Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Chmura dwutlenku siarki nad Polską. Jakie są skutki wdychania toksycznych gazów?
Marta Uler
Marta Uler 26.08.2024 14:44

Chmura dwutlenku siarki nad Polską. Jakie są skutki wdychania toksycznych gazów?

Chmura dwutlenku siarki nad Polską. Jak wpłynie na zdrowie?
Fot. Pixabay/Pexels/windy.com

W niedzielę brytyjskie służby meteorologiczne Met Office ostrzegły przed chmurą dwutlenku siarki, która pojawiła się nad Wyspami Brytyjskimi. Dziś ma ona przepływać także nad Polską.

Czy jest się czego bać? Większe nagromadzenie tego gazu w powietrzu może powodować podrażnienia dróg oddechowych, problemów z oddychaniem, czy zaczerwienienia oczu. Na szczęście, opisywana chmura, zdaniem specjalistów, nie powinna znacząco wpłynąć na stan naszego zdrowia.

Chmura dwutlenku siarki nad Polską

Chmura dwutlenku siarki, która przepływa aktualnie nad Europą, to efekt wybuchu jednego z wulkanów systemu wulkanicznego Svartsengi leżącego na północny wschód od Grindavik oraz około 50 kilometrów na południowy zachód od stolicy Islandii, Reykjaviku. Islandzki wulkan wybuchł w czwartek 22 sierpnia, po raz szósty w ciągu zaledwie trzech miesięcy. W wyniku erupcji ewakuowano Grindavik, a drogi wokół miasta zamknięto. Podano jednak, że wybuch wulkanu nie stanowi "zagrożenia dla życia". Np. pobliskie lotnisko oraz cała infrastruktura działają bez zmian.

Chmura pyłu, zawierającego, m.in. dwutlenek siarki, z powodu silnych wiatrów w kierunku południowym i wschodnim, przepłynie także nad Polską, zwłaszcza nad jej północnymi i północno-zachodnimi obszarami. Jednak przemiesza się wysoko, w związku z czym, zdaniem ekspertów, nie powinna znacząco wpłynąć na pogorszenie stanu powietrza przy powierzchni ziemi.

Fot. Pixabay/Juergen_Teltow
Senność, ciągłe zmęczenie? Oto 3 pierwiastki, których może Ci brakować Epidemiolodzy ostrzegają: Polska nie jest gotowa na kolejną pandemię. Co za tym stoi?

Czy dwutlenek siarki jest szkodliwy dla zdrowia?

Zawarty w chmurze wulkanicznego pyłu dwutlenek siarki jest bezbarwny, ale ma ostry zapach – dobrze go znamy, bo wydziela go rozpalana zapałka. Wdychanie tych oparów może powodować podrażnienia dróg oddechowych, np.:

  • ból gardła,
  • kaszel
  • katar,
  • uczucie ucisku w płucach,
  • trudności z oddychaniem – szczególnie wrażliwi są tu ludzie starsi i małe dzieci,

Kontakt z dwutlenkiem siarki może także objawić się podrażnieniem i łzawieniem oczu, a jeśli chodzi o skórę – pęcherzami i zaczerwienieniami.

Czy Polacy odczują wpływ chmury znad Islandii?

Meteorolodzy są zdania, że chmura dwutlenku siarki przemieszcza się na tyle wysoko, że nie powinna wpłynąć na jakość powietrza przy ziemi. Na chwilę obecną, dane z powietrze.gios.gov.pl są zadowalające:

Z danych pochodzących z serwisu windy.com z kolei wynika, że największe możliwe stężenie toksycznych gazów nad Polską będzie dzisiaj, czyli w poniedziałek 26 sierpnia i dotyczyć ma północno-zachodniej części naszego kraju. We wtorek chmura już bardziej się rozproszy, a w kolejnych dniach stężenie SO2 będzie już minimalne. Mimo wszystko, osoby cierpiące na schorzenia układu oddechowego, obciążone innymi chorobami, starsze, a także niemowlęta, nie powinny w najbliższych dniach spędzać zbyt dużo czasu poza domem.

Zobacz także:

Tak kaszlą chorzy na krztuśca. Ten dźwięk przypomina jednego zwierzaka

Aloes, sansewieria i inne. Rośliny doniczkowe, które usuną zanieczyszczenia z mieszkania

Takie palce mogą wskazywać na raka płuc. Lekarz opowiada o nietypowym objawie