Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Istnieją domowe sposoby leczenie zespołu jelita drażliwego! Lekarz wskazał, na czym polegają
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 15.08.2023 11:59

Istnieją domowe sposoby leczenie zespołu jelita drażliwego! Lekarz wskazał, na czym polegają

ból jelit
canva

Leczenie zespołu jelita drażliwego zawsze jest wyzwaniem dla lekarza. Przewlekły i nawracający charakter choroby powodują, że lekarz, by skutecznie ją leczyć, musi nie tylko mieć wiedzę, doświadczenie, ale też cierpliwość i empatię. W leczeniu równie ważną rolę odgrywa sam pacjent i jego zaangażowanie w ten proces. I ma całkiem spory wachlarz możliwości. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologii i chorób wewnętrznych, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

Unikaj stresu

„Wiem, że to niełatwe, ale przede wszystkim należy unikać stresu”. – powiedział specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

Stres psychiczny i silny stres mogą nasilać dolegliwości bólowe i powodować zaburzenia rytmu wypróżnień. Wielu pacjentów z zespołem jelita nadwrażliwego cierpi na stan lękowe i ma depresję. Z powodu stresu zaburzona może zostać perystaltyka jelit. Dlatego unikanie stresu jest tak ważne. Jelita nazywane są drugim mózgiem – i nie jest to określenie bezpodstawne. Między przewodem pokarmowym i ośrodkowym układem nerwowym znajduje się sieć połączeń, przez którą „komunikują się” wspomniane organy.

Osoby chorujące na zespół jelita drażliwego by „uspokoić jelita”, mogą stosować następujące metody:

   • dbanie o regularną aktywność fizyczną – wszystkie ćwiczenia fizyczne będą miały korzystny wpływ na osobę chorującą na IBS. Ruch sprawia, że poziom stresu maleje i poprawia się samopoczucie. Co więcej, jelita zaczynają pracować sprawniej. 
   • praktyka duchowa – o korzystnym działaniu psychologicznym np. modlitwy, mówią również naukowcy. Udowodnili, że osoby mające życie duchowe i dbające o tę sferę, są odporniejsze na stres i przeciwności losu. Co więcej, mają więcej motywacji by stawiać czoła chorobie i wszelkim trudnościom. Lepiej znoszą samotność i lepiej dystansują od niepowodzeń
   • Stosowanie probiotyków -  probiotyki są to bakterie jelitowe mające duży wpływ na leczenie IBS. Łagodzą bóle brzucha, wzdęcia i problemy z wypróżnianiem.

Projekt bez nazwy - 2023-08-15T034412.941.png

Jak leczyć zespół jelita drażliwego (IBS)? Terapię należy dostosować indywidualnie do pacjenta Zespół jelita drażliwego a dieta - jak się odżywiać?

Stosuj zioła

„Jeśli chodzi o zioła, w ostatnim czasie wykorzystuje się olejek mięty pieprzowej bądź też mieszanki ziołowe bogate w melisę czy ostropest. Mój apel do pacjentów, żebyśmy zaopatrywali się w zioła w aptekach bądź w punktach aptecznych. Unikajmy kupowania ich na nieznanych stronach internetowych czy na bazarach, bo możemy nabawić się dużego kłopotu”. – powiedział specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

Mięta pieprzowa może zmniejszać objawy zespołu jelita drażliwego dzięki swojemu działaniu rozkurczowemu. O prozdrowotnych właściwościach mięty pieprzowej wiadomo od setek lat. Badania potwierdzają, że ma dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy. Olejek ten może działać rozkurczowo na mięśnie jelit i tym samym poprawiać ich perystaltykę. Trzeba jednak wiedzieć, że mięty pieprzowej nie powinny stosować osoby mające przepuklinę rozworu przełykowego, chorobę refluksową przełyku i problemy z pęcherzykiem żołćiowym.

  • Przed rozpoczęciem terapii z zastosowaniem olejku z mięty pieprzowej wskazana jest konsultacja ze specjalistą.

Jak jeszcze leczyć zespół jelita drażliwego?

Ważną funkcję w leczeniu zespołu jelita drażliwego pełni psychoterapia behawioralna. Stosowane jest również leczenie farmakologiczne:

„Kolejnym etapem jest farmakoterapia. Mamy różną gamę leków w zależności od postaci i objawów, na które skarży się pacjent. Na dolegliwości bólowe stosujemy leki spazmolityczne i rozkurczowe, czyli te, które działają na mięśniówkę gładką przewodu pokarmowego. W postaci z dominującym zaparciem podajemy leki przeczyszczające bądź też leki z tzw. grupy makrogoli, które zmieniają konsystencję i objętość stolca”. – powiedział specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

Gdy choroba ma postać z dominującą biegunką, chory przyjmuje inne prepararty: „W postaci z dominującą biegunką stosujemy leki zapierające, a także antybiotyk, którym leczymy zespół Sibo. Na wzdęcia podajemy simetikon”. – powiedział specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych, lek. med. Jacek Kowerzanow.