Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Depresja u seniora – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:29

Depresja u seniora – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Depresja u seniora – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
pixaby.com

Depresja u seniora – przyczyny

Wśród przyczyn depresji u seniora wyróżnić można te o podłożu biologicznym i psychospołecznym. Do przyczyn psychospołecznych zaliczyć można niesprawność fizyczną, która może być efektem nagłej choroby. Jako jedną z przyczyn pogłębiającej się depresji podaje się również śmierć współmałżonka.

Dodatkowo, podłożem depresji u seniora może być nagła zmiana w życiu taka jak przeprowadzka do domu opieki. Depresję może wywoływać także złość, która wynikać będzie z lęku przed postępującymi zmianami wywołanymi starzeniem się organizmu.

Z kolei główną przyczyną biologiczną depresji starczej jest postępująca choroba Alzheimera. Pogorszenie stanu psychicznego może być bowiem jej znaczącym elementem. Do czynników somatycznych należą za to brak łaknienia oraz senność, mają one bezpośredni wpływ na samopoczucie osoby starszej. Podobnie jak ból oraz infekcje.

Depresja u seniora – objawy

Symptomy depresji u seniora często są dzielone na psychiczne oraz somatyczne. Do pierwszej z tych grup zaliczają się głównie zaburzenia woli określające brak celu w życiu. Dlatego też tak ważna jest aktywizacja seniorów w życiu publicznym. Dodatkowo, często towarzyszą temu zaburzenia intelektu, ponieważ osoby starsze częściej podchodzą do swoich zachowań i popełnionych błędów krytycznie.

Wśród objawów somatycznych wyróżnia się:

brak zainteresowań,brak apetytu,bóle głowy,bóle brzucha,obniżoną sprawność ruchową,brak snu lub nadmierną senność,zmienność nastrojów.

Chory w zaawansowanej depresji jest całkowicie zobojętniały i przestaje widzieć sens w dbaniu o siebie i swoje otoczenie. Może on całymi dniami leżeć w łóżku, mało jeść i pić oraz nie przestrzegać zasad higieny. Jest to niebezpieczne ze względu na możliwość pogorszenia stanu zdrowia.

Depresja u seniora – diagnostyka i leczenie

Depresję u osób starszych diagnozuje się na podstawie przeprowadzonego wywiadu i prostych testów. Do najczęściej stosowanych metod leczenia pacjentów z depresją zalicza się aktywność fizyczną, zajęcia w domach seniora, farmakoterapię i psychoterapię.

W terapii depresji u seniora szczególnie duże znaczenie ma kontakt pacjenta z otoczeniem. U osób starszych przygnębienie i apatia wynika bowiem z poczucia samotności i opuszczenia. Dlatego też tak ważne jest okazywanie im zainteresowania.

Tagi:
Polecane