Pacjenci.pl Zdrowie Infekcję paznokcia poznasz po jego kolorze. Tak wygląda zainfekowany paznokieć!
canva.com

Infekcję paznokcia poznasz po jego kolorze. Tak wygląda zainfekowany paznokieć!

5 września 2023
Autor tekstu: Klaudia Jaroszek

Infekcje paznokcia lub podologiczne defekty są częstymi przypadłościami, z którymi zmaga się wiele osób. Najczęściej występującym problemem są zmiany, które lokalizowane są na płytce paznokcia poprzez zmianę jego koloru. Po czym rozpoznać infekcję paznokcia oraz jakie inne dolegliwości związane z paznokciami są częstym zjawiskiem? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z podologiem Katarzyną Kamińską, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.

Infekcja paznokcia

Różne infekcje oraz defekty, które znajdują się w obrębie stóp i paznokci często są przyczyną różnych urazów, zaburzeń, chorób, genów, nieodpowiedniej pielęgnacji lub jej braku. Nawet źle dobrane obuwie może sprawić kłopoty, które będą wymagać leczenia. Każda podologiczna niedoskonałość i zmiana powinna być skonsultowana z podologiem. Specjalista nie tylko pomoże zniwelować problem, ale także uniknąć nasilania się i pogłębiania danego schorzenia, które może prowadzić do niebezpiecznych powikłań i dalszego ich rozwoju. Często różne przypadłości związane z obszarem stóp, czy paznokci są bagatelizowane i nieleczone, mimo iż wymagają one ingerencji. Czasem niepozorne zmiany mogą skutkować nasileniem oraz w konsekwencji doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Infekcje paznokcia zazwyczaj charakteryzują się zmianami o zabarwieniu od żółtawego po zielone, a nawet brązowe. Taki obraz skłania do podjęcia leczenia, według zaleceń podologa. Często zdeformowana płytka paznokcia, plamy i zmiany w innych kolorach mogą świadczyć nie tylko o problemach związanych z paznokciem, a mogą wskazywać różne choroby, niedobory i problemy zdrowotne w naszym organizmie. Dlatego ważne, aby pochylić się nad występującymi zmianami na płytce paznokciowej, ponieważ nie tylko są one związane z infekcją, ale również mogą oznaczać groźne zaburzenia zdrowotne.

Projekt bez nazwy (80).png

Podolog - ratunek dla stóp! Z czym udać się do podologa? Ekspert tłumaczy
Tak najlepiej usuniesz kurzajki. Ekspert nie ma wątpliwości, to sprawdzony sposób

Schorzenia podologiczne

Najczęstsze przypadłości, z którymi pacjenci zgłaszają się do podologa:

  • suchość skóry stóp,
  • nadmierne zrogowacenia,
  • modzele,
  • odciski,
  • choroby wirusowe (brodawki wirusowe, kurzajki),
  • wrastające paznokcie,
  • grzybica stóp i paznokci,
  • onycholiza,
  • nadmierna potliwość stóp,
  • krwiak podpaznokciowy.

Prawidłowa pielęgnacja stóp

„Przy zdrowej skórze zalecaną pielęgnacją stóp jest codziennie mycie wodą z mydłem, peeling raz w tygodniu oraz codzienne stosowanie kremu. Należy pamiętać o uważnym suszeniu przestrzeni międzypalcowych po każdej kąpieli. Pozostawianie tych miejsc wilgotnych może być przyczyną występowania grzybicy międzypalcowej.” – powiedział podolog Katarzyna Kamińska.

Znaczną część dnia na naszych stopach znajduje się obuwie. Dlatego ważne, aby zadbać również o odpowiedni dobór butów, który przekłada się na kondycję stóp. Istotnym krokiem jest także nawilżanie skóry, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych i nieestetycznych zrogowaceń oraz suchości. Dodatkowo warto unikać skarpetek złuszczających, które są nasączone silnymi kwasami, ponieważ mogą spowodować poparzenie chemiczne delikatnej skóry stóp. W przypadku pumeksu również należy być ostrożnym i najlepiej stosować go jednorazowo ze względów higienicznych oraz nie częściej niż co 28 dni, gdyż tyle trwa naturalny cykl odnowy naskórka. W przypadku konkretnych problemów z płytką paznokcia oraz defektami znajdującymi się na stopach, pielęgnacja będzie różnić się od tej dla zdrowej skóry stóp.

Czy używanie pumeksu do stóp to dobry pomysł? Podolog raz na zawsze rozwiewa wątpliwości
Jak poprawić kondycję skóry stóp? Podolog wyjaśnia podstawy pielęgnacji
Obserwuj nas w
autor
Klaudia Jaroszek
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja