Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Gdy trafisz na SOR, oznaczą cię kolorem. Z tymi będziesz czekać kilka godzin
Fot. East News / Jan Bielecki

Gdy trafisz na SOR, oznaczą cię kolorem. Z tymi będziesz czekać kilka godzin

31 sierpnia 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Zanim pacjent zostanie przyjęty na SOR, jego stan zdrowia jestc oceniany przez pielęgniarkę, ratownika medycznego lub lekarza.

Na podstawie krótkiego wywiadu oraz oceny objawów, pacjentowi przypisywany jest jeden z pięciu kolorów. Każdy kolor odzwierciedla poziom pilności udzielenia pomocy medycznej, co determinuje czas oczekiwania.

Jakie kolory są stosowane na SOR w Polsce i co one oznaczają? Którzy pacjenci muszą liczyć się z najdłuższym czasem oczekiwaniem na pomoc?

Kolory zielony i niebieski – najdłuższe oczekiwanie na pomoc

Pacjenci oznaczeni kolorami zielonym lub niebieskim to osoby, które na pomoc na SOR mogą czekać nawet kilka godzin . Zazwyczaj  ich dolegliwości nie stanowią zagrożenia dla życia ani zdrowia. W takich przypadkach, zamiast czekać kilka godzin na pomoc na SOR, takie osoby powinny w miarę możliwości rozważyć wizytę w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).

szpital sor
Niektórzy na pomoc na SOR muszą poczekać Fot. East News / Arkadiusz Ziółkowski
Przyszedł na SOR z nożem. "Chciał zemścić się za złą opiekę"
Lekarz miał zakaz wykonywania zawodu, a pracował na SOR. Skandal w szpitalu

Kolor czerwony na SOR – natychmiastowa pomoc

Pacjenci oznaczeni kolorem czerwonym są traktowani priorytetowo, gdyż ich życie jest bezpośrednio zagrożone . Dzięki takiej klasyfikacji, pomoc medyczna jest im udzielana błyskawicznie, co często decyduje o uratowaniu ich życia. Pamiętajmy, że po zatrzymaniu krążenia na udzielenie pomocy choremu mamy 4 minuty.

5 kolorów na SOR – co oznaczają?

1. Kolor czerwony
Pacjent wymaga natychmiastowej pomocy. Jego życie jest bezpośrednio zagrożone i potrzebuje on szybkiej interwencji medycznej. Do tej kategorii należą np. osoby z podejrzeniem zawału, udaru mózgu , poważnymi urazami po wypadkach komunikacyjnych, a także pacjenci z dusznościami i zatrzymaniem krążenia.

2. Kolor pomarańczowy
Pacjent w stanie ciężkim, wymagający pilnej opieki, ale bez bezpośredniego zagrożenia życia. Czas oczekiwania na interwencję medyczną dla takiego pacjenta powinien wynosić maksymalnie 10 minut. Dotyczy to np. osób z silnym bólem w klatce piersiowej, poważnymi krwotokami czy wczesnymi objawami udaru .

3. Kolor żółty
Pacjent potrzebuje pomocy, ale jego stan nie zagraża bezpośrednio życiu. Oczekiwanie w takim przypadku może wynosić maksymalnie do 60 minut. W tej kategorii znajdują się m.in. osoby z urazami, które wymagają opieki, ale nie są w stanie zagrażającym życiu, np. osoby z licznymi złamaniami czy powierzchownymi ranami.

4. Kolor zielony
Pacjent z dolegliwościami o niskim priorytecie medycznym. Przykłady obejmują drobne urazy, bóle brzucha, zwichnięcia, stłuczenia, bóle głowy. Takie osoby, ponieważ ich stan nie jest poważny, mogą czekać na pomoc nawet kilka godzin. Zdarza się jednak, że jeśli na SOR nie ma wielu pacjentów, zostaną  przyjęte od razu.

5. Kolor niebieski
Pacjent w stabilnym stanie i nie wymaga interwencji medycznej. "Niebieski" to najmniej priorytetowa kategoria, obejmująca przypadki, które można rozwiązać w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Przykłady to lekkie infekcje, stare urazy, bóle reumatyczne, trądzik.

Pacjenci z karetki przyjęci od razu? To mit

Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że karetkę należy wzywać w sytuacjach zagrożenia życia, a pacjenci przywiezieni na SOR przez pogotowie ratunkowe, nie muszą zostać przyjęci od razu, jeśli personel medyczny oceni na miejscu, że nie wymagają pilnej interwencji.

Pamiętajmy, że nawet jeśli pojawiliśmy się na SOR jako pierwsi, możemy czekać na przyjęcie kilka godzin. Najważniejsze jest bezpieczeństwo wszystkich pacjentów – ci w najcięższym stanie muszą być obsłużeni w pierwszej kolejności.

Z drugiej strony, jeśli czujemy, że nasz stan został źle oceniony i zagraża nam niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia, nie bójmy się walczyć o swoje. Niestety w naszym kraju ciągle dochodzi do przypadków, gdy chory przychodzi na SOR po pomoc i jej nie otrzymuje.

Zobacz też:

Rejestratorka zwolniona z SOR. To niewiarygodne, jak obraziła pacjentów

Zmarła na korytarzu SOR, jej śmierć "przeoczono"?

To pierwszy objaw zapalenia wyrostka. Jeśli się pojawi, biegiem na SOR

Senność, ciągłe zmęczenie? Oto 3 pierwiastki, których może Ci brakować
Chmura dwutlenku siarki nad Polską. Jakie są skutki wdychania toksycznych gazów?
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko