Pacjenci.pl Żywienie Dodaj do kawy. Podniesie twoje libido
Fot. Canva/oksix, Getty Images

Dodaj do kawy. Podniesie twoje libido

2 października 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Gałka muszkatołowa to przyprawa, która od wieków fascynuje intensywnym smakiem i aromatem. Nadaje potrawom ciepły, orzechowy posmak, zarówno tym w wersji wytrawnej, jak i na słodko.

Ma mnóstwo właściwości zdrowotnych, choć – tu uwaga – w nadmiarze może być halucynogenna. Jedną z przypisywanych jej właściwości jest pozytywny wpływ na libido. Może okazać się również korzystna dla osób z chorobami serca lub wysokim poziomem cukru we krwi.

Niepowtarzalny smak gałki muszkatołowej

Smak gałki muszkatołowej to połączenie korzennej nuty z delikatnym słodko-orzechowym posmakiem, co czyni ją idealnym dodatkiem do wielu potraw i przysmaków – począwszy od kawy, grzanego wina i słodkich deserów, a na mięsnych daniach obiadowych kończąc . Uprawiana jest głównie w krajach tropikalnych, takich jak Indonezja czy Grenada i pochodzi z wiecznie zielonego drzewa muszkatołowca korzennego. Odznacza się nie tylko kulinarnymi walorami, ale również właściwościami zdrowotnymi. Gałka muszkatołowa była kiedyś tak cenna, że stanowiła walutę, której wartość porównywano do złota. W XVII wieku Holendrzy walczyli o wyłączność handlu gałką, gdyż przyprawa ta była uważana za prawdziwy luksus. Dziś na rynku dostępna jest zarówno w postaci całych orzechów, jak i drobno mielonego proszku .

Fot. Canva/coramueller, Getty Images

Pijesz kawę o tej porze? Lekarka alarmuje, że to niedopuszczalne, jeśli dbasz o zdrowie
To superfood pomaga oczyścić organizm z toksyn. Działa jak odkurzacz

Korzyści zdrowotne gałki muszkatołowej

Przyprawa ta może działać przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a regularnie spożywana w umiarkowanych ilościach może również wpłynąć na poprawę trawienia oraz wspierać zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Do najpopularniejszych jej zalet możemy zaliczyć działanie:

  • Przeciwzapalne – zawiera m.in. monoterpeny, które wykazują działanie przeciwzapalne
  • Antybakteryjne – badania dowiodły, że może hamować wzrost bakterii odpowiedzialnych za próchnicę i choroby dziąseł
  • Antyoksydacyjne – zawiera m.in. związki fenolowe zapobiegające uszkodzeniom komórek
  • Poprawiające trawienie – wykazuje właściwości pobudzające metabolizm
  • Wspierające zdrowie układu sercowo-naczyniowego – pomaga utrzymywać właściwy poziom cholesterolu i trójglicerydów
  • Relaksujące i uspokajające – zawiera substancje, którym przypisuje się poprawę nastroju
  • Regulujące poziom cukru we krwi – wspiera gospodarkę węglowodanową

Jedną z ciekawszych cech gałki muszkatołowej jest wpływ na libido

Gałka muszkatołowa a libido

Jedną z mniej znanych, ale niezwykle interesujących właściwości gałki muszkatołowej jest jej wpływ na libido. Chociaż naukowcy, mimo wielu badań przeprowadzonych na zwierzętach, nie są pewni, w jaki sposób gałka muszkatołowa wzmacnia libido – jedno można jej przyznać, że rzeczywiście może takie działanie wykazywać. Niektórzy badacze przypuszczają, że to wynik jej zdolności do stymulowania układu nerwowego i pobudzania krążenia krwi . Nie bez znaczenia jest również wysoka zawartość silnych związków roślinnych działających jak afrodyzjak . Efekt wzmocnienia popędu i sprawności seksualnej badano i potwierdzono u samców zwierząt. W literaturze z łatwością znajdziemy informacje, że właśnie gałka muszkatołowa od wieków była stosowana w medycynie tradycyjnej jako naturalny afrodyzjak wzmacniający pożądanie .

Osoby ciekawe skutków jej działania zamiast do obiadu mogą dodawać gałkę muszkatołową do kawy lub herbaty, aby sprawdzić jej wpływ na sferę intymną.

Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne spożycie gałki muszkatołowej może być szkodliwe, powodując halucynacje , zawroty głowy, a w skrajnych przypadkach zatrucie.

Zobacz także:

To musisz łykać po 50. Witamina D i wapń to tylko początek

Pomoże na zgagę, wzmocni wątrobę. Tradycyjny przepis na nalewkę z pigwy

Osoby z ADHD i autyzmem częściej zmagają się z nadwagą. Psychoterapeutka wyjaśnia dlaczego

Lista najbardziej toksycznych warzyw i owoców na świecie. Najnowszy raport
Dieta po kolonoskopii – czego unikać, na co zwracać uwagę. Ta wiedza może Ci się przydać
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko