Kobieta z podejrzeniem obustronnego zapalenia płuc zmarła, czekając na przyjęcie na SOR w karetce przed Szpitalem Wolskim w Warszawie. Wcześniej odesłano ją z innej placówki – Szpitala Praskiego – z powodu braku miejsc. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje.
Praca na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym z pewnością nie jest łatwa. Personel jest narażony na ciągły stres, musi działać szybko i podejmować właściwe decyzje pod dużą presją. Jednak czy to usprawiedliwia sposób, w jaki potraktowano Szymona i jego matkę?23-letni Szymon nie chodzi, nie słyszy, nie widzi i nie trawi zwykłego jedzenia. Matka przywiozła go na SOR z podejrzeniem niedrożności jelit. Ponad dobę czekali na pomoc, której ostatecznie nie dostali. Zamiast tego padły obelgi.
Nagłe pogorszenie stanu zdrowia, uraz czy inny przypadek wymagający pilnej interwencji medycznej, to takie sytuacje, które zmuszają nas do udania się na szpitalny oddział ratunkowy, czyli SOR. Tam, niestety, zwykle trzeba „trochę” poczekać.Dlatego sporym ułatwieniem jest możliwość sprawdzenia długości tej kolejki w kilku pobliskich SOR-ach i wybrania tego mniej obleganego.
Lekarz rekordzista pełnił dyżur przez 103,5 godziny bez przerwy. To nie odosobniony przypadek – w obliczu braków kadrowych wielu lekarzy pracuje ponad normy dopuszczalne w Unii Europejskiej. Jak ustaliła Najwyższa Izba Kontroli – niezależna instytucja monitorująca funkcjonowanie instytucji publicznych – w żadnym z 16 skontrolowanych szpitalu wojewódzkich nie przestrzegano norm czasu pracy lekarzy. To jednak nie koniec: nieprawidłowości było o wiele więcej.
Co jakiś czas do mediów wypływają informacje o niecodziennych zdarzeniach. Tym razem mowa o niedopuszczalnej sytuacji, do której doszło na SOR-ze. Zachowanie jednego z lekarzy, który wówczas pełnił dyżur, zaniepokoiło pacjentów. Okazało się, że mieli swoje podstawy, a po badaniu na jaw wyszła smutna prawda. To jednak nie koniec.
Lubelska prokuratura skierowała akt oskarżenia przeciwko lekarce Agacie Ł., oskarżając ją o narażenie życia 4-letniego chłopca, który niespodziewanie zmarł w maju 2022 roku. Biegli wskazują, że to właśnie błędne decyzje lekarki przyczyniły się do pogorszenia stanu dziecka.
W jednej z polskich miejscowości doszło do nietypowego zdarzenia. Mężczyzna ranny w wypadku samochodowym trafiłem na Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie oczekiwał pomocy. Tej jednak nie otrzymał, bo – jak twierdzi – lekarka była zajęta zakupami online.
Zapalenie wyrostka robaczkowego to schorzenie, które dotyka wielu osób i chociaż jest dość pospolite, wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. O tym, jakie są objawy zapalenia wyrostka i jaką rolę odgrywa on w organizmie człowieka, opowiada pediatra i immunolog dr hab. n. med. Wojciech Feleszko.
Dramat przed gdyńskim SOR-em. Pod drzwi wejściowe podrzuconego umierającego 33-latka. Jego koledzy zawołali lekarzy i odjechali. To było w lipcu tego roku, ale na jaw wychodzą nowe fakty w tej tragicznej sprawie.
2 sierpnia 2024 roku polityk Platformy Obywatelskiej (PO) trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), gdzie miał miał grozić personelowi medycznemu, wulgarnie się zachowywać i wszczynać awantury. Jak podaje gazeta "Panorama Powiatu", polityk miał być pijany.
Zanim pacjent zostanie przyjęty na SOR, jego stan zdrowia jestc oceniany przez pielęgniarkę, ratownika medycznego lub lekarza. Na podstawie krótkiego wywiadu oraz oceny objawów, pacjentowi przypisywany jest jeden z pięciu kolorów. Każdy kolor odzwierciedla poziom pilności udzielenia pomocy medycznej, co determinuje czas oczekiwania.Jakie kolory są stosowane na SOR w Polsce i co one oznaczają? Którzy pacjenci muszą liczyć się z najdłuższym czasem oczekiwaniem na pomoc?
Lekarz Remigiusz K. przyjmował pacjentów na szamotulskim Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, pomimo że 2 dni wcześniej dostał zakaz wykonywania zawodu. Sprawę bada prokuratura. Lekarzowi grozi olbrzymia grzywna.
41-letnia mieszkanka gminy Annopol przywiozła do szpitala swoją 12-letnią córkę. Lekarz dyżurny zwrócił uwagę na stan matki dziecka i wezwał policję. Jak się później okazało, kobieta miała we krwi kilka promili alkoholu.Do zdarzenia doszło w czwartek 6 czerwca na terenie Szpitalnego oddziału Ratunkowego w Sandomierzu. To tam nietrzeźwa kobieta przywiozła 12-latkę, ponieważ dziecko potrzebowało pomocy medycznej z powodu urazu.
Artur Szpilka zamieścił w swoich mediach społecznościowych niepokojące nagranie. Wieczorem na jego Instagramie pojawiła się poruszająca relacja ze szpitala. Pięściarz znalazł się na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, a powodem jego wizyty bynajmniej nie była walka. Jego stan był na tyle poważny, że zatrzymano go w szpitalu.
Na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym nie obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Tam o czasie przyjęcia decyduje nie godzina przybycia, a stan chorego. Kto powinien otrzymać pomoc natychmiast? Przed przyjęciem na SOR pielęgniarka, ratownik medyczny lub lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem (tzw. triaż) na podstawie którego określa jego stan i przypisuje do jednej z pięciu kategorii zgodnie z tym, jak pilna jest pomoc. W pierwszej kolejności obsługiwani są pacjenci “czerwoni” – kto się do nich zalicza?
Ogromna tragedia na Podlasiu. Nie żyje 2,5 letnia dziewczynka. W szpitalu przebywa jej 8-letni brat i mama. Śledczy rozważają różne hipotezy, włącznie z zatruciem. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 2,5 letniej dziewczynki, która zmarła na SOR-ze w Wysokiem Mazowieckiem (woj. podlaskie). Sekcja zwłok nie odpowiedziała na pytanie, co spowodowało śmierć dziecka. Rozważane było m.in. zatrucie czadem. W tej chwili trwają kolejne badania.
Pacjenci zazwyczaj przychodzą na SOR, by znaleźć pomoc. Tak jednak nie było w przypadku 61-latka z Poznania, który przyszedł tam z nożem, by nastraszyć – jego zdaniem – niemiłych lekarzy.Coraz częściej docierają do nas informacje o szokującym zachowaniu lekarzy na polskich SOR-ach. Mają odsyłać do domów pacjentów z udarem, przeklinać, odmawiać wykonania badań. Być może z takim zachowaniem spotkał się agresywny pacjent, który zdecydował się sięgnąć po nóż. Pamiętajmy jednak, że nie ma usprawiedliwienia dla takiego zachowania – ten mężczyzna mógł kogoś skrzywdzić.
Słuchacze Radia Elka byli świadkami niezwykłej kłótni. Wszystko przez pacjentkę, która na antenie poskarżyła się na rejestratorkę jednego z SOR-ów. Ku zdumieniu słuchaczy, kobieta odpowiedziała. Jak poinformowała, straciła pracę, choć jest niewinna. Do sprawy odniósł się także lokalny SOR.
Sandra Kubicka opublikowała na swoim Instagramie nagranie, w którym opowiedziała o wizycie z chorą mamą na jednym z łódzkich SOR-ów. Modelka nie szczędziła gorzkich słów. Teraz szpital próbuje się bronić. Sandra Kubicka to polska modelka i gwiazda social mediów. Prywatnie związana z muzykiem Aleksandrem Milwiw-Baronem, gitarzystą grupy Afromental i jurorem programu rozrywkowego The Voice Of Poland. Para pobrała się w kwietniu 2024 roku. Modelka ma 29 lat, obecnie jest w ciąży i nie może się denerwować. Niestety w Polsce niekiedy trudno zachować spokój.