Hidrasec – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Hidrasec - działanie, zastosowanie i skutki uboczne
https://pixabay.com/
Autor Paulina Piziorska26.04.2021

Preparat Hidrasec jest przeznaczony dla niemowląt i dzieci w celu leczenia objawów ostrej biegunki w momencie, gdy samo nawodnienie i dieta wspomagająca nie są wystarczające oraz kiedy biegunka nie może być leczona przyczynowo. Dowiedz się więcej na temat tego preparatu!

Hidrasec ma postać granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej, która skutecznie pomaga w leczeniu biegunki występującej u dziecka. Lek dostępny jest w dwóch wariantach – 10 mg oraz 30 mg substancji czynnej, dzięki czemu może być stosowany u dzieci w różnym wieku. Mimo wielu korzyści, jakie niesie ze sobą ten preparat, zdecydowanie warto również zapoznać się z kilkoma ważnymi ostrzeżeniami dotyczącymi jego stosowania. W niniejszym artykule poznasz wszelkie istniejące środki ostrożności i przeciwwskazania do stosowania leku Hidrasec, a także dowiesz się, jakie może powodować skutki uboczne. Zapraszamy do lektury!

Hidrasec – charakterystyka i zastosowanie

Składnikiem odpowiedzialnym za działanie farmaceutyku Hidrasec jest racekadotryl. Jest to substancja czynna o działaniu przeciwwydzielniczym wyłącznie w obrębie jelit, która zmniejsza nadmierne wydzielanie wody i elektrolitów przez jelita, wywołane toksynami cholery bądź stanem zapalnym, niemająca jednocześnie wpływu na podstawową czynność wydzielniczą. Racekadotryl wykazuje szybkie działanie przeciwbiegunkowe, nie zmieniając ciągłości pasażu przez jelita.

Poza substancją czynną w leku znajdują się składniki pomocnicze, takie jak: sacharoza, krzemionka koloidalna bezwodna, dyspersja poliakrylanu 30% oraz aromat morelowy.

Hidrasec stosuje się u dzieci i niemowląt już od 3. miesiąca życia jako uzupełniające leczenie objawowe ostrej w przebiegu biegunki, z jednoczesnym zachowaniem odpowiedniej diety oraz nawodnienia – lek stanowi remedium, gdy leczenie przyczynowe nie jest możliwe. Jeżeli natomiast można zastosować u pacjenta leczenie przyczynowe, preparat Hidrasec można stosować jako kurację uzupełniającą.

Hidrasec – ostrzeżenia i środki ostrożności

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Hidrasec jest:

 • nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, zaburzenie związane z nietolerancją fruktozy, zespół złego wchłaniania glukozy – galaktozy lub niedobór sacharazy – izomaltazy (lek zawiera w swoim składzie sacharozę),
 • występowanie krwistych lub ropnych stolców z towarzyszącą gorączką (mogą wskazywać na zakażenie bakteryjne lub obecność innych ciężkich chorób).

W niektórych przypadkach należy również zachować szczególne środki ostrożności. Przed podaniem leku Hidrasec należy skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą w przypadku, gdy:

 • pacjent choruje na cukrzycę (w składzie leku znajduje się sacharoza),
 • pacjent ma zaburzenia funkcji nerek lub wątroby,
 • u pacjenta występują przedłużające się, niekontrolowane wymioty,
 • u pacjenta kiedykolwiek występowały reakcje skórne w trakcie stosowania produktu,
 • u pacjenta stosującego racekadrotyl obserwowano nadwrażliwość i/lub obrzęk naczynioruchowy.

Bardzo ważne jest wzięcie pod uwagę faktu, iż Hidrasec nie zmienia standardowego sposobu nawadniania – dziecko zatem powinno przyjmować jak największą ilość płynów, mimo stosowania leku. Natomiast gdy biegunka przedłuża się, a dodatkowo występują wymioty lub brak apetytu, warto rozważyć dożylny sposób nawadniania organizmu. W takim przypadku, by nie dopuścić do skrajnego odwodnienia, trzeba bezzwłocznie zgłosić zaistniałą sytuację lekarzowi.

Hidrasec – stosowanie i działania niepożądane

Hidrasec ma postać granulek do sporządzania zawiesiny, którą należy przyjmować doustnie. Granulat można dodać do posiłku bądź rozpuścić go w butelce lub szklance wody, po czym natychmiast podać dziecku. Dawka zalecana uzależniona jest od wagi dziecka – przyjmuje się, że jest to 1,5 mg/kg na każdą dawkę 3 razy dziennie, w równych odstępach czasu.

Zalecana dawka leku Hidrasec 10 mg to 1 saszetka u dzieci o masie ciała do 9 kg oraz 2 saszetki w przypadku dzieci o masie ciała od 9 do 13 kg.

Zalecana dawka Hidrasec 30 mg to 1 saszetka u dzieci o masie ciała od 13 do 27 kg oraz 2 saszetki w przypadku dzieci o masie ciała powyżej 27 kg.

Długość leczenia jest uzależniona od decyzji lekarza i zazwyczaj jest ono kontynuowane do czasu oddania dwóch normalnych stolców, jednak nie powinno trwać dłużej niż 7 dni.

Podczas stosowania farmaceutyków, w tym środka Hidrasec, mogą, choć nie muszą, pojawić się działania niepożądane. Najczęściej występujące objawy, to:

 • zapalenie migdałków,
 • wysypka,
 • rumień (zaczerwienienie skóry),
 • obrzęki (twarzy, ust, powiek, języka),
 • wysypka grudkowa,
 • świerzbiączka (swędzące zmiany skórne),
 • świąd.

Uwaga! Należy przerwać podawanie leku Hidrasec i natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów obrzęku naczynioruchowego, takich jak:

 • obrzęk twarzy, języka bądź gardła,
 • trudności w przełykaniu,
 • pokrzywka,
 • trudności w oddychaniu.
Następny artykuł