Jak często robić pedicure? Podolog tłumaczy. "Stare stylizacje niszczą paznokcie"
Wiele kobiet uwielbia hybrydowy pedicure i manicure ze względu na trwałość, odporność na uszkodzenia i możliwość zamiany paznokcia niemalże w płótno malarskie. Jednak ten popularny sposób stylizacji paznokci może spowodować pewne szkody, gdy nie zostanie prawidłowo wykonany lub gdy się prawidłowo o niego nie zadba.
Kiedy więc pedicure i manicure stanowią zagrożenie dla stóp i rąk? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z podologiem Katarzyną Kamińską, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.
Najczęstsze błędy w pedicure. Okiem podologa
– Pamiętajmy, że stylizacja hybrydowa powinna być zmieniana maksymalnie co 3 tygodnie, gdyż taki jest okres gwarancji jej szczelności. Czasami spotykam pacjentki, które zakładają hybrydę na lato i przychodzą gdzieś w połowie jesieni, żeby ją zdjąć. Tam jest już bardzo duży odrost, a między hybrydą a płytką paznokcia mogą robić się mikrorozszczelnienia. Dostaje się tam woda wodociągowa, a wraz z nią różne patogeny, m.in. bakterie i grzyby – powiedziała podolog Katarzyna Kamińska, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielka gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie
Zbyt długie noszenie manicure/pedicure hybrydowego to jeden z powszechnie spotykanych błędów związany z noszeniem hybryd. Wiele kobiet również decyduje się od razu wykonać nową stylizację, gdy stara zostanie usunięta - nie ma ku temu przeciwwskazań, jeśli płytka paznokcia jest zdrowa. Jednak w przeciwnym wypadku trzeba jej dać czas na regenerację, by nie stała się jeszcze bardziej łamliwa i rozdwojona.
Między jednym a drugim pedicure/manicure hybrydowym warto zrobić nawet miesiąc przerwy – i w tym czasie zadbać o nawilżenie płytki paznokcia. Zbyt szybka zmiana stylizacji, gdy paznokieć jest w złym stanie, tylko pogorszy jego stan i może doprowadzić do infekcji paznokcia .
– Kolejnym problemem jest nakładanie zbyt grubych warstw żelu czy hybrydy, co powoduje nacisk na płytkę paznokcia przy noszeniu obuwia. Może to prowadzić do odklejenia się płytki od łożyska paznokcia. Powstaje wtedy powierzchnia wypełniona powietrzem, gdzie dostaje się woda i pod płytką paznokcia wdaje się infekcja – tłumaczy podolog Katarzyna Kamińska, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielka gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.
Nie robienie przerw w wykonywaniu hybryd może spowodować odklejenie się płytki od łożyska paznokcia – to onycholiza. Paznokieć staje się wówczas biały u góry i po bokach. Pomiędzy warstwami powstają pęcherzyki powietrza, do których można dostawać się woda – i skutkiem tego będzie nadkażenie grzybicze i bakteryjne .
Zainfekowany paznokieć – jak go rozpoznać?
– Najczęściej są to zmiany o zabarwieniu od żółtawego po zielone, a nawet brązowe – tłumaczy ekspertka.
Nieprawidłowo wykonana stylizacja hybrydowa może spowodować:
- grzybicę paznokci ,
- zanokcicę,
- urazy paznokci,
- brodawki okołopaznokciowe,
Do zakażenia może dojść również w salonie pedicure/manicure, gdy miejsce to nie spełnia wymogów higieny.
O tym, że paznokieć został zainfekowany, mogą świadczyć:
- siny kolor paznokcia,
- wypukły kształt płytki,
- obecność szarych przebarwień,
- zaczerwienienie pod paznokciem,
- występowanie pod płytką paznokcia ciemnej plamy,
- paznokieć staje się łamliwy i kruchy,
- na paznokciach pojawiają się bruzdy i rowki,
- na paznokciu pojawią się czarne kreski.
Jak leczyć dolegliwości spowodowane przez źle wykonany pedicure/manicure?
Gdy na skutek własnego zaniedbania lub z powodu zakażenia się w salonie pedicure/manicure pojawią się oznaki, że z paznokciem jest coś nie tak, należy udać się do podologa , który zajmuje się każdym problemem w obrębie stóp i na paznokciach:
– Często nie jesteśmy w stanie sami zdiagnozować, czy coś jest fizjologiczne czy też nie. Jeśli więc coś nas nie pokoi, warto wybrać się do specjalisty – tłumaczy podolog.
Zobacz też:
Po tym poznasz, że narzędzia u kosmetyczki nie są sterylne. Zdradzi je jeden szczegół
Skąd się biorą kurzajki i jak się ich pozbyć? Podolog tłumaczy
Te choroby widać na stopach. Po tych objawach poznasz, że ciało woła o pomoc!