Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Ile trzeba jeździć na rowerze, by schudnąć? Trenerka wyjaśnia, jakie jest minimum
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 04.09.2024 17:37

Ile trzeba jeździć na rowerze, by schudnąć? Trenerka wyjaśnia, jakie jest minimum

Jazda na rowerze, rower, cardio
Fot. Freepic

Pogoda wciąż mocno dopisuje i jest niemal idealna na rower. Jazda na rowerze: czy to w plenerze, czy też na siłowni to świetny sposób nie tylko na rozrywkę, ale i również na wzmocnienie naszego ciała, wysmuklenie nóg i schudnięcie.

Jazda na rowerze polecana jest m.in. osobom, które mierzą się z większą nadwagą, gdyż nie obciąża stawów, jak chociażby jogging. Jazda na rowerze poza oczywiście utratą zbędnych kilogramów, potrafi zapewnić zdrową dawkę regularnej aktywności fizycznej, zwiększa ogólną kondycję, ale też poprawia samopoczucie. Ile trzeba czasu poświęcić na jazdę rowerem, by schudnąć?

 

Co daje jazda na rowerze?

Jazda na rowerze to nie tylko doskonała rozrywka, forma spędzania wolnego czasu, ale również świetny sposób na walkę z nadprogramowymi kilogramami. Jazda na rowerze wspomaga odchudzanie, pozwala wyrzeźbić piękną figurę oraz poprawić ogólny stan zdrowia. Dzięki systematycznej jeździe na rowerze można dotlenić komórki naszego ciała oraz wzmocnić odporność układu oddechowego oraz krwionośnego.

Dzięki regularnym rowerowym eskapadom spalimy zbędną tkankę tłuszczową ud, brzucha oraz pośladków, pozbędziemy się też cellulitu oraz wymodelujemy pięknie naszą sylwetkę.

2149647424.jpg
Fot. Freepic

Ile czasu trzeba poświęcić na jazdę na rowerze?

Warto podkreślić, że jeśli chcemy uzyskać zadowalające efekty, okazjonalne wypady rowerowe nie wystarczą. Trenerka personalna Amanda Capritto z PTPioneer wyjaśnia, w jaki sposób można przyspieszyć proces odchudzania za pomocą jazdy na rowerze.

Jak się okazuje, osoby o wadze w przedziale 68-84 kg mogą spalić między 252 a 294 kcal w ciągu zaledwie 30 minut. Wystarczy, że będą pedałować na rowerze stacjonarnym w umiarkowanym tempie. Trenerka personalna podkreśla też, jak ważna jest różnorodność jazdy na rowerze, pozwalająca na dostosowanie treningu do indywidualnych potrzeb oraz możliwości: od niskiej intensywności, pozwalającej na codzienną aktywność bez ryzyka przetrenowania, po siłowe treningi o wysokiej intensywności.

Ci, którzy chcą schudnąć, muszą poświęcić więcej czasu na jazdę na rowerze

Jak wyjaśnia trenerka, dla tych, którzy chcą schudnąć, a rower jest dla nich główną formą aktywności, zalecane są co najmniej trzy treningi tygodniowo. Jeśli zaś dołączymy do tego planu trening siłowy oraz spacer, możemy zmniejszyć liczbę treningów na rowerze do dwóch, a nawet jednego w tygodniu. Dzięki temu można po prostu zachować równowagę między mnogością form aktywności fizycznej.

Zalecane przez trenerów minimum aktywności fizycznej to 150 minut kardio o umiarkowanej intensywności oraz dwie sesje treningu siłowego tygodniowo. Trenerzy podkreślają, że to podstawa, od której należy rozpocząć przygodę z odchudzaniem. Intensywność treningu ma z kolei bezpośredni wpływ na jego czas trwania. Te treningi o wysokiej intensywności są krótsze, podczas gdy te o niskiej intensywności i na tzw. strefę niskiego tętna mogą trwać godzinę. Warto też łączyć różne rodzaje treningów, a wszystko to w celu uzyskania jak najlepszych rezultatów.

Czytaj też:

Dojeżdżasz do pracy rowerem? W ten sposób zmniejszasz ryzyko przedwczesnej śmierci

Patryk Vega schudł 57 kilogramów. Swoją dietę oparł na dwóch składnikach

Opieka pielęgniarki za dodatkową opłatą? Toruński szpital w ogniu krytyki