Senność, ciągłe zmęczenie? Oto 3 pierwiastki, których może Ci brakować
Ciągłe zmęczenie, brak energii i senność – te dolegliwości mogą mieć wiele przyczyn. Czasami stoją za nimi niedobory ważnych pierwiastków. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jakie choroby mogą stać za nadmiernym zmęczeniem i jakie badania warto wykonać, a także jak zdaniem lekarki uzupełnić niedobory.
Żelazo a zmęczenie
Niedobór żelaza jest jedną z głównych przyczyn ciągłego zmęczenia. Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego transportu tlenu w organizmie. Odpowiada za dostarczanie tlenu do narządów i mięśni, co wpływa na ich wydolność. Niedobór żelaza może prowadzić do objawów takich jak zmęczenie, senność, wypadanie włosów i bóle głowy. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do anemii.
Źródła żelaza w diecie:
- czerwone mięso,
- wątróbka,
- żółtka jaj,
- rośliny strączkowe,
- brokuły,
- natka pietruszki.
– Wprowadzenie do diety większej ilości produktów bogatych w żelazo to pierwszy krok. Istnieją dwa rodzaje żelaza: żelazo hemowe – lepiej przyswajalne przez organizm, pochodzi głównie z produktów zwierzęcych oraz żelazo niehemowe pochodzące z produktów roślinnych. To drugie jest gorzej przyswajalne, ale wciąż może być skutecznym źródłem żelaza, zwłaszcza w połączeniu z witaminą C – tłumaczy na swoim Instagramie lekarka medycyny funkcjonalnej dr Magdalena Cubała.
Mieszam te składniki i dodaje do koktajlu. To najzdrowsze, co w życiu piłam! Dodaj do kawy. Niszczy komórki rakowe i spala tłuszczWapń a przewlekłe zmęczenie
Wapń to pierwiastek odpowiedzialny za mocne kości, jasność umysłu, a także prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego. Jego niedobór może prowadzić do uporczywego zmęczenia, zawrotów głowy, problemów z koncentracją oraz zaburzeń krzepliwości krwi. Uczuciu zmęczenia związanemu z niedoborem wapnia może towarzyszyć mgła mózgowa i częste skurcze.
Źródła wapnia w diecie:
- mleko i przetwory mleczne,
- ryby jedzone z ościami (np. szprotki czy sardynki),
- orzechy i nasiona,
- warzywa kapustne,
- zboża.
Dr Magdalena Cubała przestrzega jednak przed suplementowaniem wapnia bez połączenia go z odpowiednią dawką magnezu. – Wapń bez odpowiedniego poziomu magnezu nie jest wykorzystywany przez organizm prawidłowo. W suplementach wapniowych stosunek magnezu do wapnia powinien wynosić 2:1 – zaleca lekarka.
Magnez a zmęczenie i senność
Magnez pełni kluczową rolę w wielu procesach metabolicznych, wpływając na pracę mięśni, układu nerwowego i utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Niedobór magnezu może objawiać się chronicznym zmęczeniem, drażliwością, trudnościami z koncentracją oraz bólem mięśni. Często towarzyszą temu objawy takie jak migreny, bezsenność, a nawet zaburzenia rytmu serca.
– Pierwszym objawem niedoboru magnezu są skurcze nocne mięśni obwodowych. Drugim objawem są kołatania serca. Trzecim objawem jest ogólne zmęczenie, mgła umysłowa. Czwartym objawem mogą być zaparcia. Piąty objaw to może być zaburzenie miesiączkowania u kobiet, bolesne miesiączki, u mężczyzn zaburzenia ruchliwości plemników – wymienia lekarka.
Źródła magnezu w diecie:
- kasza gryczana i jęczmienna,
- orzechy i nasiona,
- płatki owsiane,
- kakao,
- czekolada,
- banany,
- jabłka.
Choroby powodujące nadmierną senność i zmęczenie
Jeśli pomimo zdrowej diety, wysypiania się i zdrowego stylu życia, nadal odczuwasz zmęczenie, może być to powiązane ze znacznie poważniejszymi problemami zdrowotnymi. Oto kilka schorzeń, które mogą objawiać się nadmierną sennością i zmęczeniem.
Nadmierna senność i zmęczenie – choroby:
- niedoczynność tarczycy – objawia się zmęczeniem, sennością, suchą skórą, spowolnieniem psychoruchowym, zaparciami, uczuciem chłodu i przyrostem masy ciała;
- cukrzyca – jednym z jej pierwszych objawów może być senność i zmęczenie; inne symptomy to wzmożone pragnienie, trudności z gojeniem ran i częste oddawanie moczu;
- obturacyjny bezdech senny – choroba polega na przerwach w oddychaniu w trakcie snu, co prowadzi do ciągłego zmęczenia; typowym objawem choroby jest senność w ciągu dnia;
- depresja i zaburzenia psychiczne – problemy z psychiką mogą powodować bezsenność, ta z kolei ciągłe zmęczenie; w przypadku depresji towarzyszy temu obniżenie nastroju;
- niewydolność serca – objawia się uczuciem zmęczenia, dusznościami i obrzękami, powszechne jest pogorszenie wydolności i koncentracji;
- zespół przewlekłego zmęczenia – schorzenie, w którym zmęczenie nie ustępuje pomimo odpoczynku; mogą towarzyszyć mu problemy z pamięcią.
Jakie badania wykonać przy ciągłym zmęczeniu?
Jeśli doświadczasz przewlekłego zmęczenia, warto powiedzieć o tym swojemu lekarzowi rodzinnemu, który rozpocznie diagnostykę, kierując Cię na odpowiednie badania.
Chroniczne zmęczenie – badania:
- morfologia krwi;
- jonogram;
- badanie poziomu TSH;
- badanie glikemii;
- parametry nerkowe i wątrobowe;
- lipidogram.
Pamiętajmy, że przewlekłe zmęczenie nie jest normalne. Może być skutkiem niedoborów cennych pierwiastków, ale może też oznaczać groźne choroby. Badajmy się regularnie, wysypiajmy i zdrowo jedzmy – to klucz do zachowania energii i witalności na co dzień.
Zobacz też:
Bezdech senny – jak go rozpoznać? Te objawy powinny wzmóc naszą czujność
Cukrzyca - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy
Depresję widać... po śnie. Tak śpią osoby chore. Nieświadomi myślą, że to lenistwo