Te choroby widać na stopach. Po tych objawach poznasz, że ciało woła o pomoc!
Po wyglądzie stóp można ocenić nie tylko to, czy o nie dbamy, ale również, w jakiej kondycji jest organizm. To właśnie na stopach widoczne są pierwsze symptomy m.in. cukrzycy i miażdżycy. Podpowiadamy, które z chorób zmieniają ich wygląd. O opinię poprosiliśmy reumatologa i podologa.
Sygnały ostrzegawcze widoczne na stopach
Stopy zbudowane są z 26 kości, 33 stawów i ponad 100 mięśni. Skóra w tym miejscu jest grubsza niż w pozostałych obszarach ciała. Po stopach widać często pierwsze oznaki chorób. Sygnałem ostrzegawczym jest już to, że skóra w tym miejscu zaczyna się łuszczyć, staje się zaczerwieniona i zrogowaciała. Gdy zabiegi pielęgnacyjne nie są w stanie poprawić jej wyglądu, jest to sygnał, że przyczyną mogą być dolegliwości zdrowotne.
Warto raz w tygodniu oglądać swoje stopy. Pojawienie się nich obrzęku może wskazywać na:
- niewydolność serca,
- niewydolność żylną
- zakrzepicę,
- zaburzenia hormonalne np. spowodowane niewydolnością tarczycy lub przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych,
- przewlekłą niewydolność nerek.
Taki wygląd stóp może zwiastować chorobę
- stopa cukrzycowa – skóra na stopach jest wysuszona, łuszcząca, ma liczne zrogowacenia i zaniki mięśniowe. Palce wyginają się w kształt młoteczka, a rany i skaleczenia goją się wolniej
- grzybica stóp – skóra jest zaczerwieniona i piecze. Swędzenie jej jest uporczywe. Charakterystycznym objawem grzybicy są żółte, zrogowaciałe i twarde paznokcie. Naskórek często się łuszczy, pęka i powoduje rany.
- niedoczynność tarczycy – stopy chorego są wówczas blade i zimne. Skóra jest wysuszona. Współtowarzyszącymi objawami jest wypadanie włosów, brak energii, senność i przyrost masy ciała.
- podagra – powoduje poranny lub nocy ból stóp. Staw palucha jest wówczas obrzęknięty i zaczerwieniony: „Typowym objawem dny moczanowej jest ból i obrzęk stawów. Najczęściej na początku dotyczy pierwszego stawu śródstopno – paliczkowego, czyli wielkiego palucha u stopy, czego objawami są: zaczerwienienie, zapalenie, bolesność, obrzęk, trudności w zginaniu”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych
- schorzenia kręgosłupa – u osób mających tego rodzaju dolegliwości często pojawiają się modzele: „Modzele to nadmierne zrogowacenia, które powstają na skutek ucisku na duży obszar skóry, m.in. ucisku nieprawidłowo dobranego obuwia bądź też ucisku, który występuje w związku z deformacjami stóp”. - powiedziała Katarzyna Kamińska, podolog, właścicielka gabinetu podologicznego FootMed. Z powodu skrzywienia kręgosłupa stopy są nierównomiernie obciążone, co powoduje nadmierne rogowacenie naskórka.
Jak wygląda zdrowa stopa?
Prawidłowo ukształtowana stopa, patrząc od strony podeszwy, ma kształt trójkąta. Jest wąska w pięcie i szeroka w palcach. I tak też wygląda stopa dziecka, zanim nie zacznie nosić nieprawidłowo dobrane obuwie. Za stopę idealną uznawana jest tzw. stopa egipska, zwana też stopą spadzistą, która ma najdłuższy pierwszy palec. Pozostałe palce ustawione są w linii prostej. Rozmiar palców maleje od I do V, dlatego stopa wdaje się dłuższa i smuklejsza.