Pacjenci.pl Uroda i pielęgnacja Gdy chorują jelita, zmienia się skóra. Po tym poznasz, że coś jest nie tak
Fot. Freepik

Gdy chorują jelita, zmienia się skóra. Po tym poznasz, że coś jest nie tak

15 marca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Każdy chce mieć gładką i piękną skórę, ale nie dla każdego jest to możliwe. Niektórzy regularnie odwiedzają dermatologa, kupują drogie kosmetyki, lekarstwa, a na ich twarzy wciąż pojawiają się stany zapalne, zaczerwienia i wypryski, niekiedy bolesne. Jeśli tak jest, przyczyny warto poszukać w jelitach.

Jelita nie bez powodu nazywane są "drugim mózgiem". Odpowiadają nie tylko za dobre samopoczucie, ale również za kondycję naszej skóry. Oto co warto wiedzieć o tej zależności.

Połączenie jelit ze skórą

Wiele badań potwierdza, że jelita odpowiadają nie tylko za trawienie i wydalanie, ale również za inne funkcje. Wiadomo, że zaburzenia pracy jelit mogą wywierać negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Mogą też pogarszać kondycję naszej skóry .

Zaburzenia mikrobiomu wykryto u wielu pacjentów zmagających się chorobami skóry, m.in. z trądzikiem różowatym , łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry (AZS). Oznacza to, że jeśli chcemy mieć zdrową skórę, powinniśmy nie tylko nakładać krem, ale i zadbać o swoje jelita.

Nadal do końca nie wiadomo, w jaki sposób jelita są połączone ze skórą, ale faktem jest, że zdrowy mikrobiom redukuje stany zapalne i wzmacnia barierę ochronną skóry. Możliwe, że biorą w tym udział włókna nerwu błędnego, bakterie jelitowe i hormony.

pexels-andrea-piacquadio-3771830.jpg
Przyczyna problemów skórnych może tkwić w jelitach Fot. Pexels / Andrea Piacquadio
Co to jest trądzik różowaty i jak go rozpoznać?
Choroba Kim Kardashian. Jak gwiazda radzi sobie z łuszczycą?

Zaburzenia mikrobioty jelitowej a choroby skóry

Mikrobiota jelitowa to zespół drobnoustrojów zamieszkujących ludzkie jelita. Na jego skład wpływa genotyp, dieta i styl życia. Istotne jest to, abyśmy odżywiali bakterie "dobre" i "głodzili" te "złe", które kochają tłuszcz i słodkie napoje.

Jeżeli tego nie zrobimy, dojdzie do zaburzeń mikrobioty jelitowej, tzw. dysbiozy . Polega ona na nadmiernej kolonizacji jelita przez "złe bakterie" , co może skutkować rozwojem procesów chorobotwórczych.

Niektóre z nich mogą objawiać się przez ból brzucha, nudności, wymioty, a inne przez pogorszenie stanu skóry . Udowodniono, że dysbioza jelitowa może zaostrzać objawy atopowego zapalenia skóry.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) – bolesna choroba

Atopowe zapalenie skóry , nazywane inaczej AZS lub atopią, to swędzący stan zapalny skóry. Zmiany najczęściej pojawiają się w okolicach policzków, szyi, ramion i nóg. Choroba zazwyczaj pojawia się w dzieciństwie, ale może dotykać również dorosłych.

Przyczyny AZS nie są do końca znane. Do czynników, które sprzyjają chorobie należą natomiast alergeny : roztocza, pyłki roślin, naskórek zwierząt, a także grzyby i bakterie. Co ciekawe, u 70 proc. dorosłych zaostrzenie choroby następuje na skutek stresu.

Typowym objawem atopii jest zaczerwienie i suchość skóry, świąd i zakażenia bakteryjne . Leczenie rzadko pozwala na całkowite wyleczenie choroby. Objawy AZS zazwyczaj łagodzi się miejscowo.

Zobacz też: Mały atopik – jak zadbać o jego skórę?

Jak pomóc jelitom i skórze?

Jeżeli chcemy, aby poprawił się stan naszych jelit i skóry, powinniśmy zacząć od diety . Warto wiedzieć, że "dobre bakterie" lubią owoce i warzywa, pełnoziarniste zboża, a te "złe" tłuszcz i cukier – tych ostatnich powinniśmy unikać.

Rzeczy, które szkodzą jelitom jest więcej. – Zalicza się do nich dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso oraz uboga w błonnik – mówi Pacjentom gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Niekorzystny wpływ na pracę jelit ma też jedzenie w pośpiechu oraz nagłe zmiany diety. Szkodzić mogą też antybiotyki i częste zażywanie leków przeciwbólowych z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofenu).

Swoim jelitom można pomóc poprzez probiotykoterapię, a także dietę bogatą w owoce, warzywa i błonnik. Kondycję jelit poprawia również aktywność fizyczna i odpowiednie nawodnienie organizmu (mininum 2 litry wody dziennie).

źródło: Via Medica Jounals

Zobacz też:

Objawy nadciśnienia poznasz po twarzy. Tak wyglądają oczy i skóra chorego

„To zwykły chwyt marketingowy”. Kosmetolog nie ma wątpliwości. Polki chętnie je kupują

Ozempic face po odchudzaniu. Co to jest i jak go uniknąć? Pytamy lekarza

To warzywo to tarcza na udar. Rozbija skrzepy i wzmacnia tętnice
Mówią o niej męska angina. Czym jest choroba Plauta i Vincenta i jak ją leczyć?
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja