Boli cię kark po przebudzeniu? Sprawdź, jak załagodzić ból. Wystarczy kilka prostych sposobów
Zdarza się, ze tuż po przebudzeniu borykamy się z silnym bólem w karku oraz problemami z przekręceniem głowy. Choć po pewnym czasie wszystko wraca do normy, warto wiedzieć, co zrobić, by sobie radzić z bólem i jakie są przyczyny tej uporczywej dolegliwości.
Przedstawiamy pomysły na szybkie sposoby na rozmasowanie bólu i odczucie natychmiastowej ulgi. Koniecznie sprawdź!
Dlaczego boli nas kark po przebudzeniu?
Zdarza się, że gdy obudzimy się, doskwiera nam dość silny ból w karku, który nie tylko jest nieprzyjemny, ale i również utrudnia poruszanie głową. Choć nawet dzień wcześniej położyliśmy się dość wcześnie spać i zasnęliśmy bez problemu, ból i tak nam dokucza. Jak się okazuje, ta dolegliwość jest wynikiem bardzo mocnego napięcia mięśni, powstałego w wyniku utrzymywania karku w jednej oraz niewygodnej pozycji.
Dzieje się to przez m.in. spanie na kilku poduszkach, ale też czytaniu książki w pozycji półleżącej. Sprawia to, że mięśnie są non stop ponapinane. Oczywiście ból karku może dotknąć każdego z nas, obojętnie ze względu na wiek czy płeć, lecz istnieją grupy osób, które odczuwają go częściej. Są to osoby pracujące na co dzień w jednej pozycji, ale też takie, które posiadają wady postawy, są narażone na spory stres powodujący napięcie mięśni oraz mimowolne skurcze.
W przypadku długotrwałego bólu karku udaj się do lekarza
Jeśli takiego bólu zaznamy jednorazowo, nic takiego się nie stanie i nie przyniesie negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Jeśli jednak ten problem występuje częściej, istnieje spore ryzyko, że przerodzi się w przewlekły ból, co może być przyczyną stanów zwyrodnieniowych w okolicach karku, barków czy szyi. Jeśli tego typu bóle będą pojawiać się częściej oraz są silniejsze, trzeba zgłosić się do fizjoterapeuty.
Jeśli zaś chodzi o dostępne sposoby na złagodzenie lub pokonanie bólu karku po przebudzeniu, możemy wymienić m.in. ciepły prysznic, który dzięki wyższej temperaturze przyczyni się do zmniejszenia napięcia mięśni. Dobrym rozwiązaniem jest punktowe skierowanie strumienia wody na miejsce odczuwanego bólu. Można też wykonać poranne rozciąganie, które pozwoli aktywować mięśnie karku i szyi, zmniejszając ich napięcie. Te dwie metody można stosować, gdy poranne bóle karku odczuwa się dość rzadko po przebudzeniu.
Warto rozważyć masaże
Gdy bóle będą występować częściej, poza samą wizytą u fizjoterapeuty, można rozważyć masaże. Taki masaż pozwoli poprawić krążenie krwi, eliminować napięcie mięśni, natomiast w konsekwencji obniżyć odczuwanie bólu i sztywności. Kolejnym sposobem jest też stosowanie farmakologii. Jednak jeśli chcemy brać leki, trzeba skonsultować koniecznie z lekarzem. Pomoże też terapia rezonansem magnetycznym MBST.
Oczywiście, aby uniknąć tego typu bóli, warto zmienić nawyki związane ze snem, w tym unikać spania na poduszkach, aby mięśnie nie odczuwały napięcia. Pomagają też regularne ćwiczenia, jazda na rowerze czy spacer w ciągu dnia. Fizyczna aktywność pomoże usprawnić przepływ krwi w mięśniach oraz rozluźnić je.
Czytaj też:
Ból karku – przyczyny, diagnostyka, leczenie
Kota widzi każdy, a mysz? Nieliczni znajdą ukryte zwierzę w mniej niż 20 sekund
Lumbago może złapać przy gwałtownym wstawaniu. Niestety, bywa również objawem tętniaka