Pacjenci.pl
Grzybica drobnozarodnikowa skóry gładkiej - co to za infekcja?

pixabay.com

Grzybica drobnozarodnikowa skóry gładkiej - co to za infekcja?

18 Listopada 2020

Autor tekstu:

Izabela Wierzbicka

Grzybica drobnozarodnikowa skóry gładkiej jest chorobą niezwykle rzadką, ponieważ ten typ grzybicy dotyka przede wszystkim owłosionej skóry głowy. Czynnikiem wywołującym chorobę jest zakażenie grzybami z gatunku Microsporum i występuje gł&oa

Grzybice powierzchowne, czyli grzybice skóry, włosów i paznokci stanowią̨ ważny, ciągle aktualny problem epidemiologiczny, terapeutyczny i społeczny. Ich liczba stale wzrasta. Wzrost liczby i zasięgu różnego typu zakażeń́ grzybiczych spowodowany jest nie tylko wzrostem populacji osób podatnych na choroby pochodzenia grzybiczego o coraz szerszej etiologii, ale także stale doskonaloną diagnostyką.

Grzybica drobnozarodnikowa skóry gładkiej wywoływana jest przez zoofilny grzyb Microsporum canis, a także grzyby antropofilne Microsporum audouini i Microsporum ferrugineum. Schorzenie to występuje niezwykle rzadko, gdyż te typy grzybów atakują zazwyczaj owłosioną skórę głowy, a w bardzo sporadycznych przypadków również męską brodę. Do zakażenia skóry gładkiej dochodzi najczęściej poprzez rozszerzenie infekcji, dlatego Grzybica drobnozarodnikowa skóry gładkiej, jeśli już wystąpi, dotyczy głównie skóry szyi, twarzy, czasami kończyn górnych.

Obraz kliniczny może się różnić w zależności od gatunku grzyba, który spowodował infekcję.

  • M. ferrugineum, który występuje głównie u dzieci powoduje na skórze ogniska plamisto-złuszczające z koncentrycznie ułożonymi pierścieniami, o łagodnym odczynie zapalnym z niewielkim złuszczaniem naskórka oraz charakterystycznym rogowaceniem mieszkowym.

  • M. audouinii tworzy na skórze gładkiej nieliczne małe ogniska rumieniowo-złuszczające, natomiast M. canis powoduje obrączkowate ogniska rumieniowe z grudkami i krostami.

Do leczenia grzybicy drobnozarodnikowej skóry gładkiej stosuje się leki hamujące rozrost grzyba oraz leczenie miejscowe. Dobre działanie mają maści oraz kremy o właściwościach przeciwgrzybiczych, ale dla niektórych pacjentów leczenie miejscowe jest niewystarczające, wtedy wdrażane zostaje doustna kuracja przeciwgrzybicza. Leczenie, jak w przypadku każdej infekcji grzybiczej jest żmudne i długotrwałe, natomiast przy konsekwentnym stosowaniu prowadzi do całkowitego wyleczenia.

Należy również zwracać uwagę na zwierzęta domowe, z którymi mamy kontakt, ponieważ mogą być źródłem zakażenia. Aby uniknąć zakażeń grzybiczych warto dbać o higienę wszystkich domowników, w tym także naszych pupili.

Izabela WierzbickaAutor

Izabela Wierzbicka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

profilaktyka40+

Zdrowie

Program "Profilaktyka 40 Plus" - Bezpłatne badania dla Polaków. Dlaczego warto skorzystać? Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >
dentysta

Zdrowie

Próchnica zębów - 10 faktów i mitów. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >
waginoplastyka

Zdrowie

Waginoplastyka - wskazania, przebieg, bezpieczeństwo i efekty zabiegu. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >
ginekolog

Zdrowie

Labioplastyka - wskazania, przebieg, bezpieczeństwo i efekty zabiegu. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zespół jelita drażliwego - objawy, leczenie, diagnostyka. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >
ratownik

Zdrowie

Pierwsza pomoc przedmedyczna - Jak udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia życia? Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >