Ibuprofen Hasco – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

Ibuprofen Hasco – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/termometr-lek%C3%B3w-tabletek-medycyna-1539191/
Autor Paulina Piziorska04.04.2021

Ibuprofen Hasco jest lekiem o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Odwracalnie hamuje także agregację płytek krwi. Zapoznaj się z dokładnym opisem leku i dowiedz się więcej na temat jego działania oraz jak bezpiecznie go stosować!

Ibuprofen Hasco jest farmaceutykiem z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, dostępnym tylko na receptę. Jego działanie może pomóc Ci poradzić sobie z wieloma dolegliwościami, które bywają na co dzień bardzo uciążliwe. Ibuprofen Hasco jest przeznaczony dla dzieci już od 6. roku życia, dla których może być wsparciem między innymi podczas infekcji. Zaleca się go także seniorom cierpiącym na bóle reumatyczne, którym pomoże w swobodnym funkcjonowaniu bez uczucia dyskomfortu. W poniższym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat działania leku, przeciwwskazań do jego stosowania oraz działań niepożądanych. Zachęcamy do lektury!

Ibuprofen Hasco - charakterystyka i zastosowanie

Lek Ibuprofen Hasco jest dostępny w postaci kapsułek miękkich. Skład leku zawiera substancję czynną ibuprofen 200 mg oraz substancje pomocnicze: makrogol 400, wodorotlenek potasu 50%, żelatyna, sorbitol ciekły częściowo odwodniony, woda oczyszczona, żółcień chinolinowa, błękit patentowy.

Wskazania do stosowania leku to ból o natężeniu od słabego do umiarkowanego, różnego pochodzenia, jak np.: ból głowy, w tym także migrena, bóle zębów, bóle menstruacyjne, ból i gorączka podczas przeziębienia, grypy i innych infekcji zakaźnych, bóle pourazowe, nerwobóle oraz objawowe leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów, w tym młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów. Ibuprofen przeciwdziała syntezie prostaglandyn, substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego.

Ibuprofen Hasco - ostrzeżenie i środki ostrożności

Podczas przyjmowania leku Ibuprofen Hasco należy pamiętać, by nie spożywać alkoholu, gdyż połączenie to może doprowadzić do niebezpiecznej interakcji i wielu działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego. Przestrzeganie wszelkich środków ostrożności w trakcie stosowania leku jest bardzo ważne – każdy lek, wydawany na receptę lub bez, może zawierać składniki, które sprawią, że nie będziemy mogli go stosować. Przyczyną takiej sytuacji mogą być również towarzyszące nam choroby bądź aktualnie stosowane leki. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy poprosić o opinię lekarza lub farmaceutę w celu wykluczenia lub potwierdzenia istnienia przeciwwskazań do stosowania leku. Wśród najważniejszych znajdują się:

· nadwrażliwość na ibuprofen oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu,

· choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy (czynna lub przebyta),

· skaza krwotoczna,

· astma,

· ciężkie schorzenia wątroby lub nerek,

· nietolerancja niektórych cukrów (lek zawiera sacharozę),

· nadciśnienie tętnicze,

· niewydolność serca,

· ciąża (zwłaszcza w 3 trymestrze) lub karmienie piersią

Ibuprofen Hasco - stosowanie i działania niepożądane

Lek stosowany jest doustnie, zarówno przez dzieci od 6. roku życia, jak i osoby dorosłe, jednak w przypadku leku na receptę sposób dawkowania zawsze ustala lekarz. Po zastosowaniu doustnym Ibuprofen Hasco jest szybko wchłaniany, częściowo w żołądku, głównie jednak w jelicie cienkim. Nie należy zażywać leku na własną rękę, aby uniknąć przykrych skutków ubocznych bądź przedawkowania preparatu. W przypadku gdy lekarz zaleci stosowanie leku Ibuprofen Hasco, należy pamiętać, że nawet, gdy dawka jest prawidłowo dobrana, mogą mimo wszystko wystąpić działania niepożądane. Najczęściej spotykane z nich to:

· ból brzucha i nadbrzusza,

· bóle skurczowe w jamie brzusznej,

· niestrawność, nudności, zgaga,

· pokrzywka, świąd, rumień wielopostaciowy

· bóle głowy,

· mroczki, zaburzenia widzenia barwnego,

· biegunka, zaparcia,

· wymioty,

· zawroty głowy,

· bezsenność, drażliwość i uczucie zmęczenia,

· obrzęki,

· pobudzenie.

Następny artykuł