Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > ECPW – na czym polega badanie i jak się do niego przygotować
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:25

ECPW – na czym polega badanie i jak się do niego przygotować

ECPW – na czym polega badanie i jak się do niego przygotować
pixabay.com

ECPW – co to za badanie?

ECPW to skrót od endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej. Przy wykonywaniu badania ECPW wykorzystuje się dwie metody: radiologiczną i endoskopową (doustną). Przeprowadzenie tego badania pozwala zdiagnozować schorzenia dróg żółciowych i przewodów trzustkowych. Podczas ECPW można wykonać dodatkowe zabiegi, takie jak: założenie protezy, pobranie wycinka do analizy, usunąć złogi z dróg żółciowych lub pobrać wycinek do analizy laboratoryjnej. Wykonanie tych czynności pozwala uniknąć operacji.

Kiedy wykonać badanie ECPW?

Badanie ECPW zleca lekarz gastrolog po konsultacji z pacjentem. ECPW rzadko wykonuje się w celach diagnostycznych przy występujących objawach, takich jak bóle brzucha związane z problemem odpływu żółci. ECPW wykonuje się także przy stanach zapalnych trzustki, zmianach w narządach związanymi z drogami żółciowymi. Również w przypadku podejrzenia guza trzustki, kamicy, raka przewodów żółciowych. Choroba skłaniająca lekarza do decyzji o tym badaniu to także żółtaczka. Badanie ECPW pozwala usunąć przeszkodę i udrożnić drogę żółci, która zalega. Podczas badania gastrolog może pobrać materiał do badań w postaci wycinka tkanki poddawanego następnie analizie histopatologicznej.

Przygotowanie do badania

Na konsultacji przed badaniem należy poinformować lekarza o takich dolegliwościach lub chorobach, jak duszność spoczynkowa, tętniak aorty, jaskra, choroba psychiczna, ale także należy przekazać informację o przyjmowanych lekach przeciwkrzepliwych i uczuleniach na leki. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub mogło dojść do zapłodnienia, też jest to istotną kwestią, ponieważ wtedy badanie nie może zostać przeprowadzone. Przed badaniem pacjent musi mieć aktualne wyniki badań morfologii, stężeń elektrolitów, aktywność amylazy, stężenie mocznika, poziom hormonów tarczycy. Dodatkowo, badanie EKG przeprowadza się także w przypadku nieznajomości swojej grupy krwi. Gdy pacjent przyjmuje insulinę, powinien przed badaniem ECPW pominąć jedną dawkę. W dzień badania pacjent musi być na czczo. Ostatni posiłek może zostać spożyty osiem godzin przed badaniem, a płyn wypity na cztery godziny przed planowaną wizytą lekarską. Dzieci, u których ma zostać przeprowadzone badanie ECPW, są najczęściej poddawane znieczuleniu ogólnemu.

Jak wygląda badanie?

Przed badaniem lekarz zakłada pacjentowi wenflon, przez który podaje znieczulenie. Badanie ECPW przeprowadzane jest w warunkach szpitalnych. Gdy znieczulenie zacznie działać, lekarz wprowadza przez usta duoendoskop do dwunastnicy. Po znalezieniu dróg żółciowych i trzustkowych wprowadzany jest kontrast. Następnie lekarz używa rentgenu. Po prowadzeniu kontrastu na ekranie widać wzór struktur anatomicznych, następnie wykonuje się zdjęcie RTG poddawane późniejszej analizie. Badanie to umożliwia dokładne rozpoznanie zmian w drogach żółciowych i trzustkowych.

Tagi: