Dwie czynności obniżają ryzyko raka nawet o 30 procent! Kluczowa jest liczba minut
Choć oczywiste jest to, że ćwiczenia pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, w najnowszym badaniu skupiono się na tym, iż już jedna lub dwie minuty ćwiczeń dziennie mogą obniżyć ryzyko raka. Ale nie chodzi wcale tylko o siłownię, fitnes i gimnastykę w domu. Okazuje się, że dwie proste czynności, których nie kojarzymy w pierwszej chwili ze sportem, też mają taką moc. Zgadniecie jakie?
Zdaniem dr Emmanuela Stamatakisa, głównego autora badania opublikowanego w czasopiśmie “JAMA Oncology”, aktywność zmniejszająca ryzyko zachorowania na nowotwór obejmuje także dwie, które większość z nas ma okazję wykonywać codziennie. A na pewno jedną z nich.
Nie musisz ćwiczyć na siłowni
We wspomnianym badaniu opublikowanym na łamach pisma “JAMA Oncology” wykorzystano dane ponad 22 tys. osób z brytyjskieog Biobanku, czyli ogromnej biomedycznej bazy danych. Uczestnicy zgłaszali, że nie ćwiczyli danych zestawów ćwiczeń w wolnym czasie.
Okazuje się, że nawet tak banalne czynności jak m.in. wchodzenie po schodach czy też zabawa z dziećmi bardzo zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór.
Nie uwierzycie, jak wesoło bywa w takim szpitalu:
Mieli za t o akcelometry, inaczej przetworniki przyspieszenia lub tzw. przyspieszeniomierze. Ich zadaniem jest mierzenie przyspieszenia. Śledzili w ten sposób VILPA, czyli energiczną i przerywaną aktywność fizyczną.
Według badania, u dorosłych, którzy wykonywali ok. 4, 5 minut intensywnej aktywności w krótkich jedno lub dwuminutowych seriach, ryzyko zachorowania na raka było o ponad 30 procent niższe.
"Do niedawna bardzo niewiele wiedzieliśmy o czynnościach wykonywanych w ramach codziennego życia, które osiągają dużą intensywność” - powiedział prof. Stamatakis, lekarz z wydziału medycyny i zdrowia na Uniwersytecie w Sydney.
Ważne są aktywności w ciągu dnia
Lekarze wyjaśniają, że aktywności w ciągu dnia , jak chociażby wchodzenie po schodach, fizyczne czynności w domu czy opieka nad dziećmi są ważne, gdyż są zdecydowanie bardziej przyswajalne i łatwiejsze, niż zaplanowane ćwiczenia fizyczne.
Zdaniem profesora Stamatakisa, zdecydowana większość dorosłych w średnim czy starszym wieku, ponad 70-80 proc w większości krajów, nie ćwiczy regularnie w czasie wolnym lub też w ogóle nie ćwiczy.
Wspomniany eksperyment był badaniem obserwacyjnym, w związku z czym badacze mogli jedynie udowodnić, iż niewielkie okresy aktywności fizycznej były powiązane ze znacznie mniejszą częstotliwością występowania nowotworów. Jak mówili lekarze zaangażowani w to badanie, VILPA prowadzi do szybkiej poprawy wydolności krążeniowo-oddechowej. Sprawność krążeniowo-oddechowa wiąże się z kolei z mniejszą odpornością na insulinę i przewlekłym stanem zapalnym, które są głównymi czynnikami ryzyka raka.
Liczą się dobre nawyki
Warto też dodać, że domowe czynności czy krótkie aktywności w ciągu dnia nie mają za zadanie zastąpienia dobrego programu ćwiczeń, natomiast mogą być po prostu bardziej korzystne dla osób, które nie przepadają za ćwiczeniami. Keith Diaz, adiunkt medycyny behawioralnej w Columbia Universit Irving Meical Center w Nowym Jorku wyjaśnia, że badania dają wgląd w to, jak można dbać o swoje zdrowie, nie spędzając zbyt wiele czasu na siłowni.
Powód, dlaczego ludzie nie ćwiczą, brzmi najczęściej: “za mało czasu”. Jednak w ciągu dnia każdy z nas robi czynności fizyczne, więc te kilka minut danej czynności działa dobrze na nasz organizm-wyjaśnia Diaz.
Naukowcy zachęcają również do tego, by wprowadzać zdrowe nawyki podczas zwyczajnych zajęć. Może to być m.in. robienie przysiadów podczas mycia zębów.
Źródło: CNN Health
Czytaj też:
Twój kark tak wygląda? To tzw. wdowi garb. Te 3 proste ćwiczenia pomogą go usunąć
Nordic walking - świetny sposób na odchudzanie, poprawę zdrowia i samopoczucia
Groźny wirus atakuje w Europie. Są pierwsze ofiary śmiertelne