Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Groźny wirus atakuje w Europie. Są pierwsze ofiary śmiertelne
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 08.03.2024 11:37

Groźny wirus atakuje w Europie. Są pierwsze ofiary śmiertelne

człowiek w szpitalu
Fot. Canva/Halfpoint

Rośnie liczba zachorowań na papuzicę, niebezpieczną chorobę układu oddechowego. WHO opublikowało w tym tygodniu niepokojący komunikat. Zmarły cztery osoby, kilkanaście trafiło do szpitali. Okazuje się, że pierwsze infekcje pojawiły się już w zeszłym roku w okresie między listopadem a grudniem.

W Europie coraz wyraźniej zauważalny jest wzrost zachorowań na papuzicę. Jest to choroba pochodząca od ptactwa. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega osoby mające kontakt z ptactwem i lekarzy. Uniknięcie zakażenie nie zawsze jest łatwe – zakażone ptaki nie wyglądają na chore, co może zmylić osoby, które chcą np. nakarmić ptaka i przy okazji go dotknąć.

Wzrost zachorowań na papuzicę w 2024 r.

Przypadki zakażeń wykryto już w Niemczech, Austrii, Danii, Szwecji i Holandii. Odnotowano też przypadki śmiertelne.Z dostępnych danych (stan na 27 lutego) wynika, że potwierdzono już 23 przypadki papuzicy. 17 osób jest hospitalizowanych, u 15 rozwinęło się zapalenie płuc, a cztery osoby zmarły.

W Holandii zazwyczaj odnotowuje się zazwyczaj około 9 przypadków rocznie. Jednak w porównaniu z poprzednimi latami zachorowań jest więcej. "Wszystkie osoby powiązane z ostatnimi przypadkami w Holandii zostały hospitalizowane, a jedna osoba zmarła" – czytamy w komunikacie zacytowanym przez Interia.pl

Jak podaje CNN w 2023 r. w Austrii odnotowano 14 potwierdzonych zakażeń, a w tym roku roku kolejne cztery. W Danii z kolei co roku odnotowuje się od 15 do 30 przypadków ornitozy.

Zobacz też: Jesteś w ciąży? Chroń się przed RSV, bo z tym wirusem nie ma żartów

Projekt bez nazwy - 2024-03-08T112552.114.png
Fot. Canva/Freestocks.org
Groźny wirus atakuje ludzi. Bolesna wysypka prowadzi do śmierci Groźny wirus coraz bliżej Polski. Pierwsze lotnisko wprowadziło kontrole i dezynfekcje

Czym jest papuzica?

- Ornitoza, potocznie nazywana papuzicą, jest to choroba wywoływana przez bakterię chlamydię psittaci. Jest to choroba odzwierzęca – człowiek zaraża się do ptaków, nie tylko od papug. Chory ptak może mieć wypływ z oczu i nozdrzy i problemy z oddychaniem. U ludzi choroba może dawać podobne objawy co grypa. Najbardziej narażeni na zakażenie są hodowcy drobiu, pracownicy parków zoologicznych, osoby dokarmiające gołębie, lekarze weterynarii. Nie ma swoistej metody pozwalającej na uniknięcie. - powiedziała lek.wet Katarzyna Jankiewicz.

Objawy papuzicy przypominają grypę i są łagodne. Występują od 5 do 14 dni od momentu zakażenia. Chory odczuwa wówczas:

  • ból głowy,
  • ból mięśni,
  • suchy kaszel,
  • gorączkę,
  • dreszcze.

Co na to WHO?

WHO apeluje do właścicieli ptaków domowych i osób mających częsty kontakt z tego typu zwierzętami, by przestrzegały zasad prawidłowej higieny rąk. Organizacja zamierza dalej monitorować sytuację.

źródło: Interia.pl, pacjenci.pl.