko ma objawy alergii, należy ograniczyć kontakt z alergenami, a więc i pupilem. Konsekwencje alergii mogą prowadzić do rozwoju niebezpiecznych chorób, takich jak chociażby astma oskrzelowa.

Czytaj też:

To rzadziej spotykany objaw raka piersi. Czym jest tzw. "skórka pomarańczy"?

Jak jeść ziemniaki, by nie przytyć? Dietetycy dzielą się cenną wskazówką

Nie tylko smutek, zniechęcenie i brak siły. Depresja ma wiele twarzy

Drobny nawyk, który zmniejsza ryzyko depresji u nastolatków. Wystarczy godzinka dziennie
Mycie bezpośrednio przed wizytą u ginekologa – tak czy nie? Odpowiada lekarka
Obserwuj nas w
autor
Kamila Sabatowska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko