To warzywo to tarcza na udar. Rozbija skrzepy i wzmacnia tętnice
Może przyjść niespodziewanie i odebrać życie. Wiele osób się tego boi. Mowa o udarze mózgu, który jest śmiertelny nawet dla 30 proc. osób, które go doświadczyły. Czy da się mu zapobiec? Okazuje się, że kolejnym narzędziem, które może pomóc, jest dieta bogata w brokuły.
Naukowcy z Uniwersytety w Sydney w Australii odkryli, że brokuły zawierają substancję zmniejszające ryzyko udaru u osób z grup ryzyka. Możliwe, że będą produkować z nich leki.
Udar a brokuł – nowe badania
Australijscy naukowcy ustalili, że brokuły i inne warzywa kapustowate, jak brukselka czy kalafior, zawierają substancje przeciwzakrzepowe i mogą zapobiegać udarom. Wyniki badań przeprowadzonych pod wodzą dr Xuyu Liu opublikowano na łamach prestiżowego pisma "ACS Central Science". Badacze są zdania, że ich odkrycie to rewolucja w zapobieganiu udarom mózgu u pacjentów z grup ryzyka.
– Po udarze niedokrwiennym pacjentowi podaje się tkankowy aktywator plazminogenu (tPA), rodzaj leku rozbijającego skrzepy, który spowalnia postęp uszkodzenia mózgu. Niestety, udaje się to tylko w 20 proc. przypadków. W badaniach na myszach odkryliśmy, że wskaźnik powodzenia tPA wzrasta do 60 proc., gdy lek podaje się ze związkiem pochodzącym z brokułów – powiedział dr Xuyu Liu z Uniwersytetu w Sydney.
Badania wykazały również, substancje obecne w brokule zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru u osób z grup ryzyka: z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą lub otyłością. – Związek z brokułów nie tylko skutecznie poprawia działanie leków rozbijających skrzepy po udarze, ale może być stosowany jako środek zapobiegawczy u pacjentów z wysokim ryzykiem udaru – wyjaśnił na konferencji prasowej dr Liu.
Rozległy udar mózgu - jego skutki często pozostają do końca życia. Kardiolog wyjaśnia Czy udar mózgu może się powtórzyć? Jak powinna wyglądać profilaktyka udaru?Sulforafan – lekarstwo w brokule
Dr Liu wraz ze swoim zespołem badawczym przeanalizował 23 związki obecne w brokule, aby ocenić, w jaki sposób wpływają one na płytki krwi – trombocyty. Przypomnijmy, że płytki krwi umożliwiają gojenie ran, ale w niektórych sytuacjach mogą tworzyć szkodliwe skrzepy, utrudniające przepływ krwi, co może prowadzi do udaru, obciążenia serca i niedokrwienia narządów.
Naukowcy odkryli, że sulforafan – substancja naturalnie występująca w brokule, może zmniejszać ryzyko tworzenia się skrzepów i rozbijać te, które zdążyły się utworzyć. – Co ciekawe, ten naturalnie występujący związek nie powoduje żadnych oznak krwawienia, co jest częstym działaniem niepożądanym związanym ze środkami rozrzedzającymi krew testowanymi w leczeniu udaru – mówił dr Xuyu Liu, autor publikacji.
Naukowiec jest zdania, że lek z brokułów może mieć szerokie zastosowanie w leczeniu chorób związanych z nadmiernym krzepnięciem. – Jesteśmy bardzo podekscytowani wyizolowaniem naturalnego związku, który może mieć ogromne i korzystne skutki. W dalszym ciągu będziemy badać, w jaki sposób wysoko oczyszczone związki z warzyw mogą mieć korzystny wpływ na procesy chorobowe – zdradził dr Liu.
Zobacz też: Dodaj ten produkt do wrzątku, zanim zaczniesz gotować brokuły. Różnicę zauważysz od razu
Jakie objawy daje udar?
Najczytelniejszym objawem udaru jest niedowład części ciała. Zazwyczaj obejmuje on jedną stronę ciała, np. lewą rękę i lewą nogę lub prawą rękę i prawą nogę. Częstym objawem jest też asymetria twarzy, np. opadanie kącika ust, wygładzanie zmarszczek po jednej stronie twarzy i zaburzenia mowy, które dzielą się na dwa rodzaje: bełkotliwą i niezrozumiałą mowę oraz afazję – osoba z afazją sprawia wrażenie, jakby nie rozumiała naszego języka.
Objawy udaru mózgu:
- asymetria twarzy,
- zaburzenia mowy,
- jednostronne zaburzenia siły mięśniowej,
- zaburzenia widzenia,
- zaburzenia równowagi,
- nagły ból głowy.
– Czujność pacjenta i lekarza prowadzącego powinny również wzbudzić napadowe kołatania serca, szczególnie kilkunastominutowe czy kilkugodzinne epizody nierównej pracy serca, zwykle szybszej niż zwykle, wywołującej złe samopoczucie, pogorszenie tolerancji wysiłku i osłabienie. Mogą one okazać się migotaniem przedsionków – mówi w rozmowie z Pacjentami kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.
– Są jeszcze mniej specyficzne symptomy udaru, jak ból głowy, nudności i wymioty. Są one zazwyczaj wyrazem wzrostu ciśnienia śródczaszkowego i są bardziej typowe dla udaru krwotocznego. Zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów mogą sugerować udar móżdżku. Bardzo groźnymi i źle rokującymi objawami są zaburzenia świadomości, a w skrajnych przypadkach utrzymujący się brak przytomności – dodaje ekspertka.
Udar mózgu – skąd się bierze i co robić, aby go nie mieć?
Udarem mózgu nazywa się zbiór objawów neurologicznych, których przyczyną są zaburzenia ukrwienia mózgu. Jego wystąpienie wiąże się z czynnikami ryzyka, z których najistotniejszy jest wiek – im dana osoba starsza, tym większe ryzyko udaru. Bezpośrednią przyczyną udaru mózgu jest obumieranie poszczególnych neuronów związane z ich niedokrwieniem. W sytuacji, gdy do mózgu nie dopływa krew, ponieważ zatrzymuje ją skrzep, mówimy o udarze.
Czynniki zwiększające ryzyko udaru:
- miażdżyca,
- migotanie przedsionków,
- nadciśnienie tętnicze,
- podwyższony cholesterol,
- cukrzyca,
- nadwaga i otyłość (w tym otyłość brzuszna),
- nieprawidłowa dieta,
- brak aktywności fizycznej,
- stres,
- palenie papierosów,
- nadużywanie alkoholu,
- choroby genetyczne,
- wiek.
Szacuje się, że w Polsce każdego roku ok. 60 tys. osób ma udar. Objawy udaru mózgu, możliwości leczenia i rokowania zależą od tego, które struktury mózgu zostały uszkodzone. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów udaru, jak np. asymetria twarzy, liczy się każda minuta. Chory musi natychmiast trafić do szpitala, aby rozpuścić skrzepy. Przypomnijmy, że udar jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u osób dorosłych.
Ryzyko udaru można zmniejszyć poprzez wprowadzenie zmian w trybie życia. Przede wszystkim należy zająć się leczeniem chorób współistniejących: nadciśnienia, cukrzycy, hipercholesterolemii, migotania przedsionków, miażdżycy. Kolejną rzeczą jest zdrowe żywienie i dieta bogata w brokuły. Warto również ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych i soli. Zalecane są też spacery i redukcja masy ciała.
Uwaga! Jeśli stosujesz leki przeciwkrzepliwe z grupy VKA, warzywa takie jak brokuł, szpinak, awokado, brukselka, sałata, czy jarmuż mogą wchodzić z nimi w istotne interakcje i zmniejszać skuteczność ich działania.
Źródło: Uniwersytet w Sydney, ACS Central Science
Zobacz też:
Jak boli zawał serca? Ten objaw jest kluczowy
Masz tę grupę krwi? Możesz szybciej dostać udaru
To objawy miniudaru mózgu, które mylimy ze zwykłym osłabieniem ! Rozpoznasz je po wyglądzie twarzy