Pacjenci.pl
Hidrasec - działanie, zastosowanie i skutki uboczne

https://pixabay.com/

Hidrasec – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

26 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Paulina Piziorska

Preparat Hidrasec jest przeznaczony dla niemowląt i dzieci w celu leczenia objawów ostrej biegunki w momencie, gdy samo nawodnienie i dieta wspomagająca nie są wystarczające oraz kiedy biegunka nie może być leczona przyczynowo. Dowiedz się więcej n

Hidrasec ma postać granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej, która skutecznie pomaga w leczeniu biegunki występującej u dziecka. Lek dostępny jest w dwóch wariantach – 10 mg oraz 30 mg substancji czynnej, dzięki czemu może być stosowany u dzieci w różnym wieku. Mimo wielu korzyści, jakie niesie ze sobą ten preparat, zdecydowanie warto również zapoznać się z kilkoma ważnymi ostrzeżeniami dotyczącymi jego stosowania. W niniejszym artykule poznasz wszelkie istniejące środki ostrożności i przeciwwskazania do stosowania leku Hidrasec, a także dowiesz się, jakie może powodować skutki uboczne. Zapraszamy do lektury!

Hidrasec – charakterystyka i zastosowanie

Składnikiem odpowiedzialnym za działanie farmaceutyku Hidrasec jest racekadotryl. Jest to substancja czynna o działaniu przeciwwydzielniczym wyłącznie w obrębie jelit, która zmniejsza nadmierne wydzielanie wody i elektrolitów przez jelita, wywołane toksynami cholery bądź stanem zapalnym, niemająca jednocześnie wpływu na podstawową czynność wydzielniczą. Racekadotryl wykazuje szybkie działanie przeciwbiegunkowe, nie zmieniając ciągłości pasażu przez jelita.

Poza substancją czynną w leku znajdują się składniki pomocnicze, takie jak: sacharoza, krzemionka koloidalna bezwodna, dyspersja poliakrylanu 30% oraz aromat morelowy.

Hidrasec stosuje się u dzieci i niemowląt już od 3. miesiąca życia jako uzupełniające leczenie objawowe ostrej w przebiegu biegunki, z jednoczesnym zachowaniem odpowiedniej diety oraz nawodnienia – lek stanowi remedium, gdy leczenie przyczynowe nie jest możliwe. Jeżeli natomiast można zastosować u pacjenta leczenie przyczynowe, preparat Hidrasec można stosować jako kurację uzupełniającą.

Hidrasec – ostrzeżenia i środki ostrożności 

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Hidrasec jest: 

 • nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, zaburzenie związane z nietolerancją fruktozy, zespół złego wchłaniania glukozy – galaktozy lub niedobór sacharazy – izomaltazy (lek zawiera w swoim składzie sacharozę),

 • występowanie krwistych lub ropnych stolców z towarzyszącą gorączką (mogą wskazywać na zakażenie bakteryjne lub obecność innych ciężkich chorób).

W niektórych przypadkach należy również zachować szczególne środki ostrożności. Przed podaniem leku Hidrasec należy skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą w przypadku, gdy:

 • pacjent choruje na cukrzycę (w składzie leku znajduje się sacharoza),

 • pacjent ma zaburzenia funkcji nerek lub wątroby,

 • u pacjenta występują przedłużające się, niekontrolowane wymioty,

 • u pacjenta kiedykolwiek występowały reakcje skórne w trakcie stosowania produktu,

 • u pacjenta stosującego racekadrotyl obserwowano nadwrażliwość i/lub obrzęk naczynioruchowy.

Bardzo ważne jest wzięcie pod uwagę faktu, iż Hidrasec nie zmienia standardowego sposobu nawadniania – dziecko zatem powinno przyjmować jak największą ilość płynów, mimo stosowania leku. Natomiast gdy biegunka przedłuża się, a dodatkowo występują wymioty lub brak apetytu, warto rozważyć dożylny sposób nawadniania organizmu. W takim przypadku, by nie dopuścić do skrajnego odwodnienia, trzeba bezzwłocznie zgłosić zaistniałą sytuację lekarzowi.

Hidrasec – stosowanie i działania niepożądane

Hidrasec ma postać granulek do sporządzania zawiesiny, którą należy przyjmować doustnie. Granulat można dodać do posiłku bądź rozpuścić go w butelce lub szklance wody, po czym natychmiast podać dziecku. Dawka zalecana uzależniona jest od wagi dziecka – przyjmuje się, że jest to 1,5 mg/kg na każdą dawkę 3 razy dziennie, w równych odstępach czasu.

Zalecana dawka leku Hidrasec 10 mg to 1 saszetka u dzieci o masie ciała do 9 kg oraz 2 saszetki w przypadku dzieci o masie ciała od 9 do 13 kg. 

Zalecana dawka Hidrasec 30 mg to 1 saszetka u dzieci o masie ciała od 13 do 27 kg oraz 2 saszetki w przypadku dzieci o masie ciała powyżej 27 kg. 

Długość leczenia jest uzależniona od decyzji lekarza i zazwyczaj jest ono kontynuowane do czasu oddania dwóch normalnych stolców, jednak nie powinno trwać dłużej niż 7 dni. 

Podczas stosowania farmaceutyków, w tym środka Hidrasec, mogą, choć nie muszą, pojawić się działania niepożądane. Najczęściej występujące objawy, to:

 • zapalenie migdałków,

 • wysypka,

 • rumień (zaczerwienienie skóry),

 • obrzęki (twarzy, ust, powiek, języka),

 • wysypka grudkowa,

 • świerzbiączka (swędzące zmiany skórne),

 • świąd.

Uwaga! Należy przerwać podawanie leku Hidrasec i natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów obrzęku naczynioruchowego, takich jak:

 • obrzęk twarzy, języka bądź gardła,

 • trudności w przełykaniu,

 • pokrzywka,

 • trudności w oddychaniu.

Paulina PiziorskaAutor

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

Zdrowie

Sukces czy porażka? Czyli jak wygląda sytuacja w zakresie szczepień ochronnych w Polsce?

Czytaj więcej >
kasza

Zdrowie

Pięć powodów, dla których warto jeść kaszę – nawet każdego dnia

Czytaj więcej >
targi

Zdrowie

Pierwsze w Polsce targi turystyki medycznej we wrześniu w AmberExpo!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Pacjenci.pl patronatem konferencji naukowej dotyczącej szczepień ochronnych! Zapraszamy!

Czytaj więcej >
hemoroidy

Zdrowie

Choroba hemoroidalna - objawy, diagnoza, metody leczenia. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >
SIBO

Zdrowie

Zespół SIBO - co to jest? Objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >