Czy zielony mocz jest powodem do niepokoju?
Kilka faktów o moczu
Ludzki mocz zawiera zbędne produkty przemiany materii szkodliwe dla organizmu. Dzięki jego wydalaniu oczyszczamy organizm z pozostałości leków czy nadmiaru witamin rozpuszczalnych w wodzie, np. wit. C. Zdrowy człowiek wydala od 600 do 2500 ml moczu na dobę.
Mocz powinien mieś słomkowy kolor, pH w zakresie od 5 do 7,5. Mocz zdrowej osoby jest przejrzysty, nie zawiera wielu erytrocytów czy leukocytów, nie powinien też zawierać glukozy ani białka.
Kolor moczu może zmieniać się w zależności od ilości przyjmowanych płynów, spożywanych produktów, a także rodzaju przyjmowanych leków i witamin.
Przyczyny zielonego moczu – leki i witaminy
Chociaż zielony kolor moczu może być bardzo niepokojący, czasami nie ma on żadnego znaczenia klinicznego. Barwę moczu mogą zmienić przyjmowane leki lub barwniki zawarte w pożywieniu. Zielony mocz może pojawiać się w trakcie przyjmowania:
indometacyny (niesteroidowy lek przeciwzapalny w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów),
prometazyny (lek przeciwhistaminowy),
cymetydyny (lek hamujący wydzielanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka),
metoklopramidu (lek przeciwwymiotny i pobudzający perystaltykę jelit),
błękitu metylenowego (lek stosowany w methemoglobinemii),
flutamidu (lek antyandrogenny),
witaminy B2.
Zielony mocz możemy zaobserwować również w sytuacjach gdy, spożyjemy za dużo szparagów lub słodyczy zawierających zielone barwniki.
Bakterie przyczyną zielonego zabarwienia moczu
Jednak tak niecodziennej barwy moczu jak zielona nie należy ignorować. Może ona świadczyć o zakażeniu układu moczowego bakterią Pseudomonas aeruginosa, czyli pałeczką ropy błękitnej. Bakteria ta produkuje niebieskozielony barwnik, piocyjaninę, który może nadawać moczowi zakażonego zielony kolor. Zakażenie tymi bakteriami bezwzględnie wymaga leczenia antybiotykiem. O bakteryjnym zakażeniu układu moczowego, oprócz zmiany barwy moczu, mogą świadczyć: pieczenie i swędzenie w okolicy dróg moczowych, gorączka oraz ból podbrzusza. Objawów tych nie należy ignorować.
Inne źródła zielonego moczu
Zielony mocz może być również objawem rzadkich chorób, niekiedy wskazuje na choroby wątroby lub występowanie bardzo rzadkich schorzeń genetycznych takich jak choroba Hartnupów oraz zespół niebieskich pieluszek.
Choroba Hartnupów jest dziedzicznym zaburzeniem transportu aminokwasów, głównie tryptofanu, w wyniku którego wraz z moczem wydalane są zwiększone ilości pochodnych indolu – indykany, które w zetknięciu z powietrzem utleniają się do niebieskich barwników. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zespołu niebieskich pieluszek – chorobie polegającej na zaburzonym wchłanianiu tryptofanu, który jest degradowany przez bakterie do indykanów.